Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları Nelerdir?

Ülkemizde en çok tartışılan konuların başında gelen hamile ve doğum yapan işçi hakları nelerdir olduğundan devamlı olarak bir tartışma halinde olunmaktadır.  

Yapılan birçok açıklamada hamile ve doğum yapan kadınların hakları gözetilirken pek çok iş yerlerinde bu hakların tamamı verilmemektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için biraz araştırma yapalım.

Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları Nelerdir?
Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları Nelerdir?

 

Doğum Öncesi ve Sonrası Kadın Hakları 

Hamile ve doğum yapan işçi hakları nelerdir sorusu tüm kadınların yaşamış olduğu en çok cevap arayan soruların başında gelmektedir. Her hangi bir iş yerinde çalışmakta olan kadın işçinin hamile olması durumunda hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında sunulan bir takım haklar bulunmaktadır. Sunulan bu haklar işçiye 4857 sayılı İş Kanunu ile net bir şekilde ifade edilmektedir. Özellikle doğum sonrası gerek annenin gerek ise bebeği için çok önemli ve özel bir dönem olmasından dolayı hassas bir yeri bulunmaktadır. Bu neden ile doğum sonrası çalışma hayatına dönmek zorunda olan kadın işçiler bu zaman zarfından sonra olan haklarını bilmek en doğal hakları olmaktadır.  

Doğum Parası Hakkı 

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum parası annelere tanınmış olan bir hak olmaktadır. Her çocuk için ayrı miktarlarda para ödemesi yapılmaktadır. İlk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü çocuk için 600 lira olarak tek seferlik kadınlara yapılan yardım bulunmaktadır. Yapılan bu yardım paraları yıldan yıla değişiklikler göstermektedir. Doğum parası almak için annenin çalışıp ya da çalışmaması fark etmemektedir. Doğum yapması doğan bebeğin sağ olması ve bebeğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şart koşulmaktadır.  

Süt Parası Hakkı 

Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği sağlık hizmeti sağlamakta olan sigorta kollarından analık sigortasından yapılan sosyal sigortalar yardımlarından bir tanesi olmaktadır. süt parası alabilmek için doğum yapan kadının sigortalı olması gerekir. Çalışan kadın işçi işverenin kendisine yapmış olduğu sigorta üzerinden bu haktan yararlanabilmektedir. Sigortası olamayan kadının eşinin sigortası üzerinden emzirme ödeneği alma hakkına sahip olmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!