Hangi Cep Telefonunu Almalıyım? Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş cep telefonlarını alırken nelere dikkat etmeliyiz? Herkesin bütçesini aynı olmadığı için hepimizin kafasında hangi cep telefonunu almayalım ? sorularıyla birlikte, birden fazla cep telefonu arasında kalmışsak cep telefonlarını nasıl karşılaştırabilirim? hem de almayı düşündüğüz Cep telefonu testini nasıl yapabilirim? gibi bir takım sorular var. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını arayacağız birlikte.

Hangi cep telefonunu almayalım?

Hangi Cep Telefonunu Almalıyım? Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Hangi Cep Telefonunu Almalıyım? Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi telefonu almayalım sorusunun tek ve doğru bir cevabı olmayabilir. Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Çünkü herkes için telefonun farklı özellikleri önceliklidir. Cep telefonlarının işlemci, ram , ekran boyutu, ekran – video – fotoğraf çözünürlüğü, kamera, batarya gücü , işletim sistem stabilizasyonu gibi bir çok birbirinden ayıran faktörleri var. Bu yüzden genelde cep telefonundan performans isteyen oyuncu bir kesimi alırsak onlar için işlemci, ram , ekran boyutu ve batarya gücü önemli. Çünkü işlemci ve ram ile yüksek performans isteyen oyunları oynayabilirken, ekran boyutuyla göze hitap gücünün karşılanmasını sağlar, batarya gücü ile telefonunu sürekli şarja takmak istemezler. Sosyal medyada , bloglarda, web sitelerinde sürekli video ve fotoğraf çekip paylaşan bir kesim için de öncelik kamera – video – fotoğraf çözünürlüğüdür. Aslında bu etkenler birbirinden ayrı gibi gözükse de genel anlamdan birbirine bağlıdır. Çünkü üreticiler işlemci ve ram’i iyi olan bir telefon yaptıkları zaman batarya gücü ve kamere çözünürlüğünü de yüksek tutarlar. Bunların hepsi maliyettir ve sizin alım gücünüze göre ne kadar iyi bir telefon alabileceğinizi gösterir. Yanlız bazı piyasaya yeni giren üreticilerde tam da bu yazımda anlatmak istediğim ayrımların net bir şekilde yapıldığını görebilir. Örneğin ürettiği bir telefonda işlemci ve ram’i yüksek tutup kameraya önem vermezler, diğer ürettiği telefonda kamerayı ön planda tutup , işlemci ve ram’i idare eder seviyede tutabiliyorlar. Bu iki ürettiği cep telefonununda rakamları yaklaşık aynı fiyatlar oluyor. Burada tercihi kullanıcılarına bırakıyorlar.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cep telefonu alırken dikkat etmemiz gereken bir kaç husus var. Bunları maddelendirerek açıklayalım.

  1. Fiyat / Performans:  Alacağımız cep telefonunun belirtmiş olduğum özelliklere göre bizlere sunmuş olduğu performansın , telefonun toplam bize mal oluşuna oranı. Bunu basitçe kendiniz oranlayabiliriz. Ufak bir örnekleme yapacak olursak. Bir telefonun sizler için her bir özelliğine bir puan verin. Mesela bir telefonda sizler için bu özellikler şu öneme sahip olsun. işlemci 3 puan ram 2 puan kamera 2 puan batarya 3 puan olsun. 10 üzerinden değerlendirelim. 1.telefon: işlemci + ram + kamera + batarya olarak toplam =6 puan almış olsun. Fiyatı da 1000 tl olsun. 2.telefon ise şlemci + ram + kamera + batarya olarak toplam =8 puan almış olsun. Fiyatı da 800 TL olsun. 1. telefonun 1000 / 6 = 166.66 , 2.telefon 800/8 = 100 . Yani 1.telefonun size birim başı maliyeti daha yüksek sunduğu performans daha düşük. 2. telefonun size birim başı maliyeti daha düşük sunduğu performans daha iyi. Telefonlarınızı alırken kendinize özelliği önem bazından numaralandırın ve belirttiğim şekilde oranlayın hangisi daha iyi fiyat / performans sağlıyor bakın.
  2.  Dayanıklılık : Telefonun dayanaklılığı çok önemli. Herkes telefonu aynı dikkatle kullanmayabiliyor. Bunu telefon üreticileri de biliyor. Bu yüzden telefonlar sadece donanımsal özellik anlamında değil. Dış kasa dayanıklılığı, ekran dayanıklılığı, su ve toz geçirmez dayanaklılığı gibi farklı kategorilerde üretiyorlar. Telefonu dikkatsiz kullanan sık düşüren biriyseniz, telefonun donanımsal özelliğiyle birlikte dış kasa ve ekran dayanaklılığı yönünde de araştırıp almalısınız. Sürekli dış ortamda çalışan biriyseniz , telefonunuzun su ve toz geçirmez dayanaklılığı anlamında da mutlaka değerlendirerek almanızı tavsiye ediyoruz.

