Yeşil Çay Vücut Geliştirmede Yararlı Mıdır?

Siyah çay, beyaz çay ve oolong çayı gibi her mevsim yeşil kalan bir ağaç olan camellia sinensis bitkisinin ürünü olan yeşil çay vücut geliştirmede yararlı mıdır sorusu yazımızın konusunu oluşturacak.

Dünya genelinde binlerce yıldır popüler olan çay, suyun ardından en çok tüketilen ikinci içecek olma özelliği gösterir. Vücudunu geliştirmek için çalışanlar çeşitli yağ yakıcı ürünleri, enerji içeceklerini ve hatta tamamen doğal olmayan yeşil çay kapsüllerini sıklıkla tüketmektedir. Peki, neden bunlardan elde edilecek faydalar tamamen doğal kaynaklardan elde edilemesin? Örneğin yeşil çay, hem sentetik ürünlerin sağlamasını umduğumuz yararları kazandırır hem de belki hiç duymadığınız başka avantajlara sahiptir.

Yeşil Çay Vücut Geliştirmede Yararlı Mıdır?

Yeşil çay neden tercih edilmelidir?

En basit düşünce ile daha bulunabilir ve daha ucuz bir üründür. İçeriğinde bulunan antioksidanlar farklı hastalıklarla mücadelede işe yarar. Yağ yakıcıdır, dişleri korur, enerjik yapar ve iyi görünmenizi sağlar. Bütün bunlar vücut geliştirmenin amaçları ile uyuşmaktadır.

Kahve mi, yeşil çay mı?

Sağlığına dikkat eden vücut geliştiricilerin kahveden ziyade yeşil çay tükettikleri gözlemlenmiştir. Çünkü yeşil çayda kahvede bulunan kafeinin yalnızca yaklaşık üçte biri bulunur. Bu oran bazı kafein severler için düşük sayılabilir. Fakat spor yapanlar uzun vadede kahveye oranla çok daha yüksek miktarda yararlı özelliklerden faydalanabilirler.

Yeşil çay polifenol antioksidanları bakımından zengindir. Antioksidanlar vücut geliştirme ile uğraşanların yaptıkları diyetlerinde önemli bir yere sahip olmalıdır. Çünkü bu moleküller vücutta serbest olarak dolaşan ve hücresel süreçler, hava kirliliği ile temas veya yaşlanma sürecinde ortaya çıkan zararlı maddelerden insanı korumaya yararlar.

Serbest zararlı maddeler vücutta tahrip edici etki yapmaktadırlar. Çünkü DNA moleküllerini bozarak hastalıklara zemin oluşturmaktadır. Vücut geliştiricilerin çeşitli sebze ve meyvelerden bol miktarda yararlanabileceği antioksidanlar, demlenmiş yeşil çayın yapımında kullanılan kuru çay yapraklarında da yeterince bulunmaktadır.

Sporcuların vücut geliştirme ile uğraşma nedenleri arasında sağlıklı bir yaşam sürmek de yer alır. Yeşil çay ile bu yararı sağlamak mümkündür. Çünkü EGCG olarak kısaltılan kateşin polifenolleri açısından da oldukça zengin bir içecektir. Söz konusu antioksidanlar farklı kanser çeşitleri ile savaşta yardımcı bir güç oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse; mide, yemek borusu, deri, yumurtalık, akciğer ve kolon kanseri ile mücadelede yeşil çay tüketimi önerilmektedir. Araştırmalar günde 2 veya 3 bardak yeşil çay tüketiminin kan basıncını, kolesterolü ve kalp krizi riskini düşürdüğünü göstermektedir.

Vücut geliştirmede hedeflere ulaşabilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Yeşil çay sahip olduğu antioksidanları sayesinde vücudun hastalıklara karşı bağışıklığını artırır. Ayrıca sağlıklı dişlere sahip olmak için de yeşil çay tüketilmektedir. Çünkü çayın bakterileri öldüren, plak oluşumunu engelleyen, nefes kokusunu güzelleştiren ve diş eti çekilmesini önleyen yararları bulunmaktadır. Bunun yanında, çayda çürükleri engelleyen flüorür maddesi bulunur.

Eklemlerin güçlü ve sağlıklı olması, vücut geliştirmede ihtiyaç duyulan gerekli bir özelliktir. Yeşil çayda bulunan polifenollerin eklem iltihaplarını önlemede ve azaltmada yararlı olduğu belirlenmiştir. Düzenli olarak bu çayı tüketen kişilerin daha güçlü kemiklere sahip oldukları görülmüştür. Uzun yıllar yeşil çay içenlerin diğerlerine göre kemiklerindeki mineral yoğunluğunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Yazımızda yeşil çay vücut geliştirmede yararlı mıdır sorusunu cevaplamaya çalıştık. Kısaca, doğal yağ yakıcı ve enerji verici, zararlı maddeleri engelleyici, kanser ve diğer ciddi hastalıklarla savaşta etkili, bağışıklık sistemini destekleyici olan ve eklemleri güçlendiren yeşil çayın doğal formda vücut geliştirme sporu ile uğraşanlara önemli avantajlar sağlayacağı açıktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!