Asgari Ücretli Çalışan Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Asgari Ücretle Çalışan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Asgari ücretli çalışana ev kredisi veren birçok banka vardır. Bu noktada kredilerin ödeme süreleri ve gelir durumu esas alınır. Asgari ücretli çalışan bir vatandaş, 120 ay vadeli kredi başvurusunda bulunduğunda, ayda ortalama 2.000 TL ödemelidir. Eğer ödeme gücünüz varsa ve maaşınızdan bu miktarın kesilmesi halinde geçinebiliyor durumdaysanız, konut kredisi alabilirsiniz. Asgari ücretli çalışana ev kredisi en çok 200.000 TL kadar çıkmaktadır. Asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi alırsa ne kadar kredi alır; detaylı olarak inceleyelim.

Asgari Ücretli Çalışana Ev Kredisi Çekebilir Mi?
Asgari Ücretli Çalışana Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Asgari Ücretle Konut Kredisi Alma  

Asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi? Günümüzde kredi verilirken aylık gelirin en az %50’si olacak şekilde ödeme planı hazırlanır. Bu plan doğrultusunda aylık gelire oranla kredi alınması mümkündür. Asgari ücretlilere ev kredisi verilirken gelirin en çok %70’i kadar ödeme payı çıkarılır. Ödeme planı ise 12 ay vadeli bir plandır ve ödenmemesi halinde maaştan kesinti yapılır. Bu etkenler doğrultusunda konut kredisi çekmek için başvuru yapılabilir.  

Konut kredisi alırken dikkat edilen etkenler arasında gelirle birlikte kredi notu da vardır. Başvuru sahibinin kredi notu düşük olduğunda ve farklı bir geliri olmadığında, konut kredisi alması mümkün değildir. Eğer asgari ücretle birlikte mal varlığı veya ek gelir gösterilirse yüksek miktarlarda konut kredisi verilebilmektedir.  

Asgari ücrete kredi planlarına bakıldığında, en çok 300.000 TL’ye kadar kredi verildiği görülmektedir. Bu limite çıkılması için kredi notunun yüksek olması ve ek gelir gösterilmesi zorunludur. Genel olarak asgari ücretlilere verilen konut kredilerinin tutarı 100.000 TL’yi geçmemektedir. Bankaların faiz oranları değişiklik gösterdiği için başvuru öncesinde gerekli bilgileri öğrenerek doğru seçimler yapmaya özen göstermelisiniz.  

Konut Kredisi Almak Gelirin Ne Kadar Olması Gerekiyor?  

Konut kredisi, en az 3.000 TL maaşla çalışanlara verilmektedir. Asgari ücretli çalışana ev kredisi veren bankalar mevcut olduğu için ödeme planı doğrultusunda konut kredisi alabilirsiniz. Konut kredisi verilmesi için gelir belgesinin gösterilmesi zorunludur. Bu noktada gelirin en az %50’si esas alınır ve ödeme planında gelirin %50’si kadar ödeme yapılması şartı ile kredi verilir.  

Asgari ücretli vatandaşların konut kredisi alması için aylık en az 2.000 TL ödeme yapması gerekir. Esneklik sağlandığında, aylık 3.000 TL’ye kadar ödeme yapılacağı garantisi verilerek 200.000 TL’ye kadar kredi alınması mümkündür. Maaşı ortalama 5.000 TL olan bir vatandaş ise 300.000 TL’ye kadar konut kredisi alma şansına sahiptir.  

Asgari Ücretliler Hangi Kredileri Alabilir?  

Asgari ücrete zam gelmesi ile birlikte alınabilecek kredilerin limitleri de yükselmiştir. Kredi limiti belirlenirken alım gücü dikkate alınmaz. Kredi verme aşamasında dikkat edilen etken, maaşın yüzde kaçının kredi ödemesi olabileceği yönündedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi birçok krediye başvuru yapılması mümkündür.  

Asgari ücretliler için kredi seçenekleri bankalara göre değişiklik gösterir. En kolay alınabilen kredi, ihtiyaç kredisidir. Bazı bankalar, ihtiyaç kredisi verirken gelir belgesi de talep etmez. Bu sayede asgari ücretliler, 50.000 TL kadar ihtiyaç kredilerini, kredi notu düşük olsa da alabilmektedir. Konut kredisi almak içinse gelir belgesi gösterilmesi zorunludur ve farklı bankalardan farklı tutarlarda krediler alınabilir. Alabileceğiniz en yüksek kredi ise 300.000 TL’dir.  

Asgari Ücrete Konut Kredisi Veren Bankalar  

Asgari ücretle çalışanlar, 2022 yılından itibaren 4250 TL maaş almaktadır. Maaşın yarısı kadar aylık ödeme yapılarak konut kredisine başvuru yapılabilir. Kredi notu, ek gelir gibi etkenler de devreye girdiğinde yüksek krediler alınması mümkündür. Asgari ücretli çalışana ev kredisi veren bankalar içerisinde İş Bankası, Finansbank, Ziraat Bankası gibi birçok banka vardır.

NOT: Bu yazımızdaki bilgiler zamanla güncelliğini yitirebileceği için; asgari ücretle çalışana konut kredisi çıkar mı, ne kadar çıkar konusunda güncel ve kesin bilge bankalarla görüşme sağlayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!