Cep Telefonlarını Nasıl Karşılaştırabilirim?

Hangi telefonu almayalım ve cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyim başlıklarımızı dikkatlice okuyup birden fazla cep telefonu arasında kaldıysanız cep telefonlarını nasıl karşılaştırabilirim sorusunun yanıtı arayalım. Cep telefonlarını karşılaştırabileceğiniz bir çok site bulunuyor. Bunlardan bir çoğu Google’da arama yaptığınız zaman Türk siteleri var sizin işinizi görebilecek siteler. Yani bu sitelere girip düşündüğünü telefonları işaretleyerek hepsinin yan yan özellik ve rakam anlamında görebileceğiniz siteler. Biz buna basit karşılaştırma deriz.

Cep Telefonlarının Testini Nasıl Yapabilirim ?

Bir de telefonları, işlemci, ram, grafik anlamında testlerden geçiren popüler yabancı benchmark siteleri var. Benchmark‘ın kelime anlamı da kıyaslamaktır fakat dediğim gibi sadece üreticinin çıkardığı ve yazdığı bilgilerle kıyaslama yapmazlar. Telefonları bahsettiğim şekilde testlere sokarlar ve puanlama yaparlar. Bahsetmiş olduğum benchmark sitelere girdiğiniz zaman ülkemizde bulunmayan fakat sıralamada üst sıralarda olan özellik anlamında bir cep telefonunda çok daha fazlasını verebilecek kapasitede bilgisayar anlamında özelliklere sahip olan cep telefonları da göreceksiniz. Yurtdışından akrabanız veya sizin üzerinizden pasaporta işleterek bu telefonları getirebileceksiniz ve dediğim gibi fiyat / performans anlamında faydalı görüyorsanız ve bütçeniz müsade ediyorsa bu cep telefonlarını da tercih edebilirsiniz. Burası olayın tamamen farklı bir boyutu. Konumuza tekrar geri dönecek olursak bahsetmiş olduğum benchmark sitelerinde mutlaka düşündüğünüz cep telefonlarının hangi seviye ve sıralamalarda olduğuna mutlaka bakın ve kararınızı verin. Ayrıca bahsetmiş olduğum benchmark sitelerinin dışında bu testleri mevcut kullanmakta olduğunuz cep telefonlarınıza uygulayabileceğiniz benchmark programları var. Eğer mevcut kullanmakta olduğunuz cep telefonunuzun durumunu merak ediyorsanız bu programlardan popüler ve çok tercih edilenini seçip cep telefonunuzu kısa bir teste sokup ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Tüm bahsetmiş olduğum bu durumları göz önünde bulundurup cep telefonu seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim. Sonuçta bu cep telefonlarına bir para veriyoruz bundan en iyi şekilde faydalanmak isteriz. İlla ki her elektronik cihaz gibi cep telefonlarının da bir ömrü var ama alınan her elektronik cihazdan maksimum fayda sağlayıp en uzun şekilde kullanmak istemek en doğal hakkımız. Seçimlerinizin size şans getirmesi ve hayırlı olması dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!