Ayak kokusu çay banyosuyla nasıl geçer?

Bu yazımızda size ayak kokusu nedir? Neden olur? Ayak kokusu çay banyosuyla nasıl geçer?

Çoğu kişinin muzdarip olduğu ayak kokusu. Ayak kokusu uygun olmayan çorap kullanımı , uygun olmayan ayakkabı kullanımı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır l. Örneğin yaz aylarında hiç hava almayan kışlık tarzı dediğimiz ayakkabılar kullandığımızda, kalitesiz çorap kullanmadığınız da ortaya çıkan bir durumdur. Ayakkabımızı çıkarttığımız zaman ise bizim ve çevremizdekilerin rahatsız olacağı kokular olmaktadır. Bakterilerin yanı sıra mantar enfeksiyonu da ayakta ağır bir kokunun oluşmasına neden olur. Kullanılan bazı ilaçlar, ergenlik veya hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler; obezite, stres ve hipertroidi gibi metabolik hastalıklar da vücudun daha fazla ter üretmesine yol açarak ayak kokusunu tetikler.

ABD’li uzmanlar çayın; kokusuyla burna , tadıyla ağıza, karıştırırken çıkardığı sesle kulağa iyi geldiğini belirtiyorlar. Çayın ayak kokusuna nasıl iyi geldiğini açıklamadan önce yine ABD’li uzmanların çayın saça da iyi geldiği yönünde kısa bir bilgilendirme yapalım. Uzmanlar saçı yıkadıktan sonra , ılık çayla saçınızı durulamanızı öneriyorlar.

Ayak kokusunu gidermeyle ilgili bir çok yöntem ve eczanelerde satılan bir çok ürün ve krem bulunmaktadır. Bizim bu yazımızda önereceğimiz yöntem ise çay yöntemi.

İşte ayak kokusunu giderecek çay formülü ;

Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene her akşam ayaklarınızı daldırarak bu işlemi tekrarlayın. Her akşam yatmadan önce ayaklarınız 10 dakikalık çay dolu leğende bekletmeyi unutmayın.

Aynı şekilde cilde de iyi geldiği için banyodan çıktıktan sonra çay ile teninizi ovuşturun, balsam vazifesi görür.

Elimiz balık, soğan veya rahatsız olduğunuz istemediğin bir kokuya sahipse yine ılık bir çay ile ellerinizi yıkayabilirsiniz. İstenmeyen bu kokuları gidecektir.

Ayrıca çay fazla çay içmenin zararlı olduğu yönünde senelerce yazılar yazıldı. Ben de çayı içmeyi fazla sevmeyen biri olarak sadece sabah kahvaltılarında çay içiyorum. Misafirlikler hariç çay ile fazla aram olmadığını söyleyebilirim. Fakat son zamanlarda uzmanlar tarafından yapılacak araştırmalar sonucu uzmanlar, “Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikayet edenler, böbreklerinde kum veya taş olanlar, yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmeliler” uyarısında bulundu.

Ayrıca uzmanlar kalp krizi ve ölüm oranı arasındaki ilişkiyi de araştırdıklarında çay içenlerin, çay içmeyenlere göre %44 oranın daha az kalp krizi riskiyle ölüm oranının az olduğunu belirtiyorlar.

Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!