R10 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde internet kullanımının da artmasıyla adının daha çok anıldığı r10 platformu özellikle ticaret ile uğraşan ya da daha önceden bir forum hayatı bulunan kişilere r10 nedir sorusunu sorduruyor. R10 yukarıda da bahsedildiği üzere Bir webmaster platformu olarak geçmektedir. 26 Şubat 2005 tarihinde kurulan r10.net her geçen gün kullanıcı sayısını daha da arttırmaktadır. Öyle ki geçtiğimiz 2018 yılında 80 binden fazla üyesiyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Forum sitelerinden Biri haline gelmiştir. Günümüzde çok daha fazla üyesi bulunan r10.net 2019 yılından beri Türkiye’nin en çok tıklanan 100 Sitesi arasında yer alarak istikrarını sürdürmektedir. İçinde çeşitli bilgiler hakkında eğitimler alabileceğiniz sorular sorabileceğiniz yeni insanlarla tanışa bileceğiniz ve Ticaret yapabileceğiniz Türkiye’nin en çok kullanıcısı olan Forumu r10 nedir?

R10 Nedir? Nasıl Kullanılır?
R10 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan r10 nedir, r10.net, r10 kullanımı, r10’dan para kazanma, r10’da alışveriş nasıl yapılır, r10’da alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir ve son olarak r10 ticaret puanı nedir? Ne işe yarar gibi soruları detaylı bir şekilde ele aldık. 

R10 Kullanımı 

Oldukça basit bir ara yüzü bulunan r10.net her yaştan kişinin kullanımı için uygundur. Diğer forumlardan ziyade genellikle bilgi alışverişi yapıldığı önemli soruların sorulduğu ya da ticaret yapıldığı için r10.net üye olmak isterseniz kendinize firmanıza ya da internet sitenize ait olan ücretli bir mail ve en az 6 aylık r10 kullanıcısı olan birinin davetiyesine ihtiyacınız bulunmaktadır. R10.net sitesine kayıt gerçekleştirdikten sonra r10 kullanımı oldukça basittir. Öyle ki her forum ara yüzünde bulunduğu gibi r10 sitesinin de ana sayfasında kullanıcıların açtığı konuların kategorilendirilmiş hali bulunmaktadır. Örneğin yazılım hakkında bilgi sahibi olmak ya da ticaret yapmak istiyorsanız yazılım sayfasına, makale ihtiyacınız varsa makale ve içerik siparişleri sayfasına ya da mizah yapmak istiyorsanız mizah sayfasına girebilirsiniz. Profilim kısmında profil fotoğrafınız Profilinizi gezen kişiler daha önce Ticaret yaptığınız kişilerin size olan yorumları kişisel bilgileriniz web siteleriniz ve uzman olduğunuz alanlar yer almaktadır. Oldukça aktif bir reklam ağı olan r10.net sitesine dilerseniz firmanız hakkında da reklam verebilir ve daha çok kişiye ulaşmayı hedefleyebilirsiniz. 

R10’dan Para Kazanma 

Herkesin en çok merak ettiği sorulardan biri de r10’dan para kazanma işlemi nasıl yapılır sorusudur. Belirtmek gerekir ki r10 her türlü hizmeti verebileceğiniz ve alabileceğiniz oldukça geniş bir forumdur. Para kazanma konusuna gelecek olursak örneğin grafik tasarım hizmeti veriyorsanız grafik tasarım alanına girerek oraya kendinize ait bir ilan verebilir ve becerilerinizden, yaptığınız işlerden, referanslarınızdan bahsedebilirsiniz. İlana kendiniz ve yaptığımız işlerle ilgili ne kadar çok bilgi eklerseniz bir iş alma olasılığınız da o kadar artacaktır. Sizle ve verdiğiniz hizmet de ilgilenen kişiler ilanınızın altına ya da size direkt mesaj yoluyla ulaşacaklardır. Bu sayede müşteri bulabilir ve r10 vesilesiyle çalışmaya başlayabilirsiniz. 

R10’da Alışveriş Nasıl Yapılır? 

R10.net sitesinde her türlü hizmeti verebileceğiniz gibi alacağınızdan da yukarıda bahsetmiştik. Peki r10’da alışveriş nasıl yapılır? 

