Özel Numara Nasıl Öğrenilir? Özel Numara Bulma Nasıl Yapılır?

Özel Numara Nasıl Bulunur? Özel Numara Nasıl Kapatılır? 

Özel numara ile arama yapma, bazı insanlar için hayati önem taşısa da çoğu insan özel numara aramalarını bir tehdit olarak algılamaktadır. Özellikle günümüzde özel numaralardan birçok dolandırıcılık yapılabiliyorken özel numaradan aranmak size oldukça rahatsız edici gelebilir. Bu nedenle sizler için özel numara nasıl öğrenilir? Özel numara bulma nasıl yapılır, telefonu özel numaralara kapatma nasıl yapılır konusunu detaylı bir şekilde ele aldık.  Malum zaman zaman telefonumuza bilinmeyen numaralardan gelen cevapsız çağrı veya aramalardan çoğumuz rahatsızlık duyarız engellemeye çalışırız fakat numarayı göremediğimiz için bu durum pek mümkün olmaz. Bu yazımızda özel numara öğrenme, engelleme, telefonu özel numaralara kapatma sorunlarına çözüm yollarını paylaşacağız.

Özel Numara Nasıl Öğrenilir? Özel Numara Bulma Nasıl Yapılır?
Özel Numara Nasıl Öğrenilir? Özel Numara Bulma Nasıl Yapılır?

Eğer son günlerde özel numara tarafından ısrarla aranıyorsanız sizi arayan özel numarayı öğrenmek istemeniz oldukça doğal. Genellikle bahis sitelerinin başvurduğu özel numaradan arama yöntemi, sitelerin gün içerisinde yüzlerce kişiyi ısrarla arayarak tanıtım yapmasını içeriyor. Açmadığınız taktirde de ısrarla aranıyorsunuz. Taciz ve tehdit gibi işlemler de ne yazık ki özel numara yöntemiyle yapılıyor. Kişiler numaraların hiç öğrenilmeyeceğini sağlayarak istedikleri kişiyi arayıp istediklerini söyleyebiliyorlar. Ancak özel numara öğrenilebiliyor. Özel numara nasıl öğrenilir sorusunun cevabı şu şekilde: öncelikle her operatör için özel numara öğrenme yöntemi değişkenlik gösteriyor. Peki özel numara bulma yöntemi nedir?  

Vodafone Özel Numara Bulma 

Eğer bir Vodafone hatta sahipseniz ve birileri tarafından sürekli özel numaradan arıyorsanız çileden çıkabilirsiniz. Vodafone özel numara bulma için öncelikle Vodafone servis sağlayıcısının kendi hizmeti olan Vodafone bilinmeyen numaralar servisini aramanız veya kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. 11842 olan Vodafone bilinmeyen numaralar hizmetini arayarak, sizi arayan numarayı ileterek kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Vodafone Bilinmeyen Numaralar servisine kısa mesaj göndermek isterseniz öncelikle “KIM” yazıp boşluk bırakmanız ardından sizi arayan telefon numarasını da mesaja ekleyerek 7048’e gönderebilirsiniz. 

Yukarıda bahsedilenler sadece görünen numaralar içindir. Vodafone servisinin ne yazık ki özel numara bulma konusunda bir servisi bulunmamaktadır. Vodafone hattınızı arayan özel numarayı öğrenmek için tek çareniz hukuki yollara başvurmaktır. 

Turkcell Özel Numara Öğrenme 

Turkcell bir hatta sahipseniz ve sürekli özel numaralar tarafından aranıyorsanız sizler için Turkcell özel numara öğrenme konusunu araştırdık. Öncelikle belirtmek gerekir ki Turkcell servis sağlayıcısının özel numaraları öğrenmek için herhangi bir servisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Bunun için izleyebileceğiniz tek yol hukuki süreç başlatmaktır. Ancak sizi açık numaradan arayan ve kim olduğunu bilmediğiniz kişilerin kim olduğunu Turkcell Bilinmeyen Numaralar servisi ile kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Turkcell özel numara öğrenme için rehber uygulamasına numaranızı kaydederek, ardından da sizi arayan numarayı rehber uygulamasına yazarak kime ait olduğunu görebilirsiniz. Ya da bunun yerine direk 11832 numaralı telefonu arayarak da sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Türk Telekom Özel Numara Öğrenme 

Türk Telekom operatörünün de özel numarayı öğrenmek için herhangi bir servisi bulunmuyor. Türk Telekom operatöre sahipseniz ve özel numaralar tarafından rahatsız ediliyorsanız tek çareniz hukuki yollara başvurmaktır. Eğer açık bir numaradan sizi arayan bir Türk Telekom’lu varsa Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Rehberi uygulaması sayesinde bu numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu servisten faydalanmak için öncelikle telefonunuzdan *100# tuşlamanız gerekmektedir. Ardından rehber açılacaktır. Ya da tuşlamayla uğraşmak istemiyorsanız direkt 11855 numarasını arayarak buradan da sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Telefonu Özel Numaralara Kapatma 

Telefonu özel numaralara kapatma işlemi de her operatöre göre farklılık göstermektedir. Eğer Vodafone hatta sahipseniz telefonunuzu özel numaralara kolayca kapatabilirsiniz. Öncelikle bu işlemi Online Self Servis uygulamasını kullanarak halledebilirsiniz. İkinci yöntem Sesli Yanıt Sistemi veya kısa mesaj yöntemi kullanmaktır. Kısa mesaj yöntemi kullanarak telefonu özel numaralara kapatma işlemi gerçekleştirmek için öncelikle 7046 numaralı telefona “GİZLİ KAPAT” yazarak kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Ardından telefonunuz özel numaralara kapanacaktır. 

Turkcell bir hatta sahipseniz telefonu özel numaralara kapatma oldukça basittir. Bunun için telefonunuzun arama ekranına girmeniz ve *253# yazarak arama yapmanız gerekmektedir. Ardından hattınız gizli aramalara kapanacaktır. Sizi özel numaradan aramak isteyen kişilere çağrı kabul etmediğiniz şeklinde bir mesaj iletilecektir. 

Türk Telekom bir hatta sahipseniz ve telefonu özel numaralara kapatma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Türk Telekom’un mobil uygulamasını kullanarak kısa süre içerisinde telefonunuzu özel numaralara kapatabilirsiniz. Bir diğer yol ise telefonunuzun arama ekranına girerek *253# numarasını tuşlamaktır. Ardından telefonunuz özel numaralara kapanacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!