Kitap Okumanın Faydaları

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere kitap okumanın faydaları nelerdir, kitap okumanın faydalarından kısaca söz edeceğim. Kitap kurdu bir insanım ve bana katkılarını sizlere anlatacağım. Bu gönderiyi okuyan kişilerin çocukları varsa eğer küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayın çünkü her bir kitap onlara yeni dünyalar, insanlar tanıtacaktır. Yeni insanlar demek, çocuklarınızın arkadaş çevresini daha iyi, sağlam arkadaşlarla döşemesine sebep olacaktır çünkü kitaplarda okudukları olumsuz karakterleri daha iyi analiz edebilecekler. Şimdi bana kattığı önemli maddelerden söz edeceğim.

  • Hayatımı düzene soktuğunu söyleyebilirim. Çünkü akşamları saat 11 gibi kitap okumaya başlıyorum ve 1 – 2 saat içerisinde uykumu getiriyordu ve 12 – 1 gibi uykuya dalıyordum. Uyku düzenini sokma da önemli bir işlevi var kitap okumanın.
  • Güncel kitaplar tercih ediyorsanız eğer; “feminizm, yakın tarih olayları veya psikolojik” kitaplar okuyorsanız insanlar ile muhabbet ederken elbet konusu açılıyor ve okuduğunuz kitaplardaki bilgileri insanlara yansıtmak hoş oluyor. Boş bir insan olmak yerine dolu dolu insanların karşısına çıkıyorsunuz ve ilişki içerisinde olduğunuz insanlar bundan memnun oluyor.
  • Okuduğunuz kitapların özetini çıkarmanızı tavsiye ederim. Hem konu sıralamasını hem de anlatımınızı geliştirebilirsiniz. Giriş, gelişme, sonuç üçlüsünü daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.
  • Odanızı düzenlerken kitaplar katkısı olduğunu düşündünüz mü hiç? Boş kalan bir kısım mı var? Oraya güzel bir kitaplık ile doldurabilirsiniz. İkea gibi mobilya satan yerlerde çok güzel kitaplıklar var fiyatları biraz uçuk ama tasarımları tam odanıza göre olacağından eminim.
  • Odanızın güzel kokmasını mı istiyorsunuz? Sahaflardan aldığınız 70’lerden 50’lerden kalmış kitapların kokusu odanıza güzel bir hava katacaktır. Sahafları evinize taşımak güzel olmaz mı?
  • Kitapları sahaflardan almanızı tavsiye ederim. Eğer bir kitabın ilk baskısı 2015 ve öncesine dayanıyor ise %100 oturduğunuz semtteki sahafta o kitabı bulabilirsiniz ve cebinizdeki parayı da korumuş olursunuz.
  • Bana kazandırdığı en büyük getirisi “entel” insanlarla tanışmam oldu diyebilirim. Çünkü kitap okuduğumu bilen insanların tanışmak istemesi ve aynı ilgi alanı hakkında konuşmamız çok güzel arkadaşlıklara ve dostluklara sebep oldu.
  • Bu sene 21 farklı kitap okudum ve 16 tane daha global kitap sipariş verdim. Kapitalist sistemden tutunda Feminizme kadar bir çok kitap aldım. Dünyayı anlamak için de kitapları kurcalamak en doğrusu olacaktır.

Bu maddeler çok değerli arkadaşlar. Cahil kalmak kötü bir terim değil sadece “bilgisizlik” ifade eder. Siz cahil kalmayın okuyun.

Bol okumalar arkadaşlar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!