Aliexpress 0.01$ (0.06 TL) Karşılığında Ürün Nasıl Alınır?

Bugünkü yazımızda Aliexpress nedir? Aliexpress 0.01$ Karşılığında Ürün Nasıl Alınır? Aliexpress Şanslı Orman Nedir? Aliexpress Jeton Ne İşe Yarar? Aliexpress Kupon Bozdurma Nasıl Yapılır? gibi konularda yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle aliexpress nedir? basit bir tanımını yapıp konumuza yavaş yavaş giriş yapalım.

AliExpress, merkezi Çin’de olan Alibaba Group’un bir B2C girişimidir. A’dan Z’ye pek çok ürün grubunu içinde barındıran Aliexpress dünyanın pek çok ülkesinden kullanılabilmektedir. Amazon.com’la benzerlik gösteren sitede küçük üreticilerin tüketicilere doğrudan ulaşma şansı bulunmaktadır.

Aliexpress, çinli yerel üreticilerden , biz yerel tüketicileri buluşturan bir platform aslında. Daha önceki yazımızda ağırlıklı olarak aliexpressten alınan ürünün Türkiye’ye nasıl geldiği, bu ürünü nasıl takip ettiğimiz, Aliexpress aldığımız ürünün vergisi ne kadar? gibi konulara değinmiştik. Yine bu konulardan çok ayrıştırarak , kopuk bir şekilde aliexpress’in geçtiği bir konu yazmak zor olur. Yine bu yazımızı okumadan önce o yazımız ile bir temel oluştursanız iyi olur. İlgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın. Fakat size 0.01$’a ya da Türk Lirasıyla yaklaşık 6 kuruşa nasıl ürün alınır. Bu konunun incelikleri nelerdir gibi konulara hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Ben aliexpress’den önceden çok alışveriş yapıp , uzun yıllar ara verdikten sonra alışveriş yapmış biriyim. Son dönemlerdeki vergilendirme durumundan dolayı bir çok kişi siteye küsmüş durumda. Ama gümrük ve ptt’nin yavaş yavaş hızlandığını ve eski düzendeki hızına kavuşacağına inanıyorum. Yalnız vergilendirmeyle ilgili durum için, vergisiz bir ürünün artık getirilemeyeceğini üzülerek siz değerli alışveriş severlere söylemek isterim.

Aliexpress eski üyeleri seviyor fakat yeni üyeleri daha çok seviyor, yeni bir üye yeni bir alışveriş bağımlısı olasılığı ve potansiyeli demek. Alışveriş bağımlılığı konusunda da yine makalelerimizin birinde detaylar vermiştik. Şuradan ulaşabilirsiniz okumak isterseniz.

Önce aliexpress’e üye olup, uygulamayı indiriyorsunuz. Uygulamayı indirmek zorunda değilsiniz ama fırsatlar, bildirimler ve daha rahat bir kullanım için öneririm. İndirdikten sonra aliexpress hoşgeldin kuponlarıyla karşılıyor sizlere ve bu kuponun yanmaması için bir de size süre veriyor. Çoğumuzda bu psikoloji var. İndirim, kampanya, kupon, çip paranın süresi geçmeden kullanayım. Kupon verip tarih sınırı koyarak ya da aynı şekilde kredi kartındaki bazı kampanya veya çip paraların süre – tarih sınırı konularak, insanları belli bir kalıba sokup bir an önce alışveriş yapmaya teşvik etmek. Neyse konu alışveriş bağımlılığı (onyomani) konusuna kaydırmadan toparlayarak devam edelim. Yine de ilgili konumuzu okuyup , bu konuya devam etmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Sonuçta alışveriş bağımlılığı, alışverişin zararları konularını işlemeyeceğiz, aliexpress 0.01$ karşılığında nasıl ürün alınır? konusunu işleyeceğiz. Dönelim konumuza. Aliexpress hoşgeldin kuponunu verdi. Alışveriş yaptık. Sonrasında bir kaç kupon daha ve bir süre sonra hadi biraz da senden olsun artık diyip bizi sitenin içerisinde gezintiye bırakacak. Ben de tam aliexpress kupon falan yok arkadaş, biraz da senden olsun dediğinde , uygulama içi arayışlara girdim ve önce jetonu , sonra şanslı ormanı keşfettim.

