Üçgen Bir Vücut Nasıl Yaparım?

Özellikle erkeklerin en çok hayalini kurduğu şeylerden biri de üçgen bir vücuda sahip olmaktır. Hal böyle olunca üçgen bir vücut nasıl yaparım sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Üçgen bir vücuda sahip olmanın temel yolu doğru beslenme ve doğru egzersizden geçmektedir. Ancak kaslı olmak ve üçgen vücuda sahip olmak birbirinden farklı şeylerdir. Bu nedenle farklı egzersizleri uygulayıp üçgen vücuda sahip olacağım derken sadece kaslı olan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Üçgen Bir Vücut Nasıl Yaparım?
Üçgen Bir Vücut Nasıl Yaparım?

Üçgen vücut temelinde geniş omuzlar, kaslı kollar, ince ve kaslı bir karın ve son olarak kaslı bacakları içermektedir. Bu makalemizde sizler için internette sıklıkla aratılan üçgen bir vücut nasıl yaparım, vücudun gelişmesini engelleyen faktörler, vücut geliştirme de ağırlıklar nasıl kalkmalı ve vücut geliştirme de ısınma hareketleri, üçgen bir vücut için yapılması gerekenler, üçgen vücut nasıl yapılır, üçgen vücut nasıl yapılır evdegibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Vücudun Gelişmesini Engelleyen Faktörler 

Eğer üçgen bir vücuda sahip olmak istiyorsanız en dikkat etmeniz gereken konulardan biri de vücudun gelişmesini engelleyen faktörler konusudur. Vücut yapan bir kişinin kaçınması gereken bazı davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışlardan kaçınarak mevcut kas kütlenizi arttırabilir ve hali hazırda kas yapıyorsanız daha çok kas yapma gücü kazanabilirsiniz. Peki vücudun gelişmesini engelleyen faktörler nelerdir? 

  • Beslenme: vücut geliştiren bir kişinin dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerden birisi kesinlikle beslenme düzenidir. Vücut yapan kişi yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalıdır. Bir vücut geliştiricisinin bir porsiyonu çoğunlukla protein, az miktarda karbonhidrat, yeşillik, meyve ve sebzelerden oluşmalıdır.  
  • Yağ Düzeyi: eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız yağa ihtiyacınız vardır. Çünkü yağlar kasa dönüşür ve bu sayede kaslı bir vücuda sahip olursunuz. Ancak yağ düzeyinin fazla olması size masalar dolucu bol kalorili ve sağlıklı yemek yemeyi getirmesin. Kas yapmak istiyorsanız sağlıklı yağlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Örneğin kuru yemişler, tahıllar ve doymamış yağları kilo almak için kullanabilirsiniz. 
  • Egzersiz: yukarıda da bahsedildiği üzere üçgen bir vücut nasıl yaparım sorusunun en önemli cevabı egzersizdir. Üçgen vücut yapmak isteyen kişi genellikle üst vücut çalışır. Ancak alt vücudu da görünüş kalitesi açısından ihmal etmemelidir. Eğer üçgen vücuda sahip olmak için nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. 

Vücut Geliştirme de Ağırlıklar Nasıl Kalkmalı 

Vücut geliştirme de ağırlıklar nasıl kalkmalı sorusu da aklınızı kurcalayan soruların bir diğeri olabilir. Öncelikle ne derece ağırlık kullanacağınız büyük önem taşımaktadır. Vücut geliştirmeye yeni başlayan biriyseniz kesinlikle yüksek dereceli aletlerden ve ağır dumbellardan uzak durmalısınız. Ayrıca ısınma hareketleri de bu noktada büyük önem taşımaktadır. Örneğin başlangıçta 1,5 kilogram ağırlığında bir dumbell işinizi görecektir. Dumbell kullanımı yapılan egzersize göre değişiklik göstermektedir. Klasik bir ağırlık çalışma için kollarınızın dik konumda olması ve yavaş yavaş kaldırılması uygundur. Günde 3 set şeklinde 10 tekrar yeterli olacaktır. Birden vücudunuza yüklenmek istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle aynı ağırlıklara kolların alışabilmesi için en az 1 hafta aynı aletlerle çalışılmalıdır. Daha sonra isteğe bağlı olarak ağırlıkların seviyesi arttırılabilir. 

Vücut Geliştirme de Isınma Hareketleri 

Vücut geliştirme de ısınma hareketleri en çok es geçilen ancak hayati sonuçları olan önemli faktörlerdendir. Yapacağınız çalışma ne olursa olsun, öncesinde ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu egzersize hazırlamak oldukça önemlidir. Her egzersiz öncesinde 5 dakika kadar ısınma hareketi yeterli olacaktır. Ancak ısınma hareketlerinden sonra yapılacak egzersize geçilmeli, kesinlikle ara verilmemelidir. Örneğin ısınmak için 5 dakika ip atlayabilirsiniz. Diğer ısınma hareketlerini internet üzerinde detaylı olarak bulabilirsiniz. Isınma hareketleri yapılmadan direkt olarak egzersize başlandığında çeşitli kas incinmeleri hatta kemik kırılmalarıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle vücut geliştirme de ısınma hareketleri büyük önem taşımaktadır.

TAVSİYE: Bir önceki yazımız olan “Vücut Geliştirme Yöntemleri” başlıklı yazımızı da incelemenizi önerir sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!