AÖF ile Askerlik Tecil Etme İşlemleri Nasıl Yapılır? 2021

Yeni tip askerlik düzenlemesinin devreye girmesinden sonra askerlikle ilgili bazı işlemler de yasa ile değişmiş oldu. Buna Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrencilerin işlemleri de dahil. AÖF ile askerlik tecil etme işlemleri nasıl yapılır, AÖF ile Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır 2021 sorusu da yeni tip askerlikle beraber sık sorulan sorular arasında geliyor.

AÖF ile Askerlik Tecil Etme İşlemleri Nasıl Yapılır?
AÖF ile Askerlik Tecil Etme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkek bireyler için askerlik yasal bir zorunluluktur. Olağan şartlarda Türk erkekleri, 20 yaşında askerlik hizmetini yapmak üzere birliğine katılırlar. Ancak yasalar, bireylerin belli bir zamana kadar tecil ettirme hakkı tanır. Askerlik tecil ettirme, ilk yıl isteğe bağlı olmak üzere, uzayan süreler için eğitim ve iş gibi kanıtlanabilir belgeler sunulduğu takdirde uzatılabilir. 7179 sayılı Asker Alma Kanunu gereğince askerlik 6 aya indirilmiş, bedelli askerlik ise kalıcı hale getirilmiştir. Aynı düzenleme, lise mezunu ve yüksek lisans mezunu gençlerin askerlik tecili yönünden de yakından ilgilendiren düzenlemeler içeriyor. Askerliğini tecil ettirmek isteyenler, mezuniyet durumuna ve tecil sebebine göre değişmekte.  

Bu makalemizde sizler için internette en çok aratılan konulardan olan AÖF ile askerlik tecil etme işlemleri nasıl yapılır, aöf ile askerlik tecili, aöf ile askerlik erteleme ve aöf askerlik tecil gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Açık Öğretim Fakültesi Öğrencileri Askerlik Tecili 

Açık öğretim fakültesi öğrencileri askerliklerini tecil edebilme hakkına sahiplerdir. Hali hazırda öğrenciliği devam eden bireyler, ilgili belgelerini beyan ederek tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. AÖF ile askerlik tecil etme işlemleri nasıl yapılır?  

Fakültenin öğrenci işleri bürosundan alınan ıslak imzalı ve mühürlü belge ile bağlı oldukları askerlik şubelerine müracaat edilmesi gerekir. Bu durumda öğrencilerin beyan etmesi gereken ilgili belgeler şunlardır: 

  • Kimlik fotokopisi 
  • Öğrenci belgesi 
  • Vesikalık fotoğraf 

Öğrenci ve mezunlar, e-devlet sitesi üzerinden elde ettiği çıktılar ile askerlik durumunu gösteren belgelerini ibraz edebilirler. Askerlik şubesi memurlarının yaptığı işlemler neticesinde askerlik günü kaçırmış kişilerin işlemleri yapılamayabilir. Farklı durumlara bağlı olarak kişilerden ek evrak talep edilebilir.  

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır? 

Lise mezunları askerlik tecilini nasıl yapar? İster lise öğreniminiz devam ediyor olsun isterseniz de mezun olun, 7179 sayılı kanun gereği askerlik tecili yapma yaşı 22’dir. Bu süre zarfına kadar gerekli belgelerini sunan ilgili kişiler, tecil işlemi gerçekleştirebilir. Tecil işlemini gerçekleştirmek için, çağırılma zamanının gelmemesini beklemek gerekir. Aksi durumda kaçak durumuna düşebilir ve tecil etme hakkını kaybetmiş olursunuz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!