Doğum Sonrası Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Annelerin en büyük korkularından biri doğum sonrası aldıkları kilolardan nasıl kurtulacaklarıdır. Peki doğum sonrası sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir?

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için anne ve bebek sağlığı açısından hem beslenme hemde  fiziksel aktivitenin önemi çok büyüktür. Bebeğini henüz kucağına almış anneler, bir yandan doğum sırasında aldığı kilolardan kurtulmak isterler, diğer yandan ise az tüketilen yemekler sonrası sütünün azalacağının tedirginliği ile bebeğini iyi besleyemeyeceğini düşündükleri, bir kaygı yaşarlar. Bu yüzden doğum sonrasında annelerin en çok merak ettiği konu ise emzirme döneminde, sağlıklı kilo vermek için neler yapmalıyım? Nasıl egzersizler yapabilirim? gibi sorular olmaktadır.

Kilo Vermek İçin Diyete Ne Zaman Başlanmalıdır?

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için diyete başlama kararı almak akla ilk gelen çözümdür. Diyetten önce unutulmaması gereken bir konuda hemen kilo vermek yerine sağlıklı kilo vermek olmalıdır. Kilo vermek için diyete ne zaman başlanmalıdır sorusuna ise verilebilecek cevap; doğumdan yaklaşık 2 ay sonrası olmalıdır. Çünkü vücudunun doğum sonrası toparlanması için bir süre gerekir ve kalsiyum demir ve benzeri takviyeler kullanılması ve de beslenmeye dikkat edilmesi çok önemlidir. Diyet kişiye özel olduğu için mutlaka doktor tavsiyesi ile annenin değerlerine göre planlanmalıdır. Bu yüzden aşırı kalorisi düşük diyetler uygulanmamalıdır. Diyete başlamadan önce mutlaka bir düzen oluşturmalıdır. Gün gün yapılanları yazarak program düzenli hale getirmek mümkündür. Bu defter  diyet sürecinde anneyi yanlış besin tüketme durumundan kurtarıp annenin sağlıklı kilo vermesi için takibini yapmasını kolaylaştırarak belirlediği hedefe ulaşmasını sağlayacaktır. En önemli şeylerden biri de mutlaka haftada bir tartılmak ve kiloyu not almaktır.

Hamilelik Sonrası Zayıflama Egzersizleri

Doğum sonrası egzersizlerin süresi genellikle bünyeye bağlı olarak, yapılan doğumun türüne yani normal mi, sezeryan mı durumuna göre değişebilir. Normal doğum yapıldıysa, anne kendini hazır hissettiğinde egzersizlere başlanabilir. Sezeryan doğum sonrası ise, egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelikte temel kaslar zayıfladığı için öncelikle kuvvetinizi geri kazanmak adına hafif egzersiz yöntemleri ile  başlanmalıdır. Örneğin, aerobik başlangıç için iyi olabilir. Vücudun toparlanmasına göre yürüyüş, bisiklet, yüzme, yoga gibi egzersizlerde sıklıkları arttırılarak yapılabilir. Pilates yapmak istenirse de, vücuda zarar vermemek için kontrollü bir şekilde profesyonel bir yardım alarak başlamak büyük önem kazanmaktadır.

Emzirirken Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğum sonrası en çok yapılan hatalardan biri de hızlı kilo kaybetmek için oluşturulan bilinçsizce diyetlerdir. Hem sağlıklı olmamakta, hem de hızlı kilo kaybetme sonrası geri alma riski bir o kadar artmış olmaktadır. Peki bu hataya düşmemek için ne yapılabilir? Öncelikle su tüketiminin günde mutlaka 10 bardak olması gerekmektedir. Gereksiz kalorili yiyecek içecek tüketimine dikkat edilmelidir. Hamur, tatlı, börek, pilav, kek, aşırı yağlı baharatlı kızartmalar, reçel, meşrubat gibi temel besin öğelerinden uzak, kalorili gıdalar yerine, lif oranı yüksek karbonhidrat vitamin ve mineral dolu meyveler, sebzeler ve haşlama türü gıdalar tercih edilmelidir. Anne ve bebeğin sağlığı açısından beslenmede, daha çok proteini yüksek yiyecek ve içecekler olmalıdır. Omega 3 kaynağı olan balık mutlaka haftada 1 kez en azından bir öğünde yer almalıdır. En kaliteli protein kaynağı olan hindi ve  kırmızı et mutlaka tüketilmeli, hayvansal gıdaların yanı sıra yumurta, peynir, yoğurt, fasulye, nohut gibi şeyler de beslenme programına eklenmelidir. Hamilelik ve doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için kilolara aşırı takılmadan, strese girmeden, kolaylıkla kurtulabilmek mümkün olacaktır. Emzirme döneminde anneler genellikle her emzirmede 500-700 arası kalori harcamaktadır. Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için diyet yapmaya gerek kalmadan vücuda yarayacak gerekli sıvıları alarak, yeterli derecede beslenerek, doğum sonrası sağlıklı bir şekilde kilo verilebilmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!