Sosyal Medyanın Akıl Sağlığımıza Etkileri

Günümüzden 40 yıl önce sosyal medya kavramı hayatımızda yoktu. Fakat o günden sonra günümüze kadar gelişen sosyal medya kavramı hayatımızı esir almış durumda. Hayatımıza sosyal medya kavramı 40 yıl önce atılan ilk emaille birlikte girdi. Bugün ise sosyal medya 3 kişiden 1′ i tarafından kullanılmakta. Bu sebeple günümüzde sosyal medyanın hayatımızı ve akıl sağlımızı nasıl etkilediği oldukça fazla tartışılmakta.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya dünyanın her yerinden katılan insanların birbirleri ile etkileşime geçmesini sağlayan internet siteleridir. Bu siteler sayesinde fotoğraf, video ve ses kaydı gönderimi yapılabilmektedir. Son yapılan araştırmalara göre Amerika’da sosyal medya kullanan kişilerin ayda 8 saatini sosyal medyada geçirdiği gözlemlenmiştir.

Sosyal Medya Bağımlılığı:

Peki insanları bu kadar içine çekme sebebi nedir bu sosyal medyanın ? Aslında cevap çok basit. İnsanların beğenilmesi hoşuna gitmektedir. İnsanlara iyi yorumlar yazılması hoşlarına gitmektedir. Bazı insanlar fotoğraf paylaşmasını severken bazıları ise içinden geçenleri yazarlar ve duygularını paylaşırlar. İşte sosyal medyanın insanları bu denli içine çekmesini sebebi budur.

Sosyal Medyanın Negatif Etkileri:

2015 yılında Amerika’da yapılan araştırmalara göre, sosyal medya kullanan insanların %53’ü davranışlarının değiştiğini söylemişler. Sosyal medya kullanıcılarının %60’ı ise sosyal medya kullanamadıklarında mutsuz, endişeli ve rahatsız hissettiklerini söylemiştir.Yapılan başka bir araştırmaya göre, sosyal medyada çok aktif olan kişiler yüzyüze görüşmelerde başarılı olamıyorlarmış.

Sosyal Medyanın Etkileri Sadece Negatif Değil!

Tabii ki her araştırmanın karşıtı bir araştırma mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre de sosyal medyanın akıl ve ruh sağlığına olumlu yönde büyük etkileri vardır. Yapılan araştırmalar, daha fazla fotoğraf paylaşanların daha mutlu olduğunu ve daha fazla arkadaşı olanların daha sıcakkanlı ve daha sosyal olduklarını gözler önüne seriyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!