R10 sitesinde örneğin makale hizmeti almak istiyorsanız makale bölümüne girerek uzman yazarların ilanlarını, profillerini, ticaret puanlarını ve referanslarını inceleyebilirsiniz. Yazar ile ilanın altından ya da direkt mesaj aracılığı ile iletişime geçerek pazarlık yapabilir ve yaptırmak istediğiniz işi kısa sürede yaptırıp teslim alabilirsiniz. R10’da her kategoriden hizmet veren birçok kişi bulunmaktadır. Kendinize en uygun satıcıyı bulabilmek için mutlaka kişinin ticaret puanına ya da referanslarına bakmanız tavsiye edilmektedir. 

R10 Ticaret Puanı Nedir? Ne İşe Yarar? 

R10 sitesinin yapı taşı olan ve tabiri caizse insanların birbiri arasında alışveriş yapmasını sağlayan şey Ticaret puanıdır. Hal böyle olunca özellikle siteye yeni üye olan kullanıcılar r10 Ticaret puanı nedir? Ne işe yarar? gibi soruları sormaktadır. 

Kısaca bahsetmek gerekirse r10.net sitesinde birbiriyle alışveriş yapan kullanıcılar kendilerine ticaret puanı adı altında yorum yapmaktadır. Ticaret puanı üçe ayrılmaktadır. Bunlardan ilki pozitif, ikincisi tarafsız, üçüncüsü ise negatif ticaret puanıdır. Bu puanlar şu şekilde açıklanabilir: 

  • Pozitif TicaretPuanı: pozitif ticaret puanı alan bir kişi yaptığı işi alıcıya beğendirmiş demektir. Bir kişinin ne kadar çok pozitif ticaret puanı varsa yeni müşteri bulabilme olasılığı o kadar fazladır. 
  • Tarafsız TicaretPuanı: tarafsızticaret puanı alan bir kişi yaptığı işi alıcıya ne beğendirmiş ne de beğendirmemiştir. Tarafsız ticaret puanı kullanıcılar açısından kötü olmasa da iyi de sayılmaz. 
  • Negatif ticaretPuanı: negatif ticaret puanı alan bir kişi yaptığı işi ne yazık ki alıcıya beğendirememiş, verdiği sözü tutmamış veya parayı alıp karşılığında işi teslim etmemiş demektir. Negatif ticaret puanı verilmesinin sebepleri ikili arasında yaşanan birçok olaydan kaynaklanabilir. Bu nedenle örnekler çoğaltılabilir. Eğer bir kişinin çok negatif ticaret puanı bulunuyorsa o kişi ne yazık ki r10.net sitesinde güvenilmeyen biri demektir. 

R10’da Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Şüphesiz dünyada iyi insanlar olduğu kadar kötü insanlar da var. Her mecrada olduğu gibi r10.net sitesinde de insanları kötüye kullanmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Sitenin moderatörleri ve yöneticileri kısa sürede bu duruma müdahale edip o kişileri siteden uzaklaştırsa da sizin de kendinizi korumanız gerekmektedir. Peki r10’da alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir? 

  • Öncelikle kişinin daha önce yaptığı işleri görebilmek adına size verdiği referanslar büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlebirkişi ile anlaşma yapmadan önce örneğin web tasarımcıysa yaptığı siteleri görmek istediğinizi söyleyin. Bu şekilde satıcının iş anlayışı ve sizin iş anlayışınız uyuşuyorsa iş tesliminden sonra herhangi bir sorun çıkmasını da önlemiş olursunuz. 
  • R10’daçoğu kişi ön ödemeli olarak çalışmaktadır. Çalışacağınız kişiyi seçerken herhangi bir tatsız durum yaşanmaması adına kişininticaret puanına bakmamız gerekmektedir. Ticaret puanı iyi olan kişilerle gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Çünkü ticaret puanı kişilerin daha önce çalıştığı kişilerden aldığı bir dönüt olarak kabul edilmektedir. R10.net site yönetimi ticaret puanı hakkında katı kurallara sahiptir. Üyelerin kendi aralarında sahte ticaret puanı alışverişi yapması vesilesinde hesap kapatmaya kadar giden cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu nedenle referans sistemi tamamen güvenilirdir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.