Boya Badana Yapmanın İnce Detayları, Püf Noktaları

Kendimiz boya yapabilir miyiz, kendi evimizi kendimiz boyayabilir miyiz, kendi evimizi boyarken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle merhaba arkadaşlar, bir boyacı ustası olarak sizlere oturulan bir evde veya boş dairede boya badana nasıl yapılır, ince işçilikleri nelerdir nelere dikkat etmeliyiz  sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle eşyalı bir ortamı boya yapacaksak eşyaları boya yapılacak ortama engel teşkil etmeyecek şekilde odanın ortasına uygun bir şekilde alıyoruz, sonrasında olası boya damlamalarına karşı evimizde kullanılmayan eski örtü ve benzeri şeyler ile odadaki eşyaları kamufle ediyoruz. Ardından boya yapılacak ortam uygulamaya başlanacak şekilde hazırlanmış ise artık boya öncesi dikkat etmemiz gereken ikinci bir konuya geçelim. Malum boyayı kendiniz yapacağınız için sağa sola kaçırma değme veya zemine damlama olasılığı çok yüksektir. Bunun için nalburlarda satılan geniş kağıt bant alarak ilk etap da zeminin pervaz olan kısımlarını, kapı pervazlarını, pencere pervazlarını priz ve anahtarları kağıt bant ile kamufle etmemiz gerekmektedir. Son olarak bir miktar eski kullanılmayan gazete kağıtları ile birer yaprak yan yana boşluk bırakmayacak şekilde kağıt bant ile zemini kamufle ediyoruz.

Gerekli ekipmanlarımız hazır ise (boya rulosu, kestirme fırçası) gibi şimdi boya yapmaya başlayabiliriz.

Mekanda öncelik tavanı boyamaktır. Tavan boyanmadan duvar asla boyanmaz. Nedeni ise tavanı boyarken olası damlamalara karşı öncelik tavandır. Eğer tavan boyamız hazır ise rulomuzu boyaya bandırarak kova içerisinde bir nebzede damlama akma yapmaması için bir iki tur kovanın kenarlarına sürterek rulodaki fazla boyayı arındırmaktır. Bu işlemi, