Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır?

Telefonlar gelişen teknolojiyle artık benzersiz özelliklere sahip. Ancak ne kadar gelişirse gelişsin teknolojik aletlerin de karşısında çaresiz duruma düştüğü şeyler var. O da su. Suya düşen telefonlar genellikle zamanında müdahale etmezseniz kullanılamaz duruma gelir ve çöpe atmak zorunda kalırsınız. Ancak ıslanan telefonlarınızı kurtarmanın da yolu var. Peki telefon suya düşünce ne yapılmalıdır? 

Bu makalemizde sizler için en merak edilen ve nette çokça aratılan; telefon suya düşünce ne yapılmalıdır, telefon suya düştü, telefon su kaçtı, telefon suya düşerse, telefon suya düştü açılmıyor, telefon suya düşünce ne yapılmalı, telefon suya düşünce ne yapılmalı iphone, telefon suya düşerse ne yapılmalı pirinç, iphone telefon suya düşünce ne yapılmalı, akıllı telefon suya düşünce ne yapılmalı, cep telefonu suya düşünce ne yapılmalı, telefon suya düşünce napılır, telefon suya düşünce ne yapmak lazım, telefon suya düşünce ne yapmalıyız, telefon suya düşünce ne yapmak gerekir, telefon suya düşerse ne olur, telefon suya düşerse ne yapmalıyız, telefon suya düşerse bozulur mu, telefon suya düşerse tamir olur mu, telefon suya düşerse garantiye girer mi, telefon suya düşerse nasıl tamir edilir, suya düşen telefon pirinç, suya düşen telefon tamiri gibi tüm bu sorulara cevap verecek şekilde telefonun suya düşmesi konuları detaylı bir şekilde ele aldık…

Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır?
Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalıdır?

Suya Düşen Telefona İlk Müdahale 

Telefonunuzu ne yazık ki suyun içine düşürdünüz veya üzerine sıvı döküldü. Böyle bir durumda suya düşen telefona ilk müdahale oldukça önemlidir. İlk önce sıvıyla temasa girmiş telefonu kapatmanız gerekmektedir. Eğer suya düşen telefonunuz açılmıyorsa ellemeyin. İlk olarak suya düşen telefonu kağıt veya normal havlu ile iyice kurulayın. Daha sonra telefonunuz eğer arkası açılabilen modellerden ise telefonunuzun arka kapağını açın ve bataryasını da çıkarın. Telefonunuzun ıslak olan her yerini havlu yardımıyla iyice kurulayın. 

Bu aşamada ne yapacağınız oldukça büyük önem arz etmektedir. İlk yapabileceğiniz şey telefonunuzu fön makinesi yardımıyla kurutmaya çalışmaktır. Bu yöntem %50 ihtimalle işe yaramaktadır. Telefonu parçalara ayırdıktan sonra her parçasını fön makinesinin ısısını düşük ayarda tutarak kurutun. Bu aşamada mikrofon ve şarj deliğine de sıcak havanın girmesine dikkat edin. Çünkü eğer bu deliklere sıvı girmişse işlev görmemesi muhtemeldir ve içinde ki suyu kurutmak oldukça önemlidir. 

Telefonunuzu fön makinesi ile kuruttunuz ve açmayı denediniz. Telefonunuz açıldıysa ekranını, şarj ve kulaklık deliklerini, hoparlörünü kontrol edin. Eğer hepsi çalışır durumdaysa telefonunuzu kurtardınız demektir. Eğer telefonunuz kuruttuğunuz halde açılmıyorsa herkesçe çok bilinen bir yöntem olan telefonu pirince gömme yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem için öncelikle bolca pirince ihtiyacınız vardır. Derin ve genişçe bir kabı veya leğeni alın ve yarısını pirinç ile doldurun. Ardından telefonunuzu, arka kapağını ve bataryasını ayrı ayrı pirincin içerisine yarıya kadar batırın. Batırdıktan sonra leğenin üstüne pirinç ilave edin ve cihazınızın üstü kapanana kadar bu işleme devam edin. Telefonun her yerinin kapanmış olmasına dikkat edin. Bu şekilde telefonunuzu en az 2 gün boyunca bekletin. 2 gün içinde pirinçler telefonun içerisinde ki bütün sıvıyı emecek ve büyük ihtimalle telefonunuz kurtulacaktır. 

Telefon Suya Düştü Ses Gelmiyor 

Kullanıcıların telefon suya düşünce neler yapılmalı sorusundan sonra en çok sorduğu sorulardan biri de telefon suya düştü ses gelmiyor sorusudur. Eğer telefonunuzu suya düşürdünüz ve ardından hoparlörünü test ettiğinizde ses gelmediğini gördüyseniz büyük ihtimalle hoparlörün içine su kaçtı demektir. Böyle bir durumla karşı kaşıya geldiğinizde yukarıda bahsedilen yöntemleri deneyebilirsiniz. Telefonunuzun hoparlör kısmına düşük ayarda fön makinesini tutarak içerisinde ki suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Ya da telefonunuzu pirinç dolu bir kaba gömerek birkaç gün bekletebilir ve bu problemden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa telefonunuzu mutlaka bir uzmana emanet edin ve tamir ettirin. 

Telefon Suya Düştü Ekran Gelmiyor 

Telefon suya düşünce en çok karşılaştığı problemlerden bir diğeri de telefon suya düştü ekran gelmiyor problemidir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde öncelikle telefonunuzun her yerini iyice kurulayın. Ardından telefonunuzu yukarıda bahsedilen yöntemler ile kurtarmaya çalışabilirsiniz. Fön makinesini düşük ayarda tutarak telefonun ekranının üzerinde yavaşça gezdirin. Ancak ekrana fön makinesini fazla yaklaştırmayın. Bu telefona zarar verebilir. Ardından telefon büyük ihtimalle açılacaktır. Ancak bu yöntem işe yaramıyorsa telefonu pirinç içerine gömebilirsiniz ve bu şekilde birkaç gün bekletebilirsiniz. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa telefonun ekranı bozulmuş demektir ve değişmesi gerekir. Bu noktada fazla kurcalamadan bir tamirciye götürmeniz gerekmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!