Askerlik Yapmadan Uzman Çavuş Olabilir miyim?

Uzman çavuşlar profesyonel asker olarak kabul edildiklerinden, askerlikten muaf tutulurlar. Bu yüzden askerlik yapmadan uzman çavuş olabilir miyim, uzman çavuş olma şartları nelerdir uzman çavuş olmak isteyenlerin sık sorduğu sorulardan biri. Uzman çavuşlar, Türk ordusunun saha görevi üstlenen personelleri arasında uzman erlerden sonraki ilk sınıflar arasında kabul edilir.

Askerlik Yapmadan Uzman Çavuş Olabilir miyim? Uzman Çavuş Olma Şartları
Askerlik Yapmadan Uzman Çavuş
Olabilir miyim? Uzman Çavuş Olma Şartları

Normal şartlar altında vatani görevini icra etmek üzere askere giden gençler, uzman çavuşluk başvurusu yapabiliyorlar. Askerliklerinin acemi veya usta dönemlerinde uzman çavuş eğitimlerine tabi tutulurlar. Uzman çavuş olma şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, 26 yaşından gün almamış olmak (müracaat öncesinde), askerlik terhisin itibaren 3 yılı geçmemiş olmak, lise veya fakülte mezunu olmak, herhangi bir askeri liseden kovulmamış olmak, adli sicil kaydı olmamak, TSK veya devlet aleyhine işlenmiş bir eylemde bulunmamış olmak, yasadışı, siyasi, bölücü ve ideolojik örgütlerle herhangi bir şekilde bir bağ bulunmamak ve siyasi görüşe sahip olmamak. 

Eğer askerlik görevini icra etmekte iken uzman çavuşluk başvurusunda bulunan kişilerin, birlik komutanlarından, 100 üzerinden en az 80 not alması gerekir. Bu notlar, kışla içerisinde yapılan fiziki sporlar neticesinde belirlenen nitelik belgesidir. Bu işlemler dışında fiziki ve ruhsal durumlarında elverişli olması gerekir. Makalenin devamında yer alan sabıkam var uzman çavuş olabilir miyim, dövmem var uzman çavuş olabilir miyim ve vücudumda faça var uzman çavuş olabilir miyim isimli başlıklar altında yer alan açıklamalar, bu sınavlara dahildir. Uzman çavuş olma şartları arasında herhangi şekilde askerlik görevini tamamlamış olma şartı bulunmaz. Dolayısıyla askerlik yapmadan uzman çavuş olabilir miyim sorusuna cevap almış olursunuz.  

Bu makalemizde sizler için internette askerlik ile ilgili en çok aratılan askerlik yapmadan uzman çavuş olabilir miyim, uzman çavuş eğitiminde istifa edenler tekrardan başvuru yapabilirler mi, sabıkam var uzman çavuş olabilir miyim, dövmem var uzman çavuş olabilir miyim ve vücudumda faça var uzman çavuş olabilir miyim gibi soruları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Uzman Çavuş Eğitiminde İstifa Edenler Tekrardan Başvuru Yapabilirler mi? 

TSK bünyesinde yer alan mevzuat ve prosedürler, sivil ve memurluk gibi durumlardan çok farklı bir işleyişe sahiptir. TSK’nın ciddi ve katı kuralları bulunur. Bu yüzden bu kurum içerisinde yapacağınız herhangi bir eylemin geri dönüşü olmayabilir. Peki uzman çavuş eğitiminde istifa edenler tekrardan başvuru yapabilir mi? Eğer kendi isteğiniz ile eğitiminizi sonlandırmış ve uzman çavuş olmaktan vazgeçmişseniz, tekrar başvuru yapma hakkınız bulunmaz. Yani istifa ettiğiniz takdirde bu haktan ilelebet mahrum kalabilirsiniz. Bu yüzden uzman çavuş eğitimlerinde bunaldığınız veya daha fazla devam edemeyeceğinizi düşündüğünüz anda istifa etmeden önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.  

Sabıkam Var Uzman Çavuş Olabilir miyim? 

Uzman çavuş olmayı düşünen gençlerin cevap aradığı sorulardan bir diğeri de sabıkam var uzman çavuş olabilir miyim olmakta. Çeşitli sebeplerden ötürü sicilinizde bir sabıka bulunabilir. Ancak bu sorunun cevabını verebilmek için, sabıkanızın neye bağlı olduğunu bilmek gerekir. Eğer daha önce ırza geçme, yüz kızartıcı suçlar işleme (hırsızlık, uyuşturucu satıcılığı, dolandırıcılık), rüşvet, kalpazanlık, yalan tanıklık, hürriyetten alıkoyma, terör sempatizanlığı, siyasi veya ideolojik suç, taciz, fuhuş veya uyuşturucuya aracılık, istismar, kaçakçılık, devlet sırrı ifşa etme, isyan ve devlet ve TSK’ya karşı işlenen suçlar yüzünden herhangi bir sabıkanız varsa hiçbir şekilde TSK bünyesinde bir personel olamazsınız. Trafik cezası veya icra borcu gibi basit suçlardan ötürü yer alan sabıka kaydınız, uzman çavuş olmanız için engel olmaz.   

Dövmem Var Uzman Çavuş Olabilir miyim? 

En sık sorulan sorulardan bir diğeri de dövme sahibi olan gençlerin dövmem var uzman çavuş olabilir miyim sorusu sorulmakta. Dövme, bariz yara izi veya kalıcı hastalık izleri, gizliliği tehdit altına sokan durumlardan sayılır. Devletin en önemli savunma mekanizmalarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu tip durumlarda adayları eleyebilmekte. Ön sağlık muayenesinde rastlanan fiziki muayene ardından rastlanan dövmenin kriterleri, bu sorunun belirleyici faktörleridir. Tablo 1 de yer alan aşrtlar dahilinde vücudunun görünün kısımlarında (el, boyun, yüz gibi) dövmeye sahip olan kişiler uzman çavuş olmaya uygun değildir. Yaz döneminde giyilen kıyafetlerin görünen kısmında yer alan dövmelerin 20 cm’den daha uzun olması elenme sebeplerindendir.  

Vücudumda Faça Var Uzman Çavuş Olabilir miyim? 

Peki ya vücudumda faça var uzman çavuş olabilir miyim? TSK bünyesinde yer alacak bireylerin fiziksel sağlığı olduğu kadar, ruhsal sağlıkları da önemlidir. Aktif görevde yer alan adayların muayeneleri ve vücutları itinayla incelenir ve genel şartları karşılamayan adaylar elenir. Kaldı ki faça ve sigara söndürme gibi kasti yapılan yaralamalar, psikolojik bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilir. Bu tip bireyler, sıradan bir askerlik hizmetinde dahi silahlı nöbetten muaf tutulabilmekte. Vücudunuzda yer alan yaralanmaların uzunlukları, derinlikleri ve ne şekilde yapıldıkları önemlidir. Eğer kişi, bu yaraları bariz bir şekilde kendi isteğiyle yapmış ise, uzman çavuş olamaz.

TAVSİYE: Bu yazıyla alakalı diğer yazımız olan ” Gönüllü Askerlik Şartları Nelerdir? ” başlıklı yazımıza da göz atmanızı önerir sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!