Banka Hesabına Konan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde borçlar ve icralar nedeniyle banka hesaplarına bloke konması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Banka hesabına bloke konması, kişinin hesabında bulunan parasının tamamını veya bir kısmının kullanmasının engellenmesi anlamına gelmektedir. Öyle ki, banka hesabına bloke konduğunda, içerisinde para bulunmayan hesaplara para gönderimi veya alımı yapılamamaktadır. Peki banka hesabına konan bloke nasıl kaldırılır?

Banka Hesabına Konan Bloke Nasıl Kaldırılır?
Banka Hesabına Konan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bu makalemizde sizin için internette en çok araştırılan konulardan olan banka hesabına konan bloke nasıl kaldırılır, banka hesabına konan blokenin kaldırılması dilekçesi, banka hesabına konulan bloke, banka hesabına konulan haczin kaldırılması, banka hesabına konulan haciz nasıl kaldırılır ve son olarak banka hesabına konulan haciz ne zaman düşer gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık. 

Hesaba Bloke Konulmasının Nedenleri Nelerdir?  

Banka hesabına bloke konulmasının ana nedenlerinden biri hesap sahibinin vergi borcudur. Ödenmeyen vergi borçları veya usulsüz bir şekilde gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin tespit edilmesi sonucunda kişinin hesaplarına bloke konulabilmektedir. Banka hesabınızın vergi borcunuz yüzünden bloke konup konmadığını e devlet ile kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Banka hesabınıza bloke konmasının bir diğer nedeni ise bankalardır. Ödenmeyen kredi veya vergi borçları nedeniyle birlikte çalıştığınız banka hesaplarınıza bloke koyabilmektedir. Devlet kurumu veya bankalar dışında diğer kurumların başlattığı icra takibi yüzünden de hesabınıza bloke konabilmektedir. 

Banka Hesabına Konan Blokeyi Kaldırma 

Banka hesaplarına konan blokenin kaldırılması için öncelikle en çok tercih edilen yöntem ilgili borcun ödenmesi ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin bir kuruma borcunuz bulunuyorsa ve bu kurum borcunuz nedeniyle banka hesaplarınıza bloke kondurmuşsa, kuruma olan borcunuzu ödeyerek banka hesaplarınızda bulunan blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Eğer özel bir kurumsa hesabınıza konan bloke kolay bir şekilde kaldırılabilir. Ancak bir devlet kurumu tarafından hesabınıza bloke konmuşsa ne yazık ki işlemler bir süre uzayabilmektedir. 

Devlet kurumu tarafından hesabınıza bloke konmuşsa, minimum tutar olarak asgari borcunuzu ödeyerek banka hesabınıza konan blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Eğer özel kurumlar tarafından banka hesabınıza bloke konduysa alacaklılar ile bir anlaşmaya varmanız gerekmektedir. Belirtilen borç tutarını son ödeme tarihine kadar ödediğiniz taktirde hesabınızda bulunan bloke kaldırılacaktır. Blokenin kaldırılması için öncelikle borcunuzu ödediğinize dair bir dekontu birlikte çalıştığınız bankaya sunmanız gerekmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!