İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknoloji geçtikçe şüphesiz internetten alışveriş yapmak çok daha popüler hale geliyor. öyle ki artık dükkan dükkan dolaşıp alışveriş yapma devri eskide kaldı denebilir. İnternetten alışverişin bu kadar tercih edilmesinin sebebi hem elimizin altında çok daha fazla seçenek olması hem de neredeyse sıfır efor sarf edip istediğimiz tüm ürünlerin kapımıza kadar gelebilmesi. Ancak internetten alışveriş yapmanın da birtakım zorlukları beraberinde getirdiği yadsınamaz. Özellikle dolandırıcılar, e-ticaret konusunda en çok şikâyet edilen konulardan biri. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu makalemizde sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve son olarak online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

İnternette Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Son dönemlerde artan dolandırıcılık durumları nedeniyle herkesin gözleri internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusuna kaydı. Öyle ki kişisel bilgisayarlarımız güvenli olduğu kadar tehlikeli de. Bilgisayar üzerinden yapılabilecek birkaç işlem banka hesaplarınızın boşaltılması ya da kişisel bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir. Ancak birkaç basit teknik detaya dikkat ederek hem alışverişlerinizi hem de bilgilerinizi güvene alabilirsiniz.  

Online Alışveriş Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Özellikle covid-19 döneminde artan alışveriş çılgınlığı şüphesiz e-ticaret sitelerine büyük bir ciro kazandırdı. Sizin için güvenilir bir e-ticaret sitesi nasıl olur, hangi sitelere şüpheyle yaklaşmalısınız ve nasıl alışveriş yapmalısınız gibi konuları ele aldık. İşte online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevapları… 

Güvenli Siteyi Bulun. 

İnternetten alışveriş yaparken site seçimi oldukça önemlidir. Ülkemizde hizmet vermekte olan birkaç alışveriş sitesi bulunuyor, bu sitelerden şaşılmaması önemlidir. Öyle ki güvenilir bir alışveriş sitesi doğru ürün gönderme, doğru fiyat sunma ve satış sonrası problem çözümü için daima müşterinin yanında olacaktır. 

Adı Duyulmayan Sitelere Şüpheyle Yaklaşın. 

Aslında bu durum gelişmenin önünü bir miktar kapatsa da müşterilerin kendilerini ve paralarını güvence altına almasını sağlıyor. Öyle ki güvenilir siteler, satış sonrası müşteri memnuniyeti ile zaten bilinirliğini arttırıyor. Hal böyle olunca adı duyulmayan sitelere bir miktar şüpheyle yaklaşılması büyük önem arz ediyor. 

Taklit Sitelerden Kaçının. 

Sürekli internetten alışveriş yaptığınız bir site var diyelim, tüm alışverişleriniz sırasında adres çubuğunda yazan adrese dikkat etmeye özen gösterin. Öyle ki piyasada kişileri maddi ve manevi zarara uğratmak için bulunan birçok taklit site bulunuyor. Mümkün olduğunca aramalarınızı adres çubuğuna yazarak yapmaya dikkat edin. 

Mesafeli Satış Sözleşmesini Atlamayın. 

Beğendiğiniz ürünü satın almaya çok yaklaştınız. Ödeme yapmadan önce mutlaka mesafeli satış sözleşmesini okumanız gerekmektedir. Mesafeli satış sözleşmesi, ürünü satın aldıktan sonra sahip olduğunuz tüm hakları belirtir. Örneğin ürün iade edilemez ise mesafeli satış sözleşmesinde yer almaktadır. Sürprizlerle karşılaşmamanız için sözleşmeyi okumanız gerekmektedir. 

Yasal Haklarınızı Kullanın. 

Kendinize bir bluz aldınız ve küçük geldi diyelim. Yasalarla belirtilen maddelere göre satıcı kaynaklı bir sorun yaşandığında müşterinin sözleşmeyi hiçbir bedel ödemeden fesih etme imkânı bulunuyor. Böyle bir durumda 14 iş günü içerisinde beğenmediğiniz ürünü iade etme hakkınız bulunuyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!