Nihat Hatipoğlu Kimdir? Nihat Hatipoğlu’na Soru Sor

Nihat Hatipoğlu Kimdir? Hangi Kanalda Program Yapıyor? Nihat Hatipoğlu’na Nasıl Soru Sorabilirim?

Ünlü ilahiyatçı Prof. Doktor Nihat Hatipoğlu hakkında izleyicilerinin çokça merak ettiği Nihat Hatipoğlu’nun hayatı, ailesi, çocukları hakkında ve özellikle hocamızın hangi kanalda hangi günlerde çıktığı ve Nihat Hatiopoğlu’na nasıl soru sorabileceğiniz hususunda sizleri bilgilendireceğiz.

Nihat Hatipoğlu Kimdir? Nihat Hatipoğlu’nun Hayatı

Öncelikle sizlere Nihat Hatipoğlu kimdir, nerelidir sorularının yanıtını içeren ünlü Türk akamedisyen ve ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu’ndan bahsedeceğiz.

Nihat Hatipoğlu Kimdir ?
Nihat Hatipoğlu Kimdir ?

Nihat Hatipoğlu, 11 Mayıs 1955 doğumlu, aslen Diyarbakırlı, Türk akamedisyen ve ilahiyatçıdır. Özellikle kendisini iftar ve sahur programlarıyla tanımış olsak aslında kendisi çok önemli bir islami araştırmalara sahip ve bu işin ezelden beri içinden olan biridir.  Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Nihat Hatioğlu’nun babasının adı Haydar Hatipoğlu’dur. Haydar Hatipoğlu, ilkokulu bitirdikten sonra dini ilimler sahasında ilk eğitimini babası Molla Nuri’den aldı.

Nihat Hatipoğlu’nun eşinin adı Emel Hatipoğlu’dur.

Nihat Hatipoğlu’nun 3 çoçuğu vardır. 3’üde erkektir. Nihat Hatipoğlu’nun çocuklarının adı: Said Hatipoğlu, Osman Hatipoğlu, Mustafa Hatipoğlu ‘ dur.

Nihat Hatipoglu ve Ailesi
Nihat Hatipoglu ve Ailesi

Nihat Hatipoğlu’nun öğrenim hayatı

Nihat Hatipoğlu, Siirt ve Malatya ilkokulunu tamamlamıştır. 1975 yılında ise Uşakta, Uşak İmam Hatip Lisesini bitirmiştir. 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamlayıp , aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü adlı çalışmasıyla doktor, 2000 yılında da Doçent oldu. 2012 yılında ise Profesör oldu. Görüldüğü gibi kendisinin iftar ve sahur programlarından tanıdığımız kısmının çok öncesi var. Kendisi ezelden beri ilahiyat yönünde hızlı bir şekilde geliştirmiştir.  Şu anda ise Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Kurucu Rektör olarak görev yapmaktadır.

Nihat Hatipoğlu Hangi Kanalda Hangi Günler Program Yapıyor? Nihat Hatipoğlu’nun Televizyon ve Radyo Hayatı

Ünlü akademisyen ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nun hangi kanalda çıktığı, hangi günler program yaptığı ve radyo televizyon hayatından bilgiler aktaracağız.

Nihat Hatipoğlu ilkokul ve liste hayatını farklı illerde tamamlayıp , Ankarada Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamlayınca ilk olarak televizyon ile tanışmasını Kanal A’da gerçekleştirmiştir.  5 yıl kadar Kanal A’da yayın yapmıştır.  2004 yılının Ramazan ayında Flash Tv’ye yayın yapmaya başlayan Nihat Hatipoğlu, 2005 yılının Ramazan ayında ise Star TV kanalında Dosta Doğru programını sunmaya başladı. Start Tv’deki dosta doğru adlı programını 2005-2010 yılları arasında ise iftar ve sahur programlarıyla yayın hayatını devam ettirdi. Popüler bir kanal olaran Start Tv’deki bu programıyla izleyici hayran kitlesini katlayarak arttırmış oldu. Öncesindeki yayınlarını da takip edenler vardı fakat hepimizin bildiği popüler kanallara geçmesi hem hayran kitlesinin genişlemesine yaradığı gibi, benim gibi öncesinden kendisini bilmeyenleri de öğrenme fırsatı doğurdu.  Ayrıca kendisinin, televizyon hayatının yanı sıra 10 yıldan bu yana hala devam etmekte olan radyo hayatı da vardır. Ankarada bulunan iki yerel radyon kanalı olan arifan radyo ve hedef radyo adlı kanallarda haftalık olarak yayınlar yapmaktadır. Radyo ve televizyon izleyicileri İftar ve Sahur programlarını birinci olarak seçmiştir.

Nihat Hatipoğlu Şuan hangi tv kanalında hangi günler yayın yapıyor, hangi kanalda çıkıyor: Televizyondaki yayın hayatına ATV kanalında devam etmektedir. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ATV kanalında, Ramazan’da iftar ve sahur programları yapıyor. Nihat Hatipoğlu iftar özel programı saat 19:30’da, sahur özel programı ise 02:15’te ekranlara geliyor.

