Oyunculuk Bölümü Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmanın Şartları Nelerdir? Oyuncu Olmak İçin Ne Gerekir?

Merhaba arkadaşlar, birçok lise son öğrencisi üniversite sürecine hazırlanmakta. Bazı öğrenciler ise yetenek sınavlarını araştırmakta ve kariyerini bu yönde ilerletmek istemektedir. Sizlere, ben de bir Oyunculuk bölümü mezunu olarak bu süreci detaylı bir şekilde anlatacağım. Öncelikle ilk olarak yapmanız gereken bu bölümü gerçekten istiyor olup olmadığınızı etraflıca düşünüp karar vermektir. Eğer kararınız kesinse izlemeniz gereken yollara değineceğiz şimdi.

Öncelikle bulunduğunuz şehirde bir amatör tiyatro yahut profesyonel tiyatro varsa bu süreçte bir ekibe dahil olmanız sizin lehinize olacaktır. Bunun dışında ücretsiz tiyatro kursları da faydalı olacaktır. Daha profesyonel bir süreç geçirmek isteyen kişiler konservatuara hazırlık kurslarına da gitmeyi tercih edebilir. Ancak unutmayın ki bu kurslar biraz yüksek ücretli olabilmektedir. Kursa gitmeye karar veren kişiler kursun hocalarını ve geçmişini araştırmalıdırlar. En prestijli ve uygun fiyatlı kursu tercih etmek en mantıklısıdır.

Bir kursa gitmek veya tiyatroya dahil olmak başlı başına yeterli olmayacaktır. Bu süreçte bol bol tiyatro metni okuyup tiyatro oyunları izlemek gerekmektedir. Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız o kadar ön planda olursunuz.

Gelelim en önemli noktaya, yetenek sınavları hakkında bilgiye ve aşamalara. Yetenek sınavları her üniversitede farklılık göstermektedir. Öncelikle başvuru tarihlerini araştırıp başvurunuzu yaptıktan sonra okulların yetenek sınavlarının yönergelerine bakmak gerekmektedir. Bazı okullar birden fazla aşamalı sınavlar yapmaktadır. Bu aşamalar, bağımsız bir metin ile doğaçlama, müzik kulağınızı ölçecek şan sınavı ve hareket kabiliyetinizi ölçecek dans sınavı olarak gerçekleşebilir.

Hazırlık kursuna gideceksiniz bu süreçlerin pratiği bolca gerçekleşecektir. Şimdiden bol şans ve iyi çalışmalar. Mutlu forumlar!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.