Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok ehliyet türü bulunmakta ve bu ehliyetler çeşitli araçların kullanılmasını kapsamaktadır. Tahmin edildiği üzere büyük araçları kullanmak için belirli şartları sağlamak ve belirli ehliyetlere sahip olmak gerekmektedir. Bu araçlardan biri de forklift olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki forklift sürücüsü olan bir kişi için çeşitli meslek kapıları da açılmaktadır. Bu nedenle alanla ilgili kişiler sıklıkla forklift ehliyeti nasıl alınır sorusunu sormaktadır. Peki forklift ehliyeti nasıl alınır? Forklift ehliyeti almak için hangi şartları sağlamak gerekmektedir?

Forklift Ehliyeti (G Sınıfı Ehliyeti) Nedir?

Ülkemizde en az kişinin sahip olduğu ehliyet çeşidi olarak karşımıza çıkan G sınıfı ehliyeti, iş makinesi türünü kapsayan ve kara yolunda kullanılabilen araçları kullanma yetkisi veren ehliyet türüdür. Öyle ki G sınıfı ehliyetine sahip olan kişilerin, G sınıfını kapsayan tüm araçları açık sahalar, depo ve şantiye gibi alanlarda kullanabilme yetkisine sahip olmaktadır.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?
Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır? 

Forklift ehliyeti almak için bilindiği üzere sıradan sürücü kurslarına başvurmanız herhangi bir sonuç vermeyecektir. Peki forklift ehliyeti nereden alınır? Forklift ehliyeti almak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından özel olarak ruhsat verilen İş Makineleri Sürücü Eğitim Kurslarına başvurmanız gerekmektedir. Bu kurslarda gerekli eğitim sürecini tamamladıktan sonra G sınıfı bir ehliyete sahip olabilirsiniz. Ancak bunun dışında G sınıfı ehliyet belgesine sahip olmanız için bir takım koşulları da sağlamanız talep edilmektedir. Peki G sınıf ehliyet alma şartları nelerdir? 

Öncelikle G sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşın üzerinde olması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir eğitim öğretim hayatı olmayan bir kişi G sınıfı ehliyet alamaz. G sınıfı ehliyete sahip olmak isteyen bir kişi en az ilkokul mezunu olmak zorundadır. Ayrıca G sınıfı ehliyete başvuru sırasında ruh ve beden sağlığınızda herhangi bir engel olmadığını belirten belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Bunun dışında, herhangi bir ehliyet sahibi olmasanız bile forklift ehliyeti almak için gerekli başvuruları yapmanızda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. 

Forklift Ehliyeti Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Forklift ehliyeti almak için gerekli mercilere bir takım evrakları ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler, sizin forklift ehliyeti almanızda herhangi bir engel olmadığını kanıtlamaktadır. Peki forklift ehliyeti almak için gerekli olan evraklar nelerdir? 

Forklift ehliyeti almak isterseniz diploma belgesi, sabıkanızın temiz olduğuna dair sabıka kaydı, ruh ve beden sağlığınızın forklift ehliyeti almaya uygun olduğunu kanıtlar nitelikte bir sağlık raporu ve son olarak 5 adet biyometrik resmi ilgili birimlere sunmanız gerekmektedir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.