En Kolay Site Yedeği Alma, WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır?

WordPress Site Yedeği Alma Nasıl Yapılır? En Kolay site yedeği alma yöntemi

Bu defa sizlere, en kolay web site yedeği nasıl alınır, WordPress web site yedeğimi en kolay şekilde nasıl alabilirim, wordpress site yedeği alma nasıl yapılır, en basit şekilde web sitemin yedeğini nasıl alırım, wordpress sitemin yedeğini en basit nasıl ne şekilde alabilirim, en kolay web site yedeği nasıl alınır, en kolay wordpress site yedeği nasıl ne şekilde alınır? bu konuda en pratik çözüm yolunu sunacağız.

Site yedeği alma konusunda özellikle de site alt yapınız WordPress ise ki web masterlerin yarıdan fazlası wordpress uygulamasının alt yapısını tercih etmektedirler. Çünkü PHP ve HTML kodlamasına sahip olması, zengin eklenti portföyü ile özellik bakımından diğer web site uygulamalarından daha önde olması, ayrıca hem pratik hem de sık sık yaptığı güncellemelerle güvenlik konusunda da kendini kanıtlamış bir web site uygulamasıdır. Google dahi WordPress alt yapısını kullanan web sitelerine daha bir ehemmiyet göstermektedir.

Sözü yağlandırıp ballandırmadan gelelim asıl konumuza.

WordPress Site Yedeği En Kolay Şekilde Nasıl Alınır?

En Kolay Site Yedeği Alma, WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır?

Web site yedeği alma işlemi en kolay nasıl yapılır: Bizim kullandığımız 2 çeşit web site yedeği alma yöntemi mevcut olup;

  1. Cpanelde tam backup olarak site yedeği alma: Bu özellikle bir sunucudan başka bir sunucuya site taşıma işlemlerinde daha çok tercih edilmekte olup eğer normal seviyede yani dosya boyutunuz GB’lara erişmiyorsa bu yöntemi hiç kullanmayın deriz.
  2. FTP ve phpMyAdmin: En kolay ve en çok tercih edilen site yedeği alma yöntemi olup bizlerde bu yolu tercih etmekteyiz.
  3. WP Adminden dışarı aktarma yolu ile yedek alma: Bu yöntem de pratiktir fakat sadece site üzerinde gerçekleştirdiğiniz ayarlarını ve yazılarınızı xml formatında dışarı ve içeri aktarım sağlar. Özellikle temanızın upload klasöründe yer alan resim video vb. materyalleri dışarı aktarmaz veya geri yüklemez. Bu yüzden en pratik ve en güvenli site yedek alma yöntemi 2. yöntemdir.

Gelelim en kolay şekilde yedek alma işlemine

– Yedeği alacağınız bir klasör oluşturunuz. Alacağınız yedekleri bu klasörde muhafaza ediniz.

– Ftp bilgilerinizle sitenizin bulunduğu ana dizine giriniz

– Site dosyalarınızında içerisinde bulunduğu klasörlerden Public_Html (bu cpanelde bu isimde fakat plesk panel veya diğer panellerde farklı isimlerde olabilir) yazan klasörü açınız.

– Bu klasördeki site dosyalarınızı birbirine karışmayacak şekilde klasörler ve dosyalar halinde yedek almak için oluşturduğunuz klasöre aktarınız.

Dip Not: Bu işlemi cpanelde yer alan dosya yöneticisinde de yapabilirsiniz fakat veri kaybı yaşamamak için ftp uygulaması üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yine aynı şekilde yedekten yüklerken de cpaneldeki dosya yöneticisini değil ftp uygulamasını kullanınız tarafımızca denenmiştir ftp ile sıfır veri kaybı ile yedek alma ve yedekten geri yükleme kusursuz eksiksiz yapılmaktadır. Cpanel dosya yöneticisinden yapılan işlemlerde özellikle upload klasöründeki görsellerden eksilmeler oluyor özellikle tespit edilmiştir. Ama yine de size kalmış tercih sizindir.

– Ftp işlemi bittikten sonra cpanele giriş yapıyoruz ve phpMyAdmin butonuna tıklayıp açılan sayfada solda yer alan site dosyalarımızın yer aldığı veritabanı(database) örneğin bilgitarif_deneme şeklinde bir menü vardır buna tıklıyoruz.

– Sağ tarafa doğru site dosyalarımız alt alta sütunlar şeklinde önümüze dizilecektir. Dizili dosyaların en altında bulunan tümünü işaretle butonuna tıklıyoruz ve tüm dosyaları seçmiş oluyoruz.

– Yine hemen onun sağında yer alan seçmeli kutulu menüden seçili dosyaları dışarı aktar diyoruz ve sistem bilgisayarımızın indirilenler veya download klasörüne sgl formatında bir dosya yedeği indiriyor. Yine bu aktardığımız sgl dosyasını da site yedeğimizi sakladığımız ana klasöre ekliyoruz gerektiğinde bu yedeklerle web sitemizi hiç bir şey olmamış gibi geri yükleyebiliyoruz.

NOT: Ola ki site saldırılarına karşı (ki BURADAKİ KONUDA başıma gelen birebir yaşadığım saldırı konusunu inceleyebilirsiniz.) özellikle her yeni içerik ekleme işleminden sonra sitenizin yedeğini mutlaka alıp güvenli bir yerde muhafaza ediniz.

Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa veya kafanıza takılan herhangi bir konu olursa lütfen alttaki yorum bölümünden bizlere iletiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!