Ayrıca sadece televizyon ve radyo hayatı yoktur. Yurt içinde ve yurt dışında  konferansları vermekte. Yazı Makaleleri yayınlamakta, panel sunumları yapmaktadır. Bir çok makalesi ve yazısı diyanet dergisi, islama araştırma dergilerinde yer verilmektedir. Böylece sadece kendisini televizyon ve radyodan takip edenlere değil, yazılı mecra ile de takip edenlere ve etmek isteyenlere bilgileriyle ışık tutmaya devam etmektedir.

18 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne rektör olarak atanmıştır.

Nihat Hatipoğlunun Hayatı
Nihat Hatipoğlunun Hayatı

Nihat Hatipoğlu’nun Eserleri

Nihat Hatipoğlu‘nun yazımızda belirtiğim gibi sadece televizyon ve radyo üzerinden değil aşağıda belirttiğimiz eserlerini okuyarakta daha yakından tanıyabilir, düşüncelerini görebilir. Kalem gücünü anlayabilirsiniz. Eserlerini okursanız Nihat Hatipoğlu’nun İslâm alemine nasıl önemli eserler verdiğini ve manevi dünyanıza nasıl hitap ettiğini anlayabilirsiniz.

Nihat Hatipoglunun Eserleri
Nihat Hatipoglunun Eserleri
 • İnsanlığın Geleceği ve İslam, 1988
 • İslami Davetin İlkeleri, 1988
 • Fitneler, 1997
 • Ashapdan Bir Demet, 1997
 • Bazı Hadislerin Günümüze Yansıması, 1997
 • Ayetlere Farklı Bir Bakış, 1997
 • Asr-ı Saadette Müşrik ve Münafık Liderler, 1999
 • Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü, 1999
 • Ebu Zür’a er-Razi ve Hadis İlmindeki Yeri, 2000
 • Hz. Peygamberle İslam’ı Doğru Anlamak, 2006
 • Saadet Asrından Damlalar, 2008
 • Sevgi Dininden Yansımalar, 2009
 • Dört Halife, 2010
 • Gökteki Yıldızlar, 2010
 • O’nu Nasıl Sevdiler, 2010
 • Nihat Hatipoğlu’nun Kaleminden Günlük Dualar, 2010
 • Barış Elçisinden Rahmet Dokunuşları, 2010
 • Allah’ı Bildiğimi Sanırdım, 2011
 • Rahmete Firar Etmek, 2011
 • Büyüklerin Duaları, 2011
 • Kur’an ve Sünnet Işığında Felaketler ve Deprem, 2011
 • Hz. Peygamber ile Kur’an’ı Doğru Anlamak, 2015

Nihat Hatipoğlu’na Soru Sormak; Nihat Hatipoğluna Nasıl Soru Sorabilirim?

Ayrıca Nihat Hatipoğlu televizyon ve radyo programlarında izleyici ve dinleyicilerden gelen soruları yanıtlamaktadır. Kendisinin dini bilgisi yüksektir ve çok mütevazi bir kişiliğe sahiptir bu yüzden hiçbir izleyici veya dinleyicisi kendisine soru sormaktan çekinmez. Nihat Hatiopğlu elinden geldiğinde soruları içtenlik ve samimiyetle bilgi birikimiyle yanıtlar.

Nihat Hatipoğlu’na Soru Sor

Eğer isterseniz sorularınızı konu altından yorum olarak da iletebilirsiniz. Elimizden geldiğince kendisine iletmeye çalışırız. Hocamızın kendisine direk soru sorabileceğiniz bir web sayfası da mevcuttur.  Faydalanmak isteyen okurlarımız olursa ŞURADAN ulaşabilirler.

Hocamıza Allah’tan uzun ömür siz değerli ziyaretçilerimize de Sağlıklı günler dileriz.

7 Yorumlar
 1. burakkaradas diyor

  Çok sevdiğim ve hayranlıkla izlediğim bir adam. Çok güzel bir yazı, ellerinize sağlık.

 2. merve tufan diyor

  Valla hiç soru sormam kendisine.. Çünkü hepsi boş insan.. Kimse kusura bakmasın vaatler veriyor lakin kendi zenginlik içinde müslümanlık bu değil..

 3. FERHATAYVAZ diyor

  Başarılı bir biyografi yazısı olmuş, yalnız biraz taraflı geldi. Ellerinize sağlık.

 4. Eness diyor

  Dinimizin değerlerini daha fazla kişiye duyurmak güzel ama bunu herkes rahatlıkla yapmalı. Televizyonda para karşılığı değil de gönüllü yayılsa dinimiz daha iyi olabilirdi.

 5. ANIL KAYA diyor

  Sevilen biri yazı güzel olmuş

 6. nebil diyor

  insanlar sadece ramazan ayında izliyor. ama genel olarak dinle alakalı bilgi alabiliyoruz aslında. kafama takılanlara rahatlıkla cevap alıyorum.

 7. Asmin diyor

  Allah neden kuran yazmıştır

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!