Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar, 

Bu defa vereceğimiz faydalı bilgiler makalemizde, eşi ölen kadınlara devlet yardımı, eşi ölen kadınlara yardım, eşi vefat eden kadına yardım konularını kapsamlı şekilde ele alacağız. Devlet tarafından eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınlara yapılan yardımlardan faydalanmak için neler yapılmalı, nerelere, hangi kurumlara başvurulmalı konularına değineceğiz.

Devlet tarafından yardıma muhtaç kişilere verilen yardımlardan bir tanesi de eşi ölen kadınlara yapılan yardımdır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?
Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar?

Son eşi vefat etmiş ve daha sonrasında evlenmemiş kadınlara yapılan vefat yardımı için kişinin ve hanesinde yaşayan kimsenin sosyal bir güvencesinin olmaması gerekmektedir. 

Başvuru Nasıl Yapılır? 

Ölüm aylığı olarak bilinen yardım için ikamet edilen il ya da ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYD) başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca 144 alo sosyal Yardım hattını da arayarak bilgi alınabilir. 

Başvuru şartlarını yerine getiren kişilere 2 ayda bir ödeme yapılmaktadır. Ancak yeniden evlenme ve durumun değişmesi halinde yardım kesilmektedir. Başvurusu onaylanan kişilere ödemeler aylık olarak hesaplanmakta ve 2 ayda bir hesaba yatırılmaktadır. Her ay sistemden vakıf görevlilerince yapılan kontrollerde bir değişiklik olmuş ise yardım kesilmektedir. 

Tüm bu şartları yerine getiren vatandaşlara ödemeler devlet tarafından 2 ayda bir yapılmaktadır. Eşi vefat edene yardım adı altında yapılan bu yardımlar sadece kadınlara yapılmaktadır. Herhangi bir geliri olmayan kadınlara yapılan yardım için başvuru gerekmektedir. Bunun için hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hem de 144 alo sosyal yardıma başvurabilirsiniz. En detaylı bilgi buradan sizlere verilecektir.  

Hangi durumlarda Alınamaz? 

Çeşitli durumlarda olanlar bu yardımı alamazlar alsalar bile yardımları kesilmektedir. Bu durum her ay vakıf personellerinin yaptıkları araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. 

  • Eşinden boşanan hanımlar bu yadımdan faydalanamazlar. 
  • Dini nikahlı olup eşi vefat eden hanımlar bu yardımdan faydalanamazlar. 
  • Eski eşi vefat eden ancak yeniden evlenen hanımlar bu yardımdan yararlanamazlar. 
  • Eski eşi vefat eden ve başka biriyle dini nikah kıydığı tespit edilen hanımlar bu yardımdan faydalanamazlar.  
  • Sigortalı ile başlayanlar bu yardımdan yararlanamazlar. 
  • Muhtaçlık durumu ortadan kalkan hanımlar bu yardımdan yararlanamazlar. 
  • 2020 engelli maaşı alanlar bu yardımdan yararlanamazlar. 

Ayrıca adres değişikliği yapanlar yardım vakfına bildirerek transfer işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Durumunda değişiklik olup bildirmeyenlerin yardımları da devlet tarafından tespit edildiği anda kesilmektedir. Bu nedenle yardım alırken değişen bir durum söz konusu ise bildirmek gerekmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!