Aliexpress uygulamasını açtığınız zaman jetonlar ve kuponlar diye bir alan göreceksiniz. Buraya tıkladığımızda her gün daha fazla jeton bir yazı ve yanında bir sandık işareti göreceğiz. Benim ilk keşfettiğim yer burasıydı ve her gün uygulamaya giriş yaparak , 1-2-4-6-8-10….16 şeklinde net hatırlayamadığım bir ardışıklıkta her gün uygulamaya giriş yaparak jeton toplamaya başladım amaçsızca. En son tavan günlük 16 jeton , daha fazla artmıyor. Aynı sayfada aşağı tarafta US 0.01$ Değiştir diye bir alan var. Buraya tıkladığımda bir çok mağazının kampanyalı bir şekilde 0.01$ karşılığında gerisini jeton ile karşılamak üzere ürünleri gerçek rakamından çok çok aşağıda verdiklerini farkettim. Mesela bir kulaklık değeri 80 TL olsun. Buraya girdiğiniz zaman 0.01$ + 3250 jeton yazıyor. Bu örneği tamamen farazi verdim. Ama gerçekten  bu tarz büyüklü , küçükli bir çok ürün var. Burada sizin bu ürünü yakaladığını varsalayım. ( Yakaladığınızı varsayalım diyorum çünkü bu konunun da detaylarına birazdan gireceğim. ) . Kredi kartınızdan 0.01 $ tahsil ediyor, geriye kalan tutarı ürünü siparişe açtığı üzere jetonlarınızdan tahsil ediyor. Yani aliexpress sponsor oluyor size aslında, ilgili mağazaya jeton karşılığında yine para veriyor. Yani biz mağazaya jeton veriyoruz, mağaza jetonları verip aliexpressten parasını alıyor.

Konuyu toparlayaylım tekrar. Burada yer alan ürünlerde 0.01$ ve jeton vererek alabileceğim ürünler , benim jetonlarım doğrultusunda çok az sevideydi. Yani basit basit şeyler alabiliyordum. Diğerleri ise 100-200 TL’lik ürünleri 0.01$’a alıp alıp gidiyorlardı 🙂 Bunun bir formülü olmalıydı. Hiçbir yerde bu konuda doğru düzgün bilgi bulamadım. Jetonlar ve kuponlar kısmına girdim yine  birgün. Günlüğü aldım. Burada her gün aksatmadan girdiğim aliexpress uygulamasından aldığım jetonları birazını feda ederek bubble challenge  ve çevir kazan oyunlarını oynadım fakat insanı yüksek alışverişlere zorlayacak kuponlar verdiler, işime yaramadı. Benim aklım 0.01 + jeton ile yüksek tutarlı ürünler almaktaydı. Baktım günlük jeton aldığım sandığın altında günlük görevler koymuşlar. Aslında gözümün önündeymiş. Neyse buradaki tümünü gör butonuna tıkladım.

  • Resim araması kullan +2
  • Bir mağaza kuponu için jetonları değiştirin +3
  • Akış sayfasındaki bir mağaza veya influencer’ı takip edin +1
  • Şimdi yeni bir kategori paylaşın +1
  • Akış sayfasındaki bir gönderiyi beğenin +1

Bu şekilde görevler var. Yani ben en son tavana geldikten sonra +16 jetonun üzerine, bunları ekleyip +8 ile birlikte günlük +24 jetona çıkabilirim diye düşünüyorken. 2 sırada yazdığım, bir mağaza kuponu için jetonları değiştirin +3 maddesi beni yaktı , hedefimden uzaklaştırdı. Çünkü satış yapan mağazaların birinden alışveriş yapacakmışım ki , jetonlarım ile kuponlarımı takas ettim. Beğendiğiniz , gerçekten o mağazadan alış veriş yapmayı düşündüğünüz bir yer varsa tabii ki mantıklı ama yine bu işlemde düşük cirosu olan pek alışveriş yapılmayan mağazaları teşvik etmeye yönelik olduğunu gördüm ve ben alışveriş yaparken tek bir mağazaya bağlı kalmaktan pek hoşlanmam ama teknoloji firmaları için avantajlı değişimler olduğu söylenebilir. Ne gibi? Ekranımda olan birkaç bu şekilde mağazadan kısa not paylaşıp konuya tekrar döneyim.

