Yemekten Sonra Hazımsızlık İçin Neler Yapılmalı?

Yemeklerden Sonra Oluşan Hazımsızlık Sorunu Nasıl Geçer? Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık Nasıl Önlenir?

Dispepsi yani halk arasında bilinen adıyla hazımsızlık; karnın üst bölgesinde şişkinlik ve ağrı hissidir. Çoğumuzun yemekten sonra hazımsızlık yani karnın üst bölgesinde kısaca midemizde şişkinlik hissi yaşadığımız anlar olmuştur ve olmaktadır da. Öyle ki yemek yemesem daha rahattım dedirten bir yanma, acıma hissidir bu hazımsızlık denen durum. Yemeklerden sonra hazımsızlık hissini ortadan kaldırmak için çoğumuz sodaya sarılsak da bu durum çoğu zaman pek doğru ve faydalı bir tercih olmayacaktır en azından kalıcı bir tercih değildir.  

Hazımsızlık şişkinlik sorunu yaşayan kişiler de genel olarak mide bulantısı, kusma, gaz çıkarma isteği ve ya geğirme gibi semptomlar görülebilir. Genellikle yemek yemeye bağlı olarak gelişen hazımsızlık, şişkinlik ve ya az miktarda yemek yenmesine rağmen çok yemiş hissi verir. Hazımsızlık bir hastalık değil, semptom olduğu için basit önerilerle hazımsızlık rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Yemekten Sonra Hazımsızlık İçin Neler Yapılmalı? Hazımsızlık Nasıl Geçer?
Yemekten Sonra Hazımsızlık İçin
Neler Yapılmalı?
Hazımsızlık Nasıl Geçer?

Hazımsızlık İçin Çözüm Yolları Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları ve Kürler

Hazımsızlığa iyi gelen birkaç basit ve doğal kürler vardır. Bu yöntemler: 

  • Papatya çayı sindirim sistemini rahatlatır ve hazımsızlık için iyi bir çaydır.  
  • Yemek yedikten sonra midede oluşan gaz için bir bardak suya yarım yemek kaşığı karbonatı karıştırarak şişkinlik hissinden uzaklaşabilirsiniz.  
  • Hazımsızlığın neden olduğu şişkinlik ve kramplar için sıcak suyun içerisine zencefil atın ve demlenmesini bekleyin. Daha sonra ise 5 damla limon sıkarak tüketebilirsiniz.  
  • Nane içerdiği ferahlatıcı maddeler sayesinde hazımsızlığa en iyi gelen doğal yöntemdir. 10 yaprak naneyi 15 dakika kaynatarak ve içerisine tuz ve limon ekleme yaparak tüketebilirsiniz.  
  • Anason çayı hazımsızlığa ve hazımsızlığın neden olduğu şişkinliğe en iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Anason çayı bağırsaklarda gaza sebep olan bakterilerin oranını azaltmaktadır. Anason çayını kaynattıktan sonra içerisine limon damlatın ve bir tane çubuk tarçın koyarak demlenmeye bırakın. 15 dakika demlendikten sonra çayınızı tüketebilirsiniz.  
  • Yemeklerden sonra içilen bir fincan Türk kahvesi de hazımsızlık giderici bir içecektir. Kahve mideyi rahatlattığı için sindirimi kolaylaştırır.  

Hazımsızlığı Önlemek İçin Öneriler 

Ayrıca hazımsızlığı önlemek için yavaş yavaş ve çiğneyerek yemekte fayda var. Lokmalarını iyi çiğnemek ayrıca sindirimi de kolaylaştırır. Gazlı içeceklerden uzak durarak bunun yerine su, limon su ve çay içebilirsiniz Bol bol sebze tüketmek hazımsızlık sorunu için oldukça önemlidir. Laktoz duyarlılığınız var ise süt ve süt ürünleri şişkinlik yapabilir ve sindiriminiz zor olabilir.  

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!