Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekebilmek amacıyla gerekli olan şartlar arasında bulunan sigortalılık süresi ile alakalı tüketicilerin merak ettiği ve arama motorlarında sorguladıkları pek çok konu var. Kredi çekmek amacıyla gerekli olan sigortalılık süresi ile ilgili merak edilen bilgilerin tamamına bu makalede ulaşılabilir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? 
Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? 

  • Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan herhangi birinden kredi çekebilmek amacıyla en az 3 ay süreyle sigortalı olarak çalışıyor olmak gerekir.  
  • Yani sigorta girişinin en az 3 ay öncesinden başlatılmış olması ve halen devam ediyor olması gerekir ki bir bankanın kredi çekme talebini olumlu şekilde sonuçlandırılması açısından bu önemlidir.  
  • Bazı bankalarda bu süre 6 ay olarak açıklanmıştır.  
  • Sigortalılık süresi, bankaların ya da diğer finansal kuruluşların özellikle de üzerinde titizlikle durdukları bir husustur.  
  • Bunun sebebi ise tüketicinin işindeki kalıcılığının bilinmesi ancak sigortalılık süresi ile ortaya çıkabilir.  
  • Ayrıca sigorta, belgelenen gelirin resmi bir açıklayıcısı olması açısından da bankalar nezdinde çok önemlidir.

Sigorta Girişi Yeni Yapılanlar Nasıl Kredi Çekebilir? 

Sigorta girişinin yeni olması kredi çekme ihtimalini olumsuz yönde etkiler. Böyle bir durumda ise kredi notu yüksek bir kefil ile bankalara kredi başvurusu yapılabilir ve bu şekilde kredinin onaylanması olabilir. 

2 Aylık Sigortalı Olanların Kredi Çekmeleri Mümkün Müdür? 

Makalenin başında da belirtildiği gibi Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan bazıları kredi kullandırmak amacıyla sigorta girişinin en az iki ay öncesinden olması gerektiğini açıklarken, bazı bankalar ise ortalama en az 6 aylık süre öncesinden kredi çekmek amacıyla sigorta girişinin olması gerektiğini açıklamıştır. Çekilebilecek kredi miktarı, aslında belgelenebilir gelir ile alakalı bir durumdur. Kanuni bir şekilde aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı ile belgelenebilir gelirin %50’sini geçmemelidir. Alınabilecek Kredi tutarı ise buna göre belirlenir. Konut kredisi çekileceği zaman ise hane halkının bütünü düşünüldüğünde buna göre değerlendirme yapılır.

Emekliler Açısından Sigorta Süresinin Önemi Nedir? 

Emekliler için sigortalılık süresi, kredi başvurusunda aranan bir şart değildir. Emekli aylığı, süre sınırlandırması bulunmadan emekli olan vatandaşlara sağlanan sabit bir gelir olduğu için sigortalılık suresinin herhangi bir önemi yoktur.

Emekli vatandaşlarının, kredi başvurusunda yaş hadleri, kredi talebinin onaylanıp onaylanmamasını etkiler. Maksimum yaş sınırı kriteri göz önüne alınarak bankalar, emekli vatandaşların kredi taleplerine olumlu ya da olumsuz şekilde cevap verebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!