Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Tükenmişlik Sendromunun Fiziksel Belirtileri

Tükenmişlik sendromu son zamanlarda sıkça duyduğumuz sorunların başında geliyor. Özellikle ünlülerde bu durumun daha fazla yaşandığını görüyoruz. Peki nedir bu tükenmişlik sendromu ?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki tükenmişlik sendromu mutlaka üstünde durulması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tükenmişlik sendromu genellikle yoğun ve stresli bir iş hayatı yaşayan kişilerde görülmektedir. Bu yüzden ünlü oyuncularda yada şarkıcılarda daha fazla gözlemlenmiştir. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde iş hayatı çok olumsuz etkilenir. Kişiyi derin bir mutsuzluk ve başarısızlık hissi sarar. Bunun yanında geçmeyen yorgunluk en çok gözlemlenen sorunlardan biridir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

  • Karamsarlık
  • Kişiyi esir alan ve zihnini saran olumsuz düşünceler
  • Her konuda her düşüncede umutsuzluk durumu
  • Uyku problemleri
  • Çaresizlik duygusu
  • Tükenmişlik hissi
  • Sürekli biçimde yorgunluk hissetme

Gördüğümüz gibi bu durumlar oldukça sıkıntılı ve kötü hissettiren durumlar. O yüzden hastalık çok fazla ilerlemeden, önüne geçmek ve uzman bir psikoloğa yada psikiyatra tedavi olmak gerekmektedir.

Tedavi süreci oldukça kolay ve sıkıntısız geçmektedir. Uzman psikolog yardımıyla onun vereceği destekle birlikte hastalık kolayca atlatılır. Hastalığın atlatılması için en önemli şey sosyalleşmektir.

Bu yazımda gördüğümüz gibi bu tür sorunlar varsa hastalık ilerlemeden hemen bir psikoloğa başvurulması gerekiyor. Çünkü ilerleyen durumlarda tedavi daha zorlaşabiliyor ve daha önemli sağlık sorunları baş gösterebiliyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!