Zeki İnsanların Kullandığı En İyi 10 Psikolojik Manipülasyon Tekniği

Psikolojik Manipülasyon Nedir?

Sözlük anlamıyla psikolojik manipülasyon, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler. Davranış ve kanaat değişikliğine tüm etkilenme ve yönlendirme uygulamalarını kapsar. Bu yazımızda sizlere psikolojik manipülasyon teknikleriyle insanları nasıl etkiniz altına alabileceğinizi öğreteceğiz…

  1. Planlı Yönlendirmeler: İnsanlar, kendileri için özel olarak seçilmiş rollerin var olması fikrine bayılırlar ve bu rolleri üstlenmekten çok hoşlanırlar. Tembel, çalışkan, fedakar veya fedai olduğu söylenen bir kişi, zamanla kendini en çok duyduğu sıfata adapte etmeye başlar. Muhakeme güçleri bu şekilde ele geçirilen insanlar kolaylıkla yönlendirilebilir.
  2. Korkut ve Rahatlat: Acımasız manipülatörler muhataplarını önce korkuturlar ve sonra onları rahatlatırlar. Şok etkisi geçiren kişiler iyice naifleşir ve her türlü teklife açık hale gelirler.
  3. Ben Franklin Etkisi: Sizden çok hoşlanmayan veya çok tanımadığınız birisinin sizi sevmesini istiyorsanız ondan reddetmeyeceği bir iyilik isteyin. Muhatabınız bir iyilik yaparak sizinle olan ilişkisine yatırım yapmış olacağı için, iyilik yapmış olmasından ötürü sizi sevmiş olması gerektiği fikrini benimsemeye ve sizi daha çok düşünmeye başlayabilir. Bilişsel çelişki kuramıyla açıklanabilen bu fenomene “Ben Franklin Etkisi” denir.
  4. Müttefik Duruş: Size karşı çok sinirli ve tepkili olan bir insanın karşısında dikilmek yerine yanında durunuz ve onun gözlerine bakınız. Böylelikle o kişinin bilinçaltında bir tehdit unsuru olmaktan çıkmış ve bir müttefik unsuru haline gelmiş olursunuz.
  5. Suyuna gitmek: Zeki insanlar önerilerinin dikkate alınması için sıklıkla referans göstererek saygıdeğer kişilerden alıntılar yapabilirler. Ayrıca konuşmaya uzlaşarak başlamak, konuşma sonuna kadar muhattaplarının onlarla uzlaşık kalma ihtimalini arttırabilirler.
  6. Mahrum Bırakmak: Aile içinde ve sosyal yaşantıda sıklıkla görülen bu manipülatif teknik, insanları itaat ettirmek için kullanılır. Bağımsızlaşma ve kendi gelir kaynağınızı yaratmanız bu manipülasyon tuzağından kurtulmak için tek yoldur.
  7. Tek Çare: Bu tekniğin prosedürü; problem üret, tepkilerini ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun” şeklindedir. Estetik ameliyatı veya pahalı alışverişler gibi gereksiz ihtiyaçların varlığını insanların yüzüne vuran medya ve standart bir olgu oluşturmaya çalışan hükümetler bu tekniği sıklıkla kullanırlar.
  8. Özgüven Eksikliği: Manipülatif bir insan, muhatabının kişiliğiyle veya dış görünüşüyle alakalı özgüven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit ederek bunu alaylı bir şekilde ona bildirebilir. Kendisiyle dalga geçilmese bile rencide olan kişi, kendini ispat etme ve sevdirme çabasına girer ve manipülasyona müsaitleşir. Kusurları başka insanlarda görülse bile sandığının aksine kendisinde görülmediğine inandırılan kişi daha da savunmasızlaşır ve manipülatörüne karşı inanılmaz bir sempati ve itaat ihtiyacı duymaya başlar.
  9. Bilinçaltı Manipülasyonu: Konuşurken kendinden emin bir şekilde sık sık kafayı yukarıdan aşağıya doğru sallamak karşıdaki kişinin de onaylarmışçasına kafa sallamaya başlamasına ve hemfikir olmasına yol açabilir. Çünkü insan beynindeki ayna nöronları o kişiyi empati yapmaya sürükler ve tuhaf bir algısal mekanizma oluşturabilir.
  10. Daha Fazlası: Eğer bencil bir insandan bir şey elde etmeniz gerekiyorsa önce çok uçuk bir iyilik isteyiniz, hayır cevabını aldıktan sonraysa asıl ihtiyacınız olan iyiliği rica ediniz. Birinci iyilikten sonra ikinci iyilik daha makul gelecektir ve sizi bir daha reddetmekten suçluluk duyacaklardır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!