Banka Kara Listesindeki Biri Kredi Veya Kredi Kartı Alabilir Mi?

Acil nakit gereksinimlerinin karşılanması amacıyla bankaların sunmuş olduğu kredi ya da kredi kartını kullanan vatandaşların, geri ödemelerini sağlıklı bir şekilde yapmama durumunda kara listeye düşmeleri an meselesidir. Kredi borcunun ödenmemesi halinde kara liste olarak tabir edilen, kredi sicilinin bozuk olması durumu meydana gelir. Kara listede olan vatandaşların, merak etmiş oldukları kara listedeyken kredi kartı ya da kredi alınıp alınamayacağı ile ilgili hususun tamamı ve çok daha fazlası bu makalede.

Banka Kara Listesindeki Biri Kredi Veya Kredi Kartı Alabilir Mi?
Banka Kara Listesindeki Biri Kredi Veya Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kara Listeye Girme Sebebi Nedir?  

Bankaların sunmuş olduğu kredi ya da kredi kartını kullanan kişilerin, bedelleri geri bir şekilde bankaya ödemeleri durumunda kara listeye girme durumu ortaya çıkar. Bu ödemeler geciktiği vakit kredi puanı düşebilir. 3 aylık süre içerisinde ödeme gerçekleştirilmediği zaman tüketici hakkında yasal işlem başlar.

3 ay sonrasında ödeme yapılmış ise dahi bu aksaklık kredi puanının düşmesine sebep olur. Bu süreç içerisinde banka ile mutabakata varılamazsa kara listeye girilir.

Kredi sicili bozuk olan vatandaşlara kredi veren bankalar gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Artık 2021 senesine girdik ve bankalar, herhangi bir vatandaşa çok düşük meblağda bir kredi dahi kullandıracağı zaman kredi sorgulamasını yaptırır ve genel merkezin onay vermesini bekler.

Bir vatandaşın, kredisinin bozuk olup olmaması, daha önce başka bir bankadan ya da ilgili bankadan kredi çekip çekmediği, kredi kartı kullanıp kullanmadığı, çekmiş ise ya da kullanmış ise taksitlerini vakti zamanında bankaya ödeyip ödememesi durumuna göre netlik kazanır.

Kredi sicili bozuk olan bir vatandaşa hiçbir banka kredi vermek istemez. Ancak, kredi sicilinin bozuk olması sürecinden sonraki borcun ödenmesi ya da sicilin düzelmesi aşamalarından sonra yine aynı şekilde kredinin kullanılması mümkün olacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir? 

  • İpotekli kredi çekilebilir. Kara listede iken gerçekleştirilen kredi ile kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimalleri oldukça düşüktür. Fakat yine de başvuruların onaylanmasını sağlayacak çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerden biri bankaların sunmuş olduğu ipotekli ihtiyaç kredisidir. 
  • Kara listedeyken normal bir kredi başvurusu gibi kredi başvurusu yapıldığında kredi talebi sicilden veya maaşın hacizde olmasından dolayı onaylanmama durumu ile karşılaşacaktır. 
  • Kara listedeyken, kredi alabilmek amacıyla başvurulabilecek bir diğer uygulama ise kefil göstermedir.  
  • Banka ile birebir görüştükten sonra kredi notu ile geliri yüksek olan bir kefil göstermek suretiyle kredi çekilmesi mümkündür.  
  • Fakat bir önceki uygulamada olduğu gibi bu uygulamada da unutulmaması gerekir ki kara listede olma durumu olduğu için başvuru, istenilen kredi ile ilgili  ret talebi ile karşılaşabilir. 

Kara Listedekiler Düşük Limitli Kredi Başvurusu Yapabilir Mi? 

Bankaların kredi kullandırmadan önce başvurdukları yöntemlerden biri kredi notuna bakmalıdır. 

Kredi Sicilinin Bozulmasının Sebepleri Nelerdir? 

Kredi sorgulama işlemleri gerçekleştirildiğinde vatandaşın, daha önceki finansal geçmişi ile alakalı çeşitli bilgilere bakarak bankalar kredi verip vermeme konusunda karara varır.

  • Avukatlık ya da icralık durumunun olup olmaması,  
  • Borçlu durumda kredi kartlarının olup olmaması,  
  • Daha öncesinde çekilen ya da ödemesinin gerçekleştirilmediği kredilerin olup olmaması,  
  • Bankalarda bulunan kredili mevduat limitleri ile bu hesaplarda kaç para eksik bakiye olup olmaması durumu gibi çeşitli kriterlere bakarak bankalar vatandaşın kredi sicilinin bozuk olup olmaması durumunda ortaya çıkarabilir. Bu tip bilgilere bakarak kişinin kredi çekebileceği ya da çekemeyeceği ile ilgili kesin karara varır.

Ama yine de bir vatandaşın, herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanırken geri ödemesini düzenli bir şekilde bankaya yapmasıdır. Aksi takdirde kredi sicilinin bozulması gibi bir durum oluşacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!