Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Her mevsim için en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik giderleri, kalabalık ailelerin bütçesi için daha zorlayıcı olmaktadır. Elektrik faturasını düşürmek için yapılması gerekenler listemizde, aile bütçesinin düzenli giderleri arasında yer alan elektrik faturalarını düşürmek için yapabilecek basit şeylerden bahsettik. 

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler 

Gereksiz Yanan Lambaları Kapatın 

Doğrudan ışığa ihtiyacınız olmadığı durumlarda, gereksiz yanan lambaları kapatarak tasarrufa başlayabilirsiniz. Loş ortamları sevmeseniz bile zaman içerisinde alışarak, artık gerek görmedikçe ışığı açmak istemeyeceksiniz. 

Kullanılmayan Cihazları Prizden Çekin 

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Yapılması GerekenlerPrizde takılı olan ve kullanılmayan cihazları çekmek, elektrik faturasını düşürmenin yolları arasında bütçenize ufak bir katkı sağlayacaktır. Özellikle aktif olarak çalışmasa da ışığı yanan çalışmaya hazır cihazları çekerek, ufak bir tasarruf yapabilirsiniz. 

Kullanmadığınız Odaların Peteklerini Kapatın 

Kış aylarında daha fazla peteğin yanması, daha fazla suyun ısınmasına ihtiyaç duyulması demektir. Doğal olarak da özellikle bireysel kombi kullanıyorsanız, suyun sürekli sıcak kalması için kombi sıklıkla çalışmaya devam edecek ve elektrik enerjisi harcayacaktır. 

Zaman Ayarlı Röle Kullanın 

Şayet üşengeç biriyseniz ve belirli bir zamanda kapatmanız gereken herhangi bir şey varsa, bunun için zaman ayarlı röle kullanarak cihazın elektrik bağlantısını otomatik olarak kesebilirsiniz. Aynı şekilde çalışmasını istediğiniz zaman diliminde enerjinin doğrudan gelmesi için, yine bu rölelerden faydalanabilirsiniz. 

Yalıtıma Önem Verin 

Evin dışına, içerisine, kapı ve pencere gibi alanların yalıtımına önem vermekte, elektrik faturasını düşürmek için yapılması gerekenler arasındadır. 

Özellikle kış aylarında gerek doğalgaz veya elektrikli soba kullanımından kaynaklı elektrikten tasarruf etmek ve gerekse yaz aylarında klima kullanımını en aza indirmek için, yalıtım önemlidir. 

Doğal Işık Kaynaklarından Faydalanın 

Gündüz ya da akşam olsun, doğal veya ücretsiz ışık kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Evinizin karanlık cephesinde perdeleri kapatmak yerine, yakın çevrede evinizi görebilecek insanlar kalmıyorsa perdenizi açabilirsiniz. Bunun yanında beyaz ve ışığı daha iyi yansıtacak perde modelleri tercihi de, bunun için ideal bir yöntemdir. 

Diğer yandan akşam sokak lambalarının ışığından faydalanma imkânınız varsa, yine bu seçeneği de değerlendirerek elektrikten tasarruf edebilirsiniz. 

Tasarruflu Ampul Kullanımı 

Tasarruflu ampuller, elektrikten tasarruf etmenin yolları arasında faturanıza ciddi farklar yansıtacaktır. Mümkün olduğu kadar kaliteli ve Watt’ı düşük ampuller kullanarak, daha az harcayarak aynı ışığı alabilirsiniz. 

Beyaz Eşya Seçimi Önemlidir 

Yeni nesil beyaz eşyalar, elektrik tasarrufu üzerine kurgulanmış teknolojilere sahiptir. Bu nedenle beyaz eşya seçiminizi, enerji tasarrufu sağlayan ürünlerden yana yapmanız uzun vadede ciddi fayda sağlayacaktır. 

Ayrıca artık eskimiş elektrikli eşyalarınızı biran önce değişerek, yine elektrikten tasarruf edebilir ve yeni eşya kullanmanın zevkini sürebilirsiniz. Eski elektrik ve elektronik eşya ve cihazların, ciddi anlamda elektrik harcadığını unutmayın. 

Doğalgazlı Isıtıcıları Tercih Edin 

Elektrikli ısıtıcılar ile doğalgazlı ısıtıcılar arasında, kullanım maliyeti açısından önemli farklar bulunmaktadır. Elektrikli ısıtıcılarla su ısıtmanın maliyeti, doğalgazlı ısıtıcılara nazaran daha fazladır. 

Şarjdan Çekin 

Örneğin bir dizüstü bilgisayarın şarjının yeterli olması halinde halen şarja takılı kullanmak, uzun süreli kullanımlarda enerji israfına yol açacaktır. Elektrik faturasını düşürmek için yapılması gerekenler arasında önemle dikkat etmeniz gereken, şarjı bulunan cihazları bataryada kullanmaktadır. Böylelikle bataryanın sürekli enerjiye maruz kalmasını engelleyerek, cihazınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!