Sezaryen ile Doğumdan Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Sezaryen ile Doğumdan Sonra Ne Zaman Spor Yapılır?

Sezaryen ile doğumdan sonra ne zaman spor yapılabilir sorusu, doğum kilolarını vermek isteyen kadınların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sezaryen doğum sonrasında dikiş atıldığı için daha geç spora başlanmalıdır. Sezaryen ile doğumdan sonra ne zaman spor yapılabilir: Ortalama 5-6 hafta sonra düzenli olarak spor yapabilirsiniz. Spora başlamadan önce düzenli yürüyüşlere çıkmanızda sakınca yoktur.

Sezaryen ile Doğumdan Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?
Sezaryen ile Doğumdan Sonra Ne Zaman Spor Yapılır?

Sezaryen Doğumdan Sonra Hangi Egzersizler Yapılabilir?  

Sezaryen doğumdan sonra yapacağınız egzersizler, bedeninizi yormayacak ve dikişlerinize zarar vermeyecek hareketler olmalıdır. Vücut esnekliğine göre yapabileceğiniz hareketler değişiklik gösterir. Eğer daha önce spor yapmadıysanız, spor eğitmenlerinden yardım almanız önerilir.  

Sezaryen sonrası spor yapmak isteyen kadınlar genellikle pilates yapmaktadır. Pilates hareketleri, dikişlerinizi zorlamadan ve bedeninizi çok yormadan yapabileceğiniz hareketlerdir. Ancak doğumdan 6 hafta sonrasına kadar karın bölgesi için egzersiz yapmamalısınız. Ruhunuza ve bedeninize iyi gelmesi için yoga başlangıç hareketlerini deneyebilirsiniz.  

Sezaryen Sonrası Kilo Verme  

Sezaryen ile doğumdan sonra ne zaman spor yapılabilir: Sezaryen doğumdan sonra kilo vermek için 6 hafta geçmesini beklemelisiniz. Kilo vermek için yapılan egzersizler, tüm vücudu çalıştırır ve karın bölgesindeki dikişlere zarar verebilir. Bu nedenle ilk 6 hafta kısa yürüyüşler, ağırlık gerektirmeyen sporlar tercih edilmelidir.  

Kilo vermek isteyen annelerin, beslenme düzenlerine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi de önemlidir. Sezaryen sonrası zayıflama sürecinde spor tek başına yeterli değildir. Diyetle birlikte spor yapmanız, sıkılaşmanıza ve ortalama 3 ay içerisinde fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Sezaryen sonrası egzersiz çalışmaları, daha yavaş kilo verdirse de sabırlı olduğunuz sürece istediğiniz kiloya düşebilirsiniz.  

Sezaryen Sonrası Karın Egzersizleri  

Normal doğumdan sonra karın egzersizleri yapılmasında sakınca olmasa da sezaryen doğum yapan kadınlar önerilen bir egzersiz değildir. Tüm vücut veya sadece karın kaslarını çalıştıra egzersizler, dikişlerin açılmasına neden olabilir. Karın egzersizlerine 6 haftadan önce başlamanız, dikiş bölgesinde acıya sebep olur.

Sezaryen ile doğumdan sonra ne zaman spor yapılabilir: 6 haftadan sonra karın veya tüm vücut için egzersiz hareketleri yapabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!