  1. Bir mağaza kuponu için jetonları değiştirin +3 seçeneğini seçersek, ya bizi jetonlarla kupon alın kısmına yönlendirecek ve;
  •  Aliexpress seçkin kuponlarından 2$’ı 20 jeton karşılığında, 6$’ı 60 jeton karşılığında, 10$’ı 100 jetpon karşılığında veya üyelere özel yine 12$’ı 100 jeton karşılığında bozdurabileceğimiz bir ekrana yönleneceğiz. Yada;
  • Bu yönlendiğimiz sayfada biraz aşağı indiğimiz zaman tüm kategorilerde ya da seçeceğiniz kategorilerdeki mağazalarda Örneğin şu tarz tekliflerle alışveriş teşvikleri göreceksiniz. X mağazsı 35.14 TL siparişinizde 11.72 TL indirim için 100 jeton verin. Y mağazası 17.63 TL siparişinizde 17.57 TL kupon alın. Özellikle 2.örneği yazdım ve şu ekranımda olan gerçek bir örnek sanki 6 kuruşa bir şey alacakmışız gibi gözüküyor mağazadan fakat gel gör ki bu mağaza canlı ve gerçek örnekte çanta satıyor ve mağazasında 80 TL’den aşağı çanta yok. Dolayısıyla siz bu mağaza için kupon takas etmiş olsanız, 80.41 TL’lik çantayı alınca. 17.57 TL indirim yapacak size. ( Tabii kargo ücretsizse, bir de ülkemize geldiğimizde gümrük vergisi vereceğimizi de unutmayalım. )

Bu konuya da girmeden devam edemezdik. Şimdi asıl konumuza dönelim. Bu oyunlar , bu kuponlar, bu mağazalar işimize yaramadı. En azından benim işime yaramadı. Hedefimizden uzaklaştık hatta. Tekrar konumuz olan 0.01 $ karşılığında aliexpressten nasıl ürün alır konusuna dönecek olursak;

Konumuz belli , hedef belli ama jeton biriktiremiyoruz. Özellikle günlük görevlerdeki +3 jeton veren ” Bir mağaza kuponu için jetonları değiştirin ” maddesini de devre dışı bırakırsak işlevinden dolayı, tavana ulaştıktan sonra günlük en fazla 21 jeton toplayabiliyoruz.

Günlük +21 jeton ile devam ederken her gün 0.01$ + jeton şeklinde giden ürünlere bakıp iç geçirdim 🙂 Sonra şanslı orman oyununu buldum.  Şanslı orman size bir ufak fidan veriyor ve bunu her gün girip sulamanızı istiyor. Suladıkça bitki büyüyor , her sulamada +2 EXP veriyor. Bazen girdiğinizde ağacınızın böceklendiğini göreceksiniz, bu durumda, böcek ilacı kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve bu size 2 jetona mal oluyor, ağacınıza ise +6 EXP kazandıyor. Şimdi diyeceksiniz ne anladık biz ağaçtan bir de jetonumuz gitti. Ben bunu göze aldım ve sulamaya devam ettim. Hatta gözümü kararttım. Hergün ücretsiz +2 EXP kazandıracan sulama işlemini, günlük 5 defa ve hepsi 1’er jeton olacak şekilde toplam 5 jetonuma mal olacak ekstra sulama işlemine giriştim. Her gün kendi sulaması ve 5 jeton karşılığında ücretli sulama yapa yapa ilerledim. Ağaç büyüdükçe aralarda ve yeni büyüme seviyelerinde ,ağaç bana hediye jetonlar ve oyunlar verdi. Benim sulamaya ve böcek ilaçlama verdiğim jetonların kat kat fazlası döndü bana.

  • Öncelikle büyüme seviyelerinde flip card oynattı bana. Bu oyunda 8 kartı kapalı bir şekilde karıştırıp, bizden seçim yapmamızı istiyor. Seçtiğimizde ya 55 jeton hediye çıkıyor ya da 2$, 4$ gibi hediye kuponlar çıkıyor.
  • Ağaç büyüme ara seviyelerinde fazla fazla jetonlar veriyor. 40 oluyor 60 oluyor gibi.

Ağacınızın solmaması lazım hediyeler kazanmak için. Yani günlük girmeye özen gösterin, hızlı bir ivmelenme için. Ağacınız solarsa tekrar canlandırma için 10 jeton veriyorsunuz. ( Ben hiç karşılaşmadım, kurallar kısmında yazıyor bahsetmek istedim. ).

Flip card’dan kazanacağınız kuponlarla alışveriş yaparken indirim alabilirsiniz.

Bu oyunun detaylarına kurallar kısmından bakabilirsiniz. Çünkü bize yarayacak olan kısmından bahsettim ve bize yarayacak olan faydalı olan kısmını aldık ağacın.

Şu an benim 1591 jetonum var. Bu  detayları da tamamladıktan sonra 0.01 + jeton ile aliexpressten nasıl ürün alınır konusuna devam edelim. Ağacımızı yalnız bırakmıyoruz, her gün ilgileniyoruz. Arada bir jetonlar ve kuponlar kısmına tıklayıp, US $ 0.01 değiştir kısmına giriyoruz. Burada 0.01$’a alacağımız ürünleri görüyoruz. 0.01 $ + Jeton vererek alacağımız hoşumuza giden ürünler varsa alıyoruz. Ben henüz bir şey almadan çünkü hedefim buradaki daha yüksek jeton isteyen daha pahalı ürünleri almak. Buradaki ürünler çok az sayıda ve belli saatlerde geliyor. O yüzden alım yapmaya karar verdiğinizde, gerekli jetonları toplayıp o saatte hızlı bir giriş yapmakta fayda var. Buraya mağazaların kampanya doğrultusunda çok az sayıda kampanyalı ürünler koyduğu saat 11:00 ve hızlı bir şekilde tükeniyor. Bin sonraki ise yine 11:00 ‘de oluyor ve 11:00 sıradaki yazıyor. Sıradakine bakıyorsunuz. Gözünüze kestirdiğiniz jetonunuz yeten bir şey varsa saat 11:00 de orda oluyor ve istediğiniz ürüne paha biçilen 0.01 $ + jeton fiyatıyla ürüne sahip oluyorsunuz. 0.01 $ kredi kartınızdan çekiliyor, geriye kalan kısım ücretsiz olarak edindiğiniz jetonlarınızdan karşılanıyor. Yani bir ürüne 0.01 $ + 499 jeton ücret biçilmiş. Biz girdiğimizde Türkiye’den kullanımıza istinaden şöyle göreceğiz bu arada TRY 0.06 + 499 jeton. Bunu yakalayıp alırsak, kredi kartımızdan 6 kuruş kesecek, geriye kalan tutar jetonumuzdan karşılanacak.

Umarım hoşunuza gitmiştir bu araştırmam. Size bu konuda son bir kaç öneri de bulunup yazımı noktalayacağım. Anlattıklarımdan faydalanmak istiyorsanız ve uygulamaya koyulduysanız, hatır sayılır bir jeton ile alış veriş yapma kısmına ve ürünü yakalama kısmına kadar geldiyseniz, yakaladığınız ürünün hızlı bir şekilde tükenip kaybetmemeniz açısından aliexpress‘de kayıtlı olan tek bir adresiniz ve yine aliexpress‘de kayıtlı olan bir kredi kartınız olsun. Kredi kartıyla ilgili kaygısı olan ve sitelere kredi kartını kayıt etmek istemeyen okurlarımıza ise şu öneride bulunmak isterim. Sanal kredi kartı oluşturun, limitin çok düşük yapın. Örneğin 5 TL – 10 TL. İsterseniz 0.06 Kuruş yapın. Böyle bir şey başıma gelmedi ama gelmeyeceği anlamına gelmez. Olur ya ki birşey oldu dolandırıldınız 6 kuruşunuz gider. Ki hiç dolandırıcılık ile ilgili bir durum ile karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Benim sistemde kayıtlı bir adresim ve bir sanal kredi kartım var. Sanal kredi kartımın limiti 15 TL. Jetonlarımı iyice toplayıp , ürün almaya karşılacağım vakit bunlarla vakit kaybetmeden, hızlı bir alım ile ürünün sahibi olmayı düşünüyorum.

Tabii tüm bu işlemlerden sonra aliexpress’den 6 kuruşa ürünü yakalayıp , jeton desteğiyle ürünü aldığını varsayarak bir hatırlatmada bulunayım. Ürünü bu şekilde bile yakalamış olsanız, ürün Türkiye’ye size geldiği zaman , gümrük vergilendirme kriterleri doğrultusunda, bir vergi ödeyeceğinizi unutmayın.

Siz de aliexpress veya başka yurt için , yurtdışı alışveriş siteleriyle ilgili püf noktalar biliyorsanız , herkesin faydalanması açısından yazımın altındaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!