Adıma Kayıtlı Kaç Tane Kredi Kartı Var?

Devir değiştikçe yaşam tarzımız ve ihtiyaçlarımız da değişti. Kuşkusuz son zamanların en büyük değişikliklerinden biri de harcamalarımızda gerçekleşti. Artık neredeyse herkesin kendine ait bir kredi kartı var ve birçok avantajı da beraberinde getiriyorlar. Ancak kredi kartı her zaman iyi şeylerin habercisi olmayabiliyor ne yazık ki. Kredi kartı sahibi olmak hafife alınacak bir durum değil. Günümüzde insanlar araçlarını bile kredi kartıyla alıyorken, adıma kayıtlı kaç tane kredi kartı var sorusunu titizlikle takip etmeniz gerekebilir.

Adıma Kayıtlı Kaç Tane Kredi Kartı Var?
Adıma Kayıtlı Kaç Tane Kredi Kartı Var?

Bu makalemizde sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan adıma kayıtlı kaç tane kredi kartı var, merkez bankası kredi kartı sorgulama, kredi kartı bilgileri öğrenme, başkası benim adıma kredi kartı çıkarabilir mi, adıma kayıtlı kredi kartları, adıma kayıtlı kredi kartı sorgulama ve son olarak adıma kayıtlı kredi kartlarını nasıl öğrenebilirim konularını detaylı bir şekilde ele aldık… 

Merkez Bankası Kredi Kartı Sorgulama 

Ne yazık ki hayatımızın her alanında maddi kazançlarımızın peşinde olan kötü niyetli insanlar var. Kredi kartı dolandırıcılığı yeni nesil dolandırıcıların en büyük gözdesi. Hala tehlikeye fazlasıyla açık olması, internet üzerinden alışveriş yapılabilmesi gibi özelliklerinden ötürü kredi kartı üzerine geliştirilmiş çok fazla dolandırıcılık yöntemi mevcut. Son zamanlarda büyük bir artış gösteren kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalan vatandaşlar, T.C Merkez Bankası kredi kartı sorgulama hizmeti olup olmadığını sorgulamakta. Ancak bankanın müşterilerine sunduğu böyle bir hizmeti bulunmamakta. Peki adıma kayıtlı kredi kartını nasıl sorgularım? 

Adıma Kayıtlı Kredi Kartı Sorgulama 

Adıma kayıtlı kredi kartı sorgulama nasıl yapabilirim? Bunun için birkaç farklı yönteminiz bulunmakta. İşte adıma kayıtlı kredi kartı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevapları: 

  • E-devlet borç sorgulama: Adınıza açtığınız ve daha sonra kullanmadığınız için unuttuğunuz veya kapatmayı ihmal ettiğiniz kredi kartlarını sorgulamanıza yarar. Kredi kartı aidatları ufaktır ancak zamanla büyük maddi yüke sebep olabilir. www.turkiye.gov.tr sayfasına giriş yapıp “borç sorgulama” aratması yaparak işlem yapabilirsiniz. 
  • Findeks borç sorgulama: Findeks risk puanınızı hesaplamaya yarayan yöntem, aynı zamanda bankalara olan borçlarınızı, kredi borçlarınızı ve kredi kartlarınızı da görebilmenizi sağlar. Ücretli bir sorgulama yöntemidir ancak ücret oldukça caziptir.  
  • Kredi Kayıt Bürosu: Kredi kayıt bürosu yalnızca kurumsal firmaların kullanabileceği internet tabanlı bir sistemdir.  
  • E devlet Kredi Kartı Sorgulama: Hemen her türlü borcunuzu ve adınıza kayıtlı faturaları öğrenebilme imkânı sunan e-devlet borç sorgulama sisteminden adınıza kayıtlı kredi kartı sorgulaması da yapılabilmekte. Bunun için tek yapmanız gereken linke girmek ve TCKN ve şifre ile giriş yapmak.  
  • Bankaların Müşteri Temsilcilikleri: Bu listedeki en uzun ve meşakkatli yöntem. Dilerseniz tüm bankaların müşteri hizmetlerini tek tek arayarak sorgulama yapabilir ya da bankalara gidip sıra alarak veznelerden yapılabilir.

Kredi Kartı Bilgileri Öğrenme 

Kredi kartı bilgileri öğrenme için yapabileceğiniz iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki zahmetli olan yöntem. Bunun için kredi kartınızın olduğu tüm bankaları tek tek arayarak mevcut bilgilerinizi sorgulamak. Diğeri ise BDDK’nın resmi adresine giriş yaparak sorgulama yapmak. Burada bulunan Banka seçeneğinden kredi kartınızın hangi bankaya ait olduğu, dönemi ve kartınızın türünü (örneğin Yapı Kredi Bonus) işaretleyerek sorgulayabilirsiniz.  

Başkası Benim Adıma Kredi Kartı Çıkartabilir mi? 

Dolandırıcılığa maruz kalmak istemeyen ve başkasının borcu yüzünden mağdur olmak istemeyen vatandaşların en büyük korkularından biri de başkası benim adıma kredi kartı çıkartabilir mi sorusu. Eğer kimlik bilgileriniz çalınmamış, birebir size benzeyen birisi imzanızı taklit ederek bankaya gitmediyse bunun bir imkânı yok. Kısacası başkası sizin adınıza kredi kartı çıkartamaz. Fakat telefon bankacılığı üzerinden kişisel bilgilerinizi ele geçiren herhangi birisi sizin adınıza kredi kartı talebinde bulunur fakat bu kartlar iadeli taahhütle gönderilir. Yani yüksek güvenlikli teslimat sınıfında bulunurlar ve kimlik beyan edilmediği taktirde size dahi teslim edilmez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.