Vücut Geliştirme Yöntemleri

Sağlıklı ve fit bir görünüm için çoğu zaman tek başına uygun beslenme programı ne yazık ki yeterli olmaz. Fit görünümün en önemli anahtarlarından biri de şüphesiz vücut geliştirmedir. Ancak çoğu kişi vücut geliştirmeyi uygun olmayan bir şekilde yaptığından çoğu zaman bu girişimlerinden sonuç alamamakta ve kısa süre içerisinde amacından vazgeçmektedir. Doğru vücut geliştirme yöntemleri ile kişiler kısa süre içerisinde fit bir görünüme sahip olabilir. 

Vücut Geliştirme Yöntemleri
Vücut Geliştirme Yöntemleri

Bu makalemizde internet üzerinde çok fazla aratılan vücut geliştirme yöntemleri, vücut geliştirme teknikleri, vücut geliştirmeye nereden başlamam lazım ve vücut geliştirmenin püf noktaları, hızlı vücut geliştirme yöntemleri gibi konuları sizler için detaylı bir şekilde ele aldık. 

Vücut Geliştirmeye Nereden Başlamam Lazım 

Eğer ilk kez vücut geliştirmeye başlayacaksanız vücut geliştirmeye nereden başlamam lazım sorusunu mutlaka sormuşsunuzdur. İnternet ve dergiler üzerinde o kadar fazla bilgi kirliliği bulunuyor ki kimse bu sorunun cevabını net şekilde alamıyor. Peki sıralayacak olursak, vücut geliştirmeye nereden başlanmalı? 

  • Beslenme: vücut geliştirmeye nereden başlamam lazım sorusunun ilk adımında çeşitli egzersiz hareketleri bekliyorsanız yanılıyorsanız. Vücut geliştirmenin en temel adımı şüphesiz beslenmeden geçer. Öncelikle spor yapmak ve vücut geliştirmek için gerekli enerjiyi almanız gerekmektedir. Bu enerji ise proteinlerden, kaliteli yağlardan ve kaliteli karbonhidratlardan alınmaktadır. Vücut geliştiren bir kişinin bol bol et, süt, yumurta, kuru yemişler ve doymamış yağlar tüketmesi önemlidir. 
  • Isınma hareketleri: vücut geliştirme denince ilk akla gelen şüphesiz yoğunluklu kardiyo egzersizleridir. Bu egzersizlere hemen başlamak insan vücudu için hiç uygun değildir. Kişilerin egzersizden önce kas ve kemiklerini korumak için mutlaka ısınma hareketleri yapması önemlidir. 
  • Egzersizler: vücut geliştirmek için birden sizi ve kas kütlenizi oldukça zorlayacak egzersizler yaparsanız hem kendinizi çok zorlayıp acı çekersiniz, hem de çektiğiniz acıdan dolayı kolayca sıkılabilirsiniz. Egzersizlere hafif tempolu olarak başlayıp daha sonra kademeli olarak dereceyi yükseltmelisiniz. 
  • Sabır: birkaç saat içerisinde mükemmel, kaslı ve fit bir vücuda sahip olmayı düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsanız. Vücut geliştirme de sabır ve istikrar oldukça önemlidir. Bu nedenle kendinize zaman tanıyın ve egzersizlerinizi aksatmayın. 

Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları 

Her şeyi denediniz ancak bir türlü vücut geliştirme de bir adım bile ileri gidemiyorsanız bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Siz de vücut geliştirmenin püf noktaları ile kısa süre içerisinde hayal ettiğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Peki vücut geliştirmenin püf noktaları nelerdir? 

Motive Olun 

Vücut geliştirmek, yukarıda da bahsedildiği üzere uzun ve zorlayıcı bir süreçtir. Bu nedenle motivasyon oldukça önemlidir. Kendinizi motive edecek birtakım faktörler belirlerseniz bu yolda daha hızlı ve emin adımlarla yürüyebilirsiniz. 

Kalori Alımını Çoğaltın. 

Yağların temel besin kaynağı yağlardır. Vücut içerisinde bulunan yağları kaslara dönüştürmek mümkündür. Bir uzmanla görüştüğünüzde de size aynısını söyleyecektir. Bu nedenle kişinin kalori alımını çoğaltması, haliyle yağ kazanması kas kütlesini arttırması açısından önemlidir. Ancak bu durum aklınıza sağlıksız yiyecekler yemeyi getirmesin. Kalorilerinizi mutlaka sağlıklı ve doğal yiyeceklerden karşılamalısınız. 

Protein Alımını Çoğaltın. 

Proteinler kas yapısının en önemli içeriğinden biridir. Öyle ki vücuda giren protein, mevcut kas kütlelerinizin gelişmesine ve yeni kasların oluşmasına destek olmaktadır. Eğer bir vücut geliştiricisiyseniz mutlaka yumurta, süt, yoğurt, kırmızı ve beyaz et gibi yiyecekleri bol bol tüketin. 

Birden Fazla Kası Çalıştıran Egzersiz Yapın. 

Kişiler bazen sadece alt vücuda veya üst vücuda odaklanabiliyor. Bu nedenle vücut geliştirme sürecinden istediği beklentiyi karşılayamıyor. Oysa aynı anda birden fazla kası çalıştıran egzersizler de bulunmaktadır. Bu egzersizler sayesinde daha dengeli ve fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

Ara Vermeyi Unutmayın. 

Vücut geliştirmek isteyen insanların yaptığı hatalardan biri de sürekli ve sürekli egzersiz yapmaktır. Sürekli çalışmakta olan kaslar bir zaman sonra halk dilinde “yalama” olan duruma gelir ve bu çalışmadan herhangi bir verim alınamaz. Egzersizler arasında bir süre kendinize vakit tanımak kasların dinlenmesi, iyileşmesi ve kendini yenileyebilmesi için oldukça önemlidir. Örneğin haftada 5 gün egzersiz yapıyorsanız 2 gün dinlenmeye özen gösterin. Bu nedenle egzersizleriniz arasında ara vermeyi unutmayın.

TAVSİYE: Bir sonraki yazımız olan “Üçgen Bir Vücut Nasıl Yaparım, Üçgen Vücuda Nasıl Sahip Olabilirim?” başlıklı yazımızı da okumanızı önerir sağlıklı günler dileriz efendim.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!