Basen Eritme Diyeti Ve Egzersizleri

Herkesin şikayet ettiği konulardan bir tanesi de basenlerin oluşması ve özellikle kadınların temel sorunu haline gelmiştir. Bu tür problemlerden kurtulabilmemiz için basen eritme diyeti ve egzersizleri yaparak aşabiliriz. Bu makalede basen eritme diyeti ve egzersizleri hakkında isteğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Basen Eritme Diyeti Ve Egzersizleri
Basen Eritme Diyeti Ve Egzersizleri

Basen Oluşumu Neden Olur? 

Basen oluşumu neden olur dediğinizde hazır ve bol yağlı gıdaları tüketilmesiyle beraber doğru beslenmeme, aşırı hareketsizlik gibi sebepler de basen genişlemesine ve oluşumuna neden olur. 

Basen Eritme Diyeti Nasıl Yapılır? 

Vücudun fazla yağ biriktirmesiyle basenlerde kötü bir görünüm oluşur ve basen eritme diyetinin nasıl yapıldığını bilerek  sorunlardan kurtulabiliriz. Herkes basen eritmek,  fit görünmek için belli başlı diyet programına başvurur. Bu programlar bazen 3 – 6 haftalık olabiliyor. Ancak kişiye göre değişebiliyor. Kişinin mevcut hastalığı, bağımlı olduğu madde, düzenli ilaçları, yaşına ve boyuna göre kriterler diyetisyen tarafından incelenir. Ama biz yine de genel itibariyle basen eritme malzemelerine ihtiyaca göre rahat ve ekonomik olabilecek şekilde hazırladık. 

Basen Eritme Diyeti İçin Malzemeler 

Kilolardan ve basenlerden kurtulmak için yağlı gıdalardan kesinlikle uzak durmalıyız. Unutmayınız diyet yapmak demek aç kalmak demek değildir. Hem doyurucu hem de sağlıklı beslenerek basen eritilebilir. Aşağıdaki şekilde malzemelerle 1 günlük liste diyetini sıralayabiliriz: 

  • Kahvaltı: Sabah kalkınca 1 çay bardağı limonlu su içiniz. Bir tane muz, otlu peynir ve domatesle beraber 2 dilim ekmek tüketiniz. 
  • Ara öğün: Bir tane elma ve yarım yağlı 1 fincan süt tüketiniz. 
  • Öğle yemeği: Yeşil salata ve pırasa yemeği veya pişmiş brokoli ile zenginleştirebilirsiniz. 
  • Ara öğün: 5 tane badem ve 4 adet ceviz yiyebilirsiniz. 
  • Akşam yemeği: Bir porsiyon ızgara tavuk ve semizotu salatası veya dilerseniz maydanoz da tüketebilirsiniz. 

Basen Eritme Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikle basen eritme diyetinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de uzun süreli diyet olması, eski formunuza ulaşabilmeniz için her gün düzenli olarak uygulamanız gerekir. Kalorisi yüksek gıdalardan uzak kalmalısınız. Her gün 2-3 litre mutlaka su içmelisiniz. Her gün su içmeyi hatırlamanız sizin için faydalı olacaktır. Vitamin ihtiyacınızı  sakın ihmal etmeyin bu sizi enerjik tutar. 

Basen Eritme Diyeti Ve Hareketler 

Basen eritmede sadece diyetle yapılsa da siz bunların yanında çeşitli hareketler, sporlar yaparak da hızlı bir şekilde basenleri eritebilirsiniz. Her sabah 15 dakika koşmak veya evdeyseniz imkanınız yoksa spora gidemiyorsanız evde kendinizce basen hareketleri, jimnastik hareketleri, bacak hareketleri (tek bacak ve çift bacak kaldırma) yaparak hedefinize ulaşabilirsiniz. 

Basen Eritme Diyeti Ve Egzersizler 

Basen eritme diyetiyle beraber birçok egzersiz yaparak vücudunuzun basenlerini inceltip, sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Egzersizle basenlerinizdeki kilolardan erken bir şekilde veda edebilirisiniz. Basen eritme ezgersizleri daha çok pilateste kullanılan egzersizler bulunmaktadır bunlardan birkaç tanesinden bahsedecek olursak:   

            Köprü Hareketi 

Sırtüstü pozisyonunda kollar gövde yanında olacak şekilde ve ayaklar yerle temas halinde olacak şekilde kalça yerden kaldırılır. 

            Eşeği Tekmeleme Hareketi 

Bu egzersiz ise yüzüstü  pozisyonda dizler bükülür şekilde kollar önden destekli bir bacak kaldırılır diğer bacak da yerde temaslı şekilde korunur.  

           Bacak Kaldırma Hareketi 

Sırtı üstü pozisyonda dizler bükülü olacak şekilde iki bacak ve ya tek bacak kaldırılarak hareket yapılır.  

Bu egzersizleri yaptıktan sonra size önerim basenlerinizi ölçün ilerleyen zamanlarda yaşanan değişikleri kendiniz fark edeceksiniz. Basen eritme egzersizleriyle hayata daha huzurlu, mutlu ve pozitif bakacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.