Yerli Telefonlar Hangileri? Yerli telefon modelleri

Bugün sizlere yerli telefonlarımızdan bahsedeceğiz.  Yerli telefonlar hangileri, yerli telefon modelleri nelerdir gibi konulara değineceğiz. Yazımıza başlamadan önce gelin yerli telefon nedir bundan biraz bahsedelim.

Yerli Telefon nedir ?

Kuşkusuz günümüzün artık olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri cep telefonlarıdır. Cep telefonlarının üretimlerinde piyasanın hakimi Amerika ve Çin ‘dir. Bu iki ülke cep telefonu üretimine çok önceden başlayan ve bu doğrultuda üretimlerine önem vererek, düşük maliyetle cep telefonu nasıl üretilir gibi konulara piyasaya önceden girmelerinin vermiş oldukları avantajla çok hakimler. Hal böyle olunca biz Türkiye olarak yerli telefon üretiminde biraz geç kalmış olduk fakat yine de baktığımız zaman yerli telefonlar üreterek piyasaya ilk girişi yapmak da çok önemliydi, biz bunu başardık.

Cumhurbaşınımız Recep Tayyip Erdoğan yurtdışı yabancı telefonları boykot ederek onları İphone varsa bizim de akıllı yerli cep telefonlarımız var diyerek aslında düğmeye basmış oldu. Yerli malının önemine vurgu yapan bu açıklamalardan sonra yerli firmalarımız yerli malı cep telefonlarının üretimine önem gösterek ağırlık verdiler. Belki henüz dünya çapında olmasada Türkiye pazarında hatrı sayılır yerlere gelen yerli cep telefonu markalarımıza Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da çağrısına kulak veren vatandaşlarımız yerli malı cep telefonlarımıza önem verdiler ve seçimlerini bu yönde yaptılar.

Yerli Telefonlar Hangileri
Yerli Telefonlar Hangileri

Küresel olarak dünya çapında bir değerlendirme yapıldığı zaman hiçbir marka tamamıyla %100 yerli değildir. %100 yerli üretim yapmak maliyetler açısında yüksek sonuçlar doğurabiliyor. Bugün baktığımız zaman Apple ve Samsung bile %100 yerli üretim yapmıyor. Çünkü %100 yerli üretim yapmak demek akıllı cep telefonunun her parçasını kendi ülkendeki bir fabrikada üretmek ve montajı dahil kendin yaparak piyasaya sürebilmek demektir. Bu şekilde dünya devi olan bir çok marka parçalarının üretimini ve montajını maliyeti düşük olan ülkelere yaptırmakta fakat çıkış noktası menşei olarak kendi ülkesini göstermek ve kendi logosu ve ismiyle akıllı cep telefonunu piyasaya sürmektedir.

Türkiye olarak biz bu işin neresindeyiz bir de buna bakalım. Türkiye olarak yerlilik esasına dayandırılarak yapmış olduğumuz akıllı cep telefonu üretimlerini yaparken, akıllı cep telefonunun kimi parçalarını kendileri yaparken bir çoğu üretim kısımın yurt dışında yaptırmaktadır. ( Özellikle Çin’de ) Bazıları ise dış tasarımını ve yazılımını yurtdışında yaptırıp, dış görünüş kasa kısmını kendi yapmayı tercih etmektedir.

Yazımızın içerisinde de belirttiğim gibi maliyetlerin düşük tutulması ve kullanıcıların bütçelerini zorlamayacak rakamlar oluşturarak tercih edilme sebebi olmak açısından bu husus çok önemli. Şu an da %100 yerli cep telefonu üretimiyle ilgili çalışmalar devam ediyor olsada henüz somut bir örnek gözükmüyor.

Tabii ki %100 yerli bir cep telefonu üretimi yaparsak Türkiye vatandaşı olarak bizlerde buna yönelip almak isteriz. Fakat belirttiğimiz gibi bugün önde gelen cep telefonu üreticileri bile kendi telefonlarını tamamen üretmiyor. Hepsinin bir noktasında bir Çin üretimi olduğunu görüyoruz. Şimdiye kadar üretilen yerli telefonlarımız neler buna bir göz atalım.

Yerli telefon modelleri ? Yerli Telefonlar 2019 – 2020

Yerli telefon modelleri ?
Yerli telefon modelleri ?

Vestel Venüs Z20

8 ülkeye ihtaç edilen akıllı cep telefonu üretimlerimizden biridir. Vestel imzası bulunan Vestel Venüs Z20 modeli amiral gemisi olarak da bilinir. Bu senenin ilk aylarında tanıtılmıştır.

Vestel Venüs Z20 Teknik Özellikleri :

Ekran: 18:9 Full HD Plus 5.65″ Incell Ekran
Kamera: 16MP+5MP Çift Arka/ 8MP Ön Kamera, Portre Modu ve 4K Video Kaydı
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 630 2.2 Ghz 8 Çekirdekli İşlemci
Bellek/Depolama: 4 GB RAM, 64 GB Dahili Hafıza
GPU:Qualcomm® Adreno™ 508 GPU, 650MHz

Casper VIA A3 Plus

Casper ‘ın öncülüğünde üretilen ve bir çok popüler cep telefonun üreticisinin ürettiği cep telefonlarına kafa tutacak ayarda üst segment bir cep telefonudur.

Casper VIA A3 Plus Teknik Özellikleri

İşlemci : MediaTek Helio P60
İşletim Sistemi : Android 8.1 Oreo
Ekran : 6.2” FHD+ Incell IPS
RAM : 6 GB
Depolama : 64 GB dahili, 256 GB microSD hafıza kart kapasitesi
Kamera : 16 MP + Infrared Ön Kamera, 16+5 MP LED Flaşlı arka kamera
Boyut ve Ağırlık : 155 mm X 75.5mm X7.85mm
Pil : 3000 mAh
Renk : Oniks Gri, Platin Gri
Bağlantılar : Bluetooth 4.2, WLAN 802.11 a/b/g/n/ac Type-C USB

General Mobile GM 8

Bu yıl 32 ülkeden iki yeni model ile adından bahsettirmiştir. General Mobile , Android GO sürümüyle dünyada bir ilki başarmıştır.

General Mobil GM 8 Teknik Özellikleri

İşlemci: Snapdragon 435, Octa-core 1.4 GHz
İşletim sistemi: Android 8.1 Oreo
Ekran: 5.7 inç HD, IPS Incell LCD, 18:9 ekran oranı
RAM: 4 GB
Depolama: 64 GB
Boyut ve Ağırlık: 154.2 x 72.7 x 7.96 mm, 152 gram
Kamera: 13 MP AF, f/2.0 diyafram arka kamera, 13 MP FF, f/2.2 diyafram ön kamera
Pil: 3075 mAh

Şu anda yerli üretimde ait en başarılı akıllı cep telefonu modelleri bunlar. İlerleyen süreçlerde donanım ve yazılım anlamında da devlet desteğinin artacağını düşünüyoruz. O zaman %100 yerli cep telefonu modellerini de görebileceğimizi umut ediyoruz.

Türk halkı olarak da yerli cep telefonu modellerimizi tercih eder ve desteklersek, yakın zamanda Türkiye piyasasının çoğuna yerli ve milli cep telefonlarımız hakim olup, dış ülke ihracatlarından hem ülke sayısında hem ihracat rakamında çok iyi yerlere geleceğimizi düşünüyoruz.

Siz de bu ve diğer tüm yazılarımız için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere istek, öneri , taleplerinizi iletebilirsiniz, bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

1 yorum
  1. Mehmet aydin diyor

    Yerli markalar halkı soyuyor,bir telefonda en önemlisi beyindir yani işlemci dir,1,4 yada 1.5 MHz işlemci en alt boş bir işlemcidir,dışardan gelen 1500 TL ayak bastı parası veriyor yerli olanlar vermiyor,ama oyleyken bile en kralının işlemcisi 2.0 MHz,,bunlarda 3000 TL civarı,,bitmez Türk iş adamının halkı soymalari,bir avuç jepekle maymun devirmeleri

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.