Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Düzenli harcamalarınızın başında gelen su faturaları, özellikle kalabalık aileler için önemli gider kalemlerinden biridir. Su faturasını düşürmenin yolları başlıklı bu yazımızda, bu önemli gideri en aza indirmek için atılması gereken adımlar hakkında önerilerde bulunacağız.  

Su Faturasını Düşürmenin Yolları 

Küvet kullanımı fazla su tüketmeye neden olmaktadır ortalama olarak dolu bir küvette banyo yapmak, yaklaşık olarak 150 litre suyun harcanmasına sebep olmaktadır. 

Su Faturasını Düşürmenin YollarıAncak yıkanmak için duşun tercih edilmesi durumunda, ortalama sürede duşta kalınması koşuluyla su tüketimini 100 litrenin altına düşürmektedir.  

Kontrol Cihazlarının Kullanımı  

Su faturasını azaltmanın yolları arasında, su debisi kontrol cihazlarının kullanılması fayda sağlamaktadır. Bu yöntemi kullanarak yaklaşık olarak yüzde 15 oranında tasarruf etmeniz mümkün olacaktır.  

Su Tasarruf Aparatlarının Kullanılması Tasarruf Sağlıyor  

Evinizde bulunan musluklara tasarruf aparatı taktırarak, su faturasının önemli ölçümü düşmesini sağlayabilirsiniz. Suyun daha tazyikli gelmesini sağlayarak etkisini artıran bu aparatlar, daha az su ile daha fazla ve etkili temizlik yapılmasına imkân vermektedir. 

Sulama Yaparken Bilinçli Olun  

Bahçede bitki ya da ağaçları sularken, su tüketimini bilinçli bir şekilde yapmak önemlidir. Bu tür sulamalar yaparken çoğu kişi, suladığı bitkinin kök derinliğinden çok daha fazlasına ulaşacak suyu harcamaktadır.  

Duşta Su Isınırken Boşa Akıtmayın  

Duş alacağınız zaman suyun ısınmasını beklerken suyu açtığınızda altına bir kova koyarak, akan suyu temizlik yapmak için kullanabilirsiniz.  

Makineler Tam Dolmadan Yıkama Yapmayın  

Acil ihtiyaçlarınız dışında çamaşır ve bulaşık makineniz tam olarak dolmamışsa, yıkama yapmamaya özen gösterin. Bu tasarruf yöntemi su faturasını düşürmek için yapılması gerekenler arasında yer aldığı gibi, elektrik faturanızın düşmesine de fayda sağlayacaktır.  

Banyoda Daha Kısa Kalın  

Banyo yaparken yeterli bir temizlik için, ortalama 15 dakika yeterli olacaktır. Duş alırken ise bu süreyi biraz daha kısa tutarak, önemli bir su tasarrufu sağlayabilirsiniz.  

Sensörlü Musluk Kullanın 

Evinizdeki muslukları sensörlü musluklar ile değiştirmeniz, ciddi oranda su tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Elinizi yüzünüzü yıkarken ya da dişinizi fırçalarken harcayacağınız suyu en aza indirerek, faturanızın daha düşük gelmesi için etkili bir yöntem uygulamış olursunuz.  

Tasarrufa Yönelik Klozetler Kullanın 

Yeni nesil klozetler, su tasarrufu sağlama konusunda önemli faydalar sağlayarak su faturasının düşmesine yardımcı oluyor. Evinizdeki klozeti özellikle eskiyse yeni nesil bir klozetle değiştirerek hem yenilenmesini, hem de faturanıza olumlu etki etmesini sağlayabilirsiniz. 

Yukarıda bahsettiğimiz su faturasını düşürmenin yolları tavsiyelerinden bazıları basite alınabilecek olsa da, birkaç kişinin yaşadığı bir evde faturanızdan en az %20 oranında tasarruf etmenize imkân verecektir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!