Kısıtlı zamanı olanlar için en ideal spor ve egzersiz zamanı

Aşırı kilolu veya obez olarak tabir edebileceğimiz kişiler için tip 2 diyabet  ve kardiyovasküler hastalıkların gelişme riski fazladır. Bu nedenledir ki eğer fazla kilolarımız varsa ve sağlıklı bir birey olarak hayatımızı sürdürmek istiyorsan spor ve egzersizleri hayatımıza sokmak zorundayız.

Elbetteki spor ve egzersiz için her ne kadar istek olsa da bazen iş hayatı aile hayatı derken pek de zaman ayırma şansımız olamıyor. Bunun için de spor için ayrılan zamanın daha verimli kullanılması için yollar aranmaya başladı.

Son araştırmalarda da bunun bir yolu bulundu gibi. Zamanın azlığı nedeniyle spor ve egzersize yeterince zaman ayıramayanlar için kısıtlı zamanın en verimli şekilde kullanılması temel alınmış. Bu sayede insülin salınımının tetiklenebileceği en ideal zamanlar aranmış ve bu zaman için en ideal saatlerin sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önceki saatler olduğu görülmüştür.

Öncelikle insülin nedir ve ne işe yarar ?

İnsülin kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan bir hormondur. Bu hormon ile kandaki şekerin kas içerisine taşınarak burada depolanması ve gerektiğinde enerji için yakıt olarak kullanılması sağlanır.

İnsanlar yeterince egzersiz yapmaz ve aşırı kilolu veya obez hale gelirse, vücutlarının hormonun bu önemli etkiye sahip olması için daha fazla insülin üretmesi gerekir. Başka bir deyişle, insüline daha az duyarlı hale gelirler. Bu durumda beraberinde sağlık sorunları yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle tip 2 diyabet ve kardiyovasküler sorunlar bunların en bilinenleridir. Bunlara ek olarak fıtık başta olmak üzere ortapedik rahatsızlıklara sebebiyet verildiği gibi iç organlarında baskı kiloya bağlı olarak daha fazla baskıya maruz kaldığı dolayısıyla da bu organların da zaman içerisinde sorunlar yaşadığı görülmektedir.

Egzersizin temel sağlık yararlarının başında insüline karşı tepkimeyi iyileştirmesi ve kan şekeri seviyelerini daha iyi kontrol edebilmemizi sağlamasınıdır. Fakat bu değişiklik pek de sizin belirgin bir şekilde farketmeniz mümkün değildir.

Yapılan bir araştırmada haftada üç kez 50 dakika boyunca bisiklet sürmeyi denetleyen 2 gruptan oluşan altı haftalık egzersiz programı yapıldı ve bu egzersizin sonuçlarına bakıldı. İlk grupta fazla kilolu veya obez bireyler kahvaltıdan önce egzersiz yaptırıldı.  Diğer grupta ise yine fazla kilolu veya obez bireyler seçildi.Ama bu defa kahvaltı sonrasında birinci grubun yaptığı egzersizler tekrarlatıldı.

Yapılan bu araştırmada birinci grubun yaptığı egzersizlerde insülin tepsimesi yükselirken ikinci grupta ise herhangi bir düzelme görülemedi. Ayrıca kahvaltıdan önce egzersiz yapan grupta, kahvaltı sonrası egzersiz yapan gruba göre yağ miktarının iki katını yakıldığı görüldü.

İnsülin Tepkimesinin Kilo Kaybında Etkisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. İnsülin tepkimesinin iyileştirilmesi kilo kaybına büyük oranda etki etmez. Elbette ki kilo alımını yavaşlatır ama kilo kaybında etkisi düşüktür. Kilo kaybetmek için yapılması gereken vücuda aldığımız enerjinin nasıl ne ne kadarının harcandığıyla alakalıdır. Örnek vermek gerekirse siz eğer 1000 kalorilik bir besin almışsanız bunu 1000 kalori yakarak durumu eşitlersiniz. İnsülin ise burada bu yakımın kalitesini belirler. Eğer insülin tepkimeniz iyiyse vücut alınan şekeri doğru şekilde kan aracılığıyla kaslara iletir doğru şekilde yakılım sağlanır. Yağ oluşumu olmadığı gibi yağ yakımı da sağlanır. Ama aksi durumda ise şeker doğru şekilde sentezlenemez bu da sizde kaslara gönderilmesi gereken enerjinin yağa dönüştürülerek depolanmasını sağlar.

Kısacası insülin tepkimeniz iyi ise vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan şekerin doğru şekilde kullanılması ve sentezlenerek size fayda getirmesi sağlanırken insülin tepkimesi azaldığında sizin vücudunuzun aldığınız besinleri yağa dönüştürerek depolama eğilimine girmesine sebebiyet verir.

Bu bilgilerden yararlanarak egzersiz düzeninizi kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Ama site olarak uyarıda bulunalım ki sabah aç karna yapılan egzersizlerin hafif veya orta seviyelerde yapılan, vücudu yormayan egzersizlerden seçmekte fayda vardır. Sağlık açısından fayda sağlayalım derken ağır egzersizler ile vücuda ağır yük bindirmek farklı sorunlara sebebiyet verebileceğini unutmayalım. Sizlere tavsiyemiz sabah uyandığınızda ilk olarak hafif ısınma hareketleri ve sonrasında 1-2 saati geçmeyecek şekilde yürüyüşlerle destekleyerek vücudunuzu sağlıklı tutmanızdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!