Aliexpress’den Alışveriş Yapmak

Size bugün aliexpress alışveriş, Aliexpressten alışveriş yapmak, aliexpressten nasıl alışveriş yapılır? Bu konuda ayrıntılı bilgiler aktaracağız. Aliexpress adlı merkezi Çin’de olan Alibaba group’un B2C girişiminden bahsedeceğim. Bu site küçük üreticilerle,  tüketicileri bir araya getiren güzel ve köklü bir girişimdir.

Bu site üzerinden yakın zamandaki yapmış olduğum alışverişlerime dayanarak tecrübe ve bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Son zamanlar ülkemizde yapılan gümrük vergi düzenlemeleri nedeniyle artık eskisi gibi Çin ‘den söylediğimiz ürünler çok hızlı bir şekilde gelmiyor öncelikle bunu belirteyim. Ürünlerin gümrükte kategorilendirilip fiyatlandırmasıyla ilgili tamamen değişen bir süreçten bahsediyorum. Dolayısıyla gümrükteki yığılmalar nedeniyle benim tecrübe etmiş olduğum siparislerimin en erkeni 18 gün en geç geleni ise 93 gün civarında gelmiştir. O yüzden siparişlerinizi verirken çok aciliyet olan ürün siparişlerinizi ülkemizdeki alışveriş sitelerinden gidermeye çalışın bence. Eğer aceleniz yoksa maksimum benim beklediğim süre kadar bekleyeceğinizi düşünerek siparis verin. Çünkü bence 93 günde gelen siparişimi gerçekten unutmuştum. Ptt kargo getirdiğinde şaşırmıştım hatta öyle söyleyeyim. Ama sonrasındaki siparişlerim âdeta kendi ülkemizdeki bir internet alışveriş sitesinden sipariş vermişim gibi hızlı bir şekilde geldi.

 

Sipariş süreleriyle ilgili süreçten bahsettikten sonra vergilendirmeyle ilgili süreçten bahsedeyim birazda. En düşük vergilendirme tutarı 14.50 TL . Vergi tutarı aldığınız ürünün değerine göre değişkenlik gösteriyor. Hatta artık eskine göre uygulama farklılaştığı için gelen kutunun üzerindeki rakam ne olursa olsun kutunun içini açıp, eğer üzerindeki değer düşük yazıyorsa bile buradaki değerine göre gümrükte ürünün değerine uygun yeniden bir vergi tutarı belirleniyor.

Dediğim gibi ürün aciliyeti konusunda aciliyetim yok beklerim diyorsanız vergilendirmeye rağmen ülkemizdeki sitelerden ya da esnafımızdan alacağınız tutardan daha ucuza geliyorsa ürününüz o zaman kaçırmayın derim.

Takibiyle ilgili süreçten bahsedeyim biraz. Ürünleriniz genelde çinli üreticiler tarafından en ucuz olan yanwen logistics adlı firmayla gönderiliyor. Çinden çıktıktan sonra genelde takip edemiyorsunuz. Bazı durumlarda takip sağlanabildiğini gördüm.  Takibi 17track Web sitesinden yada uygulamasından takip etmenizi öneririm. Başka takip edeceğiniz yer bile önermedim dikkat ettiyseniz çünkü bu site bu işin en iyisi bana göre. İnternette de herkes bu görüş üzerinden ortak görüş bildiriyor zaten.

Aşağıdaki ekran görüntüsü aliexpress sitesindeki siparişime ait ekran görüntüsü. Buradaki sipariş numarası kopyalayıp

 

17track sitesine ya da uygulamasına yapıştırıyoruz. Ürünümüz ülkemize girdiği zaman takip edebileceğimiz bir takip kodu veriyor bize. Bunun ekran görüntüsü de aşağıdadır. Bu örnekte mesela ptt kargoya yapıştıracağımız takip numarası UY113098791AZ

 

Buradan aldığımız takip kodunu ptt’nin yurtdışı kargo sorgulama ekranına ulaşıp sorguladığımız zaman ise ürünümüz eğer Türkiye’ye giriş yapıp gümrükten geçip,  ptt’ye teslim edilmişse nerede olduğunu görebiliyoruz. Ptt’nin sitesinde eğer ptt ürünümüzü teslim almışsa ne kadar ağırlıkta olduğu,  şu an nerede olduğu ve ptt kuryesi ürününüzü size getirdiğinde ne kadar gümrük vergi ücreti talep edeceğine kadar detayları buradan görebiliyorsunuz.

Bazı durumlarda ise mesela 11.11 , Black Friday gibi günlerde ciddi indirimler ya da indirim sağlayan kuponlar size tekli ediliyor. Bu yönde yapacağınız indirimlerle alacağınız ürüne daha indirimli bir şekilde sahip olabiliyorsunuz. Kuponlar bu anlamda ciddi anlamda velinimet,  bazen de aliexpress’in instagram adresinde indirim kupon kodları paylaşılabiliyor. Buradan da takipte olup güzel kuponlar yakalayabilirsiniz.

Son bir öneride daha bulunmak istiyorum her platformda olduğu gibi burada da dolandırıcı satıcılar olabiliyor. Yani ürünü gönderdiğini söyleyip göndermeyenler, bu süre zarfında da sizden biraz daha beklemenizi isteyerek dispute (iade) talebi açmamanızı isteyen siz ha geldi ha gelecek diyip güvenirken de bir bakmışsınız iade süreniz dolmuş ve paranız satıcıya geçmiş. Bunun için de itiraz vs süreçleri var ama Aliexpress bu sürecinizi gecirdiyseniz,  şimdiye kadar nerdeydin tavrıyla tarafınıza olumsuz bir karar bildirebilir. 124 Bu yüzden alışveriş yapmadan önce ilgili ürünü önceden siparis edenlerin ürün hakkındaki yorumları, ürünü alanların ürün hakkında yüklediği  görseller, mağazaya yapılan yorumları mutlaka dikkate almanızı öneririm. Ayrıca ürüne hakkında ürün sayfasına girerek Sipariş vermedeni önce soru sorabilirsiniz. Bu sorular ürünü almış ve tecrübe etmiş diğer tüketiciler tarafından yanıtlanıyor. Bu şekilde de ürün hakkında doğru bilgiye ulaşmış olursunuz.

Herkese şimdiden keyifli alışverişler dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.