Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi?

Emekli maaşı alan pek çok kadın dul maaşı konusunda araştırmalar yapıyor. Peki, emekli maaşı alan kadın dul maaşı alabilir mi? Bu sorunun yanıtını sizlere sunuyoruz. 

Emekli maaşı alan kadın dul maaşından yararlanabilir. Ancak bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir Hayatta kalan eş SSK emeklisi ise ve maaşını almaya devam ediyor, bu durumda çift maaş hakkından yararlanabiliyor. Dul maaşı alabilmek için SGK emeklilik hizmetlerine başvuru yapmanız gerekiyor. 

Dul Maaşı Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Dul maaşı için gerekli evrakları tamamlayarak ücret talebinde bulunabilirsinizGerekli evraklar; 

  • 3 adet son altı ayda çekilen fotoğraf, 
  • Kimlik araştırma belgesi, 
  • Nüfus cüzdanı örneği, 
  • Talep formu 

Bu belgelerin teslim edilmesi sonrasında talebiniz devreye alınır. 

Emekli Çift Maaş Alabilir mi? 

Emeklilerin çift maaş alması için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Özellikle SSK emeklisi olan kadınlar hem emekli maaşı hem de dul maaşından yararlanabilir. SSK emeklisi ya da eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi kişiler iki maaş talebinde bulunbilir. 

Birden Fazla Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır? 

Birden fazla emekli maaşı alabilmek yasalarla düzenlenmiştir. Buna göre; 

  • Anne ya da baba Emekli Sandığı’ndan emekli ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan iki maaş verilir. 
  •  Emekli Sandığı’ndan emekli ise, anne veya babası Bağkur’da çalışıyorsa iki aylık bağlanmaktadır. 
  • SSK ve Bağkur’lu olan kişiler, koca ve ailesi ile aynı sigortaya tabi ise iki aylık türünden birini tercih etmek zorundadır. 

Reddi Miras Dul ve Yetim Aylığını Engeller mi? 

Reddi miras yapıldığı zaman dul ve yetim aylığı almaya devam edebilirsinizBu durum herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Kişi çalışırken vefat ettiyse eş ve çocuklara dul maaşı bağlanması için belirli bir prim süresinin doldurulması gerekir. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için en az 5 sene boyunca sigortalı çalışmak gerekir. Bu koşulların sağlanması durumunda aylık desteği alabilirsiniz. 

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

Dul maaşı sorgulaması online olarak e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabiliyorAyrıca ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından da sorgulama desteği alabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!