Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuk sahibi mi olmak istiyorsunuz? Peki, çocuk sahibi olmak için ne yapmalıyım? İşte sizler için yanıtı… 

Çocuk sahibi olmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtı veriliyor. Size sunulan önerilere göre hareket etmeniz durumunda hamile kalma ihtimalinizi yükseltmiş olacaksınız. Sağlıklı bir şekilde çocuğunuzun olmasını istiyorsanız elbette gebe kalmadan önce doktor kontrolünün olması önemlidir. Kişilerin çocuk sahibi olma kararı almalarından sonra biyolojik anlamda herhangi bir sorun olmadığını bilmeleri için mutlaka doktor önerilerine göre hareket etmeleri gerekiyor. Almanız gereken vitamin var mı? Almanız gereken bir önlem var mı? Doktor tarafından bu bilgilerin sunulması önemlidir. 

Adet Döngüsü Takibi 

Kadınların dönem dönem, adet döngüsü üzerinden hamile kalma ihtimallerinin belirlenmesi önemlidir. Bakıldığında direkt olarak adet döngüsü takibi yaparak siz de aslında hamile kalma ihtimalinizin daha çok olduğu günleri tespit edebilirsiniz. Hamile kalmak isteyen bir kadın regl döngüsüne göre periyotları da inceleyerek, hamilelik ihtimalini belirleyebilir. Kadın bedeninde yumurta salındıktan sonra 12 ile 24 saat arası fertli olmaktadır. Ama sperm yaklaşık 6 gün boyunca kadın vücudunda yaşayabiliyor. Düzenli bir döngüsü olan kadın, regl başlamadan önce 12 ile 16 gün boyunca yumurtlama zamanındadır. Ev ovülasyon tahmini kitleri ile siz de kontrolü yapabilirsiniz. Eczanelerden ulaşabileceğiniz kitler sayesinde, her ay yumurtalıkların yumurtlama durumu da hormon seviyeleri üzerinden idrar aracılığı ile kontrol edilebilir. Pozitif test sonucu alınması durumunda ilk 3 gün birleşme olması önerilenler arasındadır. 

Doğurgan Dönemleri Değerlendirin 

Hamile kalmak isteyen kişinin doğurgan dönemlerini değerlendirme önemlidir. Araştırmalara göre yumurtlamadan 2 gün önceki cinsel birleşmede hamilelik sonuçlarının çok daha yüksek ihtimal olduğu görülüyor. Rivayet olarak sunulanların arasında ise ilişki pozisyonlarının hamilelik ihtimalini arttırdığı yönündedir. Ancak bununla alakalı bilmeniz gereken, bu şeklide bir araştırmanın olmadığıdır. Bu şeklide net bir sonuç da alınmadığından bir şey demek mümkün olmayacaktır. Önemli olan kadının doğurganlık dönemleri kapsamında cinsel ilişkinin olmasıdır. Hamile kalma ihtimalini bu durum çok daha yüksek bir ihtimale taşıyor. 

Prenatal Vitamin 

Hamile kalmak isteyen kadın için sağlık durumunun yerinde olması önemlidir. Kişinin normal bir vücut ağırlığında olması da bunlar arasında. Bunları göz önünde bulundurmanız dikkat etmek son derece önemli olacaktır. Ayrıca kişinin vitamin alması da doktor gözetiminde olan gebelikler için geçerlidir. Prenatal vitamin alınması hamile kalmadan önce almaya başlanması son derece önemlidir. Bir diğer seçenek ise en az 400 mikrogram folik asit ve B vitaminin günlük multi vitaminler ile alınmasıdır. Elbette bunların yapılması için doktor önerisi olması önemlidir. Folik asit tüketmeye erken başlamak önemli olacaktır. Sebebi ise bebeğin de aynı zamanda beyin ve omurga gelişiminin desteklenmesi açısından önemli olmasıdır. 

Kötü Alışkanlıklardan Uzaklaşmak 

Sağlıklı bir hamilelik için olmazsa olmazlar arasında mutlaka kötü alışkanlıktan uzaklaşmak var. Yani kişinin direkt olarak sigara alkol gibi sağlıksız ve kötü olan alışkanlıklardan uzak durmak için gerekeni yapması istenir. Mutlaka kişinin sağlıklı bir gebelik için doğru hareket etmesi, kötü alışkanlıkları bir kenara bırakarak ona göre hareket etmesi önemli olacaktır. Sağlıklı olmak adına beslenmeyi de düzene sokmak önemlidir. Hem kötü alışkanları bir kenara bırakmak hem de direkt olarak sağlık için gerekeni yapmak adına sağlıklı beslenmek önemli olacaktır. Gebelik ihtimalini neler arttırır sorusunun yanıtı, kişinin aynı zamanda sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı bir vücut çok daha hızlı reaksiyon verecektir. Doktor kontrolleri de önemlidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!