Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Bugün Zeytinyağı nedir? Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağının sağlığımıza ne gibi faydaları bulunmaktadır? kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır? Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? konularında bilgilendirmeye bulunacağız.

Eskilerden beri süre gelen bir zeytinyağı , sıvı altın olarak da bilinmektedir. İşte zeytinyağının bilinmeyen faydaları:

Zeytin yağının bir çok derde deva olduğu biliniyor. Üretim ve tüketim anlamında Akdeniz insanları bu konuda öncüleri, dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiği için dünyadaki en düşük ölüm oranına da sahipler.

  • Zeytinyağı kilo kaybı sağlar
  • Zeytinyağı metabolizmayı artırır
  • Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır
  • Zeytinyağı cilt sağlığını korur
  • Zeytinyağı kalp sağlığını korur
  • Zeytinyağı yaşlanmayı geciktirir
  • Zeytinyağı safra taşlarını önler
  • Zeytinyağı hücre duvarlarını güçlendirir
  • Zeytinyağı kanser riskini azaltır

Faydaları gerçekten oldukça fazla , bu faydalarına baktığımız zaman zeytinyağını sofralarımızdan eksik etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü zeytinyağının sağlığa yararları arasında kolon ve meme kanseri, diyabet, kalp problemleri, artrit ve yüksek kolesterol tedavisi sayılabilir.

Zeytinyağının faydaları bundan çok daha fazlası tabii ki. Şimdilik bir kısmından bahsetmiş oldum. Çünkü faydası bu kadar zor olan bir şeyin iyi bir zeytin ağacının yetiştirilmesine ihtiyaç var. Bu zeytin ağacında yetiştirilen zeytinlerin iyi bir bakıma , katkısız bir yetiştirilme sürecine ihtiyaç var. Hal böyle olunca bu kadar zahmete katlanmadan kısa yoldan katkılı , oynanmış , bol derecede kimyasal içeren zeytinyağları piyasaya olabiliyor. Fiyatının düşük olması sorgulama yapılmadan alınmasına neden oluyor. Ucuza alınmış sahte zeytinyağlarından bu faydayı da beklemek imkansızdır. O yüzden yazının bu kısmındayken bir durak koyalım. Öncelikle iyi bir zeytinyağı nasıl olmalıdır, kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır konularına eğilip sonra faydalarına devam edelim.

Markalı ve bilindik markalar almaya dikkat edin.

Zeytin yağını kokusuz bir cam bardağa koyun. Avuç içinde biraz su olacak sekilde elinize dökerek ıslatın. Sonra koklayın. Kaliteli bir zeytinyağının kokusu meyvemsi bir kokuya sahip olur, açılığı ve yakıcılığının da hissedilmesi gerekir. Koklandığında zeytin kokar. Yendikten sonra dil üzerinde acılık ve genizde biraz yakma yapar.

Kokladığınızda küf, toprak, ekşimsi fermente bir kokuyla karşılaşıyorsanız bu zeytinyağının kalitesi düşüktür.

Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir?

Cam bir şişede muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kesinlikle plastik , çelik gibi malzemelerde muhafaza edilmemelidir.

Işık ve nem almayan yerlerde, cam şişede , ortalama sıcaklığın 15 derece civarında olduğu ortamlara muhafaza edilmelidir.

Kaliteli bir zeytinyağını nasıl anlaşılır ve zeytinyağı nasıl muhafaza edilir konuların bilgi verdikten sonra, zeytinyağının saymak bitmeyen faydalarıyla devam edelim.

Zeytinyağının faydaları arasında ; kolon ve meme kanseri , diyabet , yüksek kolestrol tedavilerinde iyi gelmesi de bilinen faydaları arasındadır.

Zeytinyağının cilde ve mideye olan faydaları

Zeytinyağı kilo kaybı sağlar

Tıp uzmanları , zeytinyağının kilo kaybı için kullanılmasında olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu belirtmektedir.

Zeytinyağı metabolizmayı hızlandırır

Çocuklarda metabolizmayı hızlandırır, kemik ve beyin yapısının gelişmesine katkı sağlar. Yaşlılarda ise E vitamini kaynağıdır.

Zeytinyağı sindirim Arttırır

Zeytinyağı sindirimi sürecine de etki eder. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar , sindirim sistemi temizler.

Zeytinyağı cilt sağlığını korur

Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerir. Cildi zararlı güneş ışınlarından rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Ciltteki akne , sivilce gibi oluşumları engeller. Cilt kanserinden korur. Topuk çatlakları için bire bir engelleyicidir, kullanılması tavsiye edilir.

Zeytinyağı kalp sorunlarını azaltır

%70 oranında kalp krizi riskini azaltır. Kolestrolu azaltarak, kalp çalışmasını düzene sokar, kalp sorunlarını azaltır.

Zeytinyağı yaşlanmayı geciktirir

Doğal bitkisel zeytinyağının bitkisel terapide cilde iyi gelir , parlaklık kazandırır. Ayrıca doğal yaşlanma sürecini yavaşlatarak, yaşlanma sürecinizigeciktirir.

Zeytinyağı safra taşını önler

Zeytinyağı safra taşının önlenmesinde de etkilidir.

Hücre duvarlarının güçlenmesini sağlar

İçeriden bulunan polifoneller sayesinde hücre duvarının güçlenmesini sağlar , hücre duvarlarının elastikliğini arttırır.

Zeytinyağı kanser riskini azaltır

Zeytinyağı insanın kanserli büyümeye , özellikle de bağırsak kanseri konusunda özellikle etkili olduğu tıbbi araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Bağırsak kanserinden etkili olduğu gibi , meme kanseri konusundan da önleyicidir.

ZEYTİNYAĞI TÜKETİRKEN DİKKAT!

Her şeyin fazlası zarar sözü, zeytin yağı gibi faydalarını saymakla bitiremediğimiz bir ürün içinde geçerli çünkü zeytinyağının da uzun süreli dahili ve harici kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Özellikle aşırı şekilde içilerek tüketilmesi sindirim sisteminde olumsuz sonuçlara neden olur.

Bu yüzden aşırıya kaçmadan, kaliteli zeytinyağını seçip , uygun koşullarda muhafaza ederek zeytin yağının faydalı özelliklerinden yararlanabiliriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!