Damar Sertliğine Ne İyi Gelir? Damar Sertliği Neden Olur?

Damar Sertliği Nasıl Oluşur? Damar Sertliğine Ne İyi Gelir? 

Damar Sertliği Nedir;

Damar sertleşmesi rahatsızlığı göründüğünden daha ciddi sağlık problemlerine yol açan bir hastalıktır. Zamanında müdahale edilmeyen bu durum ileride akciğerlere, böbreklere ve bacaklara zarar verebilmekte. Bu faktörlerin yanı sıra tıkanıklıktan dolayı kalp krizi gibi sorunları da doğurabilir. Bu nedenlerden dolayı ilk önce doktor tedavisi görmeniz kesinlikle tavsiye edilir. Bu makaleyi okuyarak damar sertliği sorununa yol açan faktörleri ve bu durumu nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu makale damar sertliğine ne iyi gelir konusunu içermektedir.

Damar Sertliğine İyi Gelen Yiyecekler;

Sağlıklı Beslenmek;

Damar Sertliğine Ne İyi Gelir? Damar Sertliği Neden Olur?
Damar Sertliğine Ne İyi Gelir? Damar Sertliği Neden Olur?

Kendinize düzenli ve en önemlisi sağlıklı bir diyet hazırlamanız son derece önemli bir maddedir. Damar sertleşmeleri çok az bir ihtimal olsa da kolesterol gibi problemlerden dolayı ortaya çıkabilmekte. Bu nedenden ötürü sizler için damar sertliğine iyi gelen yiyecekleri aşağıda sıraladık. Bu besinlerle gün içerisinde kendinize bir diyet hazırlayabilirsiniz;

  •  Tahıl içerikli besinler
  •  Meyve ürünleri
  •  Sebze yemekleri
  •  Fasulye, nohut ve mercimek besinleri
  •  Az yağlı süt ürünleri
  •  Somon ve alabalık gibi omega3 içeren balık çeşitleri

Damar Sertliğine Neden Olan Yiyecekler;

Doymuş Yağlar ve Trans Yağlar;

Doymuş yağ ve trans yağ tüketiminize dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz besinler arasında bu iki yağı kullanmamaya son derece özen göstermelisiniz. Doymuş yağlar, tereyağı ve domuz yağı gibi hayvansal ürünlerden ortaya çıkan bir yağ çeşididir ve damar sertleşmesine neden olan faktörlerin başında yer alır. Bu iki yağ çeşidi, kolesterol seviyenizi çok arttırarak damar sertleşmesine yol açar. Bu yağları kullanmak yerine aşağıda sıralamış olduğumuz sağlıklı yağları kullanabilirsiniz; 

  • Zeytinyağı
  • Fıstık ezmesi yağı
  • Fındık yağı
  • Avokado yağı

Tuz Tüketmeyin;

Günlük tuz tüketiminizi olabildiğince azaltmalı hatta mümkünse direk olarak tüketmeyi durdurmalısınız. Damar sertleşmesine yol açan faktörler arasında tuz da bulunmakta. Tuz, kan basıncını yükselterek damar sertliğine yol açan bir gıdadır. 

Alkol İçmeyin;

Damar sertleşmesine yol açan bir diğer faktör ise şüphesiz alkol tüketmektir. Araştırmalar sonucu alkol tüketen bir insan, tüketmeyen bir insana nazaran damarlarında sertlik olduğu söylenmiştir. Alkole dur demenin tam sırası zira damarlarınıza daha fazla kötülük etmiş olacaksınız.

Sigara İçmeyin;

Sigaranın içerisinde bulunan kimyasallar kan hücrelerinize zarar vermekte. Bunun yanı sıra kan basıncınızı da fazlasıyla yükseltir ve kalp fonksiyonlarını bozar. Böylelikle damar sertleşmesi sorununa temel atar. Bu bakımdan sigarayı hayatınızdan çıkarmanız sağlığınız açısından en iyi yol olacaktır.

Damar Sertliğine Ne İyi Gelir?;

Yüzme Egzersizi Yapın;

Düzenli bir şekilde yapacağınız yüzme aktiviteleri fazla kan basıncınızı düşürecektir. Ayrıca yüzme egzersizi vücudunuzdan kötü yağları arındırmakla birlikte kolesterolü düşürür ve kilo vermenize yardımcı olur. Günde bir saat kadar yüzmeniz vücudunuza son derece iyi gelecektir. Bu yapacağınız aktivite damar sertliğine ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!