Cilt Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Yağlı Ciltlere Doğal Çözüm

Cilt Yağlanması Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Yağlı cilt, herkesin korkulu rüyasıdır ve aynı zamanda sıkça rastlanan bir durumdur. Özellikle yaz aylarında ki terleme sorunuyla ortaya çıkan yüzdeki yağlanma hayat kalitemizi düşürmekte. Cilt yağlanması, cildinize istenmeyen bir parlaklık kazandırmakta. Yüzünüzde ki yağlanma yoğunlaştığında istenmeyen ve kötü bir görüntü sergilemekte. Ancak asla korkmayın, çünkü yağlı cildi önlemenin basit ve kolay yolları var! 

Yüzünüzü Yıkayın;

Hafif bir yüz temizleyicisi ile yüzünüzü günde 2 defa yıkayın. Bu çözüm yolu gözeneklerinizi tıkamakta olan aşırı yağları giderir. Dermatologlar, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yüz yıkamanın yağlı cildi önlediğini paylaşmışlardır. Yüzünüze yağ veya nemlendirici katan bir sabun kullanmayın. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın çünkü sıcak su yüzünüzü kurutmakla beraber tahriş edebilir. Cildi kurutmak için tasarlanmış sert sabunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Cilt Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Yağlı Ciltlere Doğal Çözüm

Yüz Maskesi Kullanın;

Yağ fazlalığını gidermek için derinlemesine temizlik yapan yüz maskeleri kullanın. Eczanelerde bu tür maskeler mevcut. Yüz maskeleri size sıradan bir yüz yıkamasından daha derin bir temizlik sağlar. Yüzünüzde ki kirleri ve gözeneklerde ki yağı çıkarmak için yüz maskesi çok önemlidir. Yağlı ciltlerden kurtulmanın yolları ne diye sorarsanız en etkili çözüm yüz maskeleridir diyebiliriz.

 • Yüzünüze uygun maske seçin
 • Maskeyi satın alırken arkasını dikkatli okuyun
 • Maskeyi yüzünüze uygularken ellerinizin nemli olmasına özen gösterin
 • Uyguladığınız maske yüzünüzde en az 20 dakika kalmalı
 • Yüzünüzde ki yağ ve sivilceleri gidermek için zerdeçal maskesi de kullanabilirsiniz

Kullandığınız Ürünlere Dikkat Edin;

Cilt yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna maske cevabını vermiştik. Ancak yüz şeklinize uygun bir maske kullanmanız yüzünüzü daha bakımlı bir hale getirir. 

 •  Yüzünüzde kullandığınız her ürünün bileşenlerini kontrol edinme alışkanlığı kazanın
 •  Yağlı kozmetik ürünlerinden kaçının ve yatmadan önce yüzünüzdeki maskeyi temizleyin
 •  Eski makyajınızı temizlemeden ek makyaj yapmayın

Fiziksel Egzersizler Yapın;

Bol bol fiziksel aktivite yapın. Fiziksel aktivitenin, cildinizde yağın engellenmesi de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağladığı gösterilmiştir. Düzenli bir egzersiz cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Düzenli egzersiz yaparak hayatınızda ki stresinizi de atmış olursunuz. Yaptığınız egzersizin düzenli olmasına özen gösterin.

 • Spor salonuna gidin
 • Bisiklete binin
 • Hafif tempoda koşun
 • Basketbol oynayın
 • Futbol oynayın

Bunlar verilmiş olan örneklerdir. Herhangi bir ilgi duyduğunuz spor dalıyla da ilgilenebilirsiniz. Amaç yorulmak ve terlemek. Terinizi attıktan sonra mutlaka duş almayı unutmayın. Eğer duş almadan uyursanız cildiniz eskisinden daha kötü bir görünüme kavuşabilir. 

Stresinizi Azaltmaya Çalışın;

Stresle baş edebilmek için rahatlama tekniklerini okumanızı tavsiye ediyoruz. Fazla stresli kişilerin yüzlerinde ki yağlanma oranı daha fazladır. Stresinizi azaltmanız durumunda inanın cildiniz size teşekkür edecek. 

Uykunuzu Düzenli Tutun;

Bir gün 7 saat uyuyup diğer gün 9 saat uyumayın mesela. Her gün düzenli uyuyup kalkın. En ideal uyuma süresi 7 ile 9 saat arası uyumaktır. Vücudunuz siz uyurken cildinizi yeniler ve canlandırır. Uykunun düzensiz olması, vücudunuzun cildinizi onarmasını kesintiye uğratır. Uyku eksikliği ayrıca kırışıklıklara, sarkık gözlere ve cildin zayıflamasına neden olur. 

Su Tüketiminize Dikkat Edin;

Bol su içmek sağlıklı bir cildin en önemli maddesidir. Cildinizin yağ seviyesini korumak açısından su içmek çok önemlidir. Doktorlar günde sekiz ila on bardak su önerirler. Yağlı ciltlere ne iyi gelir sorusunun en önemli maddelerinden birisidir su tüketmek. Limon suyu içmek de çok faydalıdır. Sabahları aç karnına yarım bardak limon suyu içmek, cilt yağlanması mücadelenizde ki en etkili madde olacaktır.

Toner Kullanın;

Alkol veya aseton içermeyen bir toner kullanın. Temiz bir pamuklu bezin üzerine bir kaç damla koyun ve en çok yağlanan bölgeye hafifçe uygulayın. Tonerler ciltte sertleşme yapabilir, bu nedenle dermatologlar toneri yalnızca çok yoğun yağlanma geçiren bölgeye uygulamayı önerirler.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!