Telefonunuzun bataryası şişmemesi için ne yapmalıyız?

Telefon Bataryası Neden Şişer, Bataryanın Şişmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Zaman zaman maruz kaldığımız telefon batarya şişmeleri hatta patlamaları hakkında özelikle de batarya şişmesini önleme amaçlı bazı tedbirlerden bahsetmek istiyoruz. Telefonumuzun bataryasının şişmesine sebep olan en önemli hata telefonu akşam yatarken şarja bağlayıp sabah çıkarma hareketidir ki yapılan bu eylem hem en büyük hata hem de çok tehlikeli bir davranıştır. Siz siz olun aman ha aman telefonunuzu akşam şarja takıp sabah çıkarmayı denemeyin. Bırakın şarjı tükensin sabah kalktığınızda yeniden şarj edersiniz.

Telefon bataryalarının şişmesine sebep olan diğer önemli etkenler de telefonumuzu oda sıcaklığında olmasını tercih etmeli. Telefon şarjda iken asla oyun oynamalıyız. Telefon aşırı ısındığın da telefonu gerekirse bir süreliğine kapatmalıyız. Şarjını sonuna kadar bitirmemeniz gerekir. Özellikle yüzde 1-2 lerde çalışan telefonun bataryası tamamen tükenirse batayra bir daha şarj olmayabilir. Tavsiyemiz yüzde 15 i aşağı düşürmemeniz ve eğer şarjınız bu değerin altına düştüyse ya telefonu kapatmalı ya veyahutta bir an önce şarj cihazına bağlamalısınız.

Aşırı derecede telefonunuzu kasacak ve ısıtabilecek oyunlar oynamamalıyız. Telefonunuzun indiremediği uygulamaları indirmeye zorlamayın bu da telefonunuzun aşırı güç harcamasına ve bataryanızın çabuk bitmesine sebebiyet vermektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!