Bazen neden tüylerimiz diken diken olur?

Kıl köklerimizde minyatür kaslar bulunur. bu kaslar belli anlarda kasılır ve her kasın kasılması, derimizin yüzeyinde bir gerilmeye neden olur ve böylece tüylerimiz dışarı doğru döner. peki tüylerin diken diken olmasının bizim için avantajı neydi ki böyle bir özelliğe sahibiz?

Kalın kürke sahip canlılarda tüylerin yukarı doğru kalkması olayı bir yalıtım sağlıyor ve böylece canlılar, kendilerini soğuktan koruyor. o canlının tüyleri, kürkü ne kadar kalınsa bu özellik o kadar ısı yalıtımı sağlıyor. soğuğun yanı sıra önemli anlarda; korku, heyecan gibi anlarda da tüyler diken diken olabiliyor. buna neden olan hormon da böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonu elbette.

Ancak günümüz insanında, insanın evriminin son halkası olan homo sapiens’lerde kalın bir tüy tabakası bulunmadığı için bu özellik kullanışlı değil. her şeye rağmen binlerce yıl önce yaşamış olan atalarımızdan kalan bu miras şimdilik bizimle yaşamaya devam ediyor. belki de ileride tıpkı 20’lik dişlere artık ihtiyacımız olmadığı için yavaş yavaş kaybolması gibi bu tüylerin diken diken olması olayı da tarihe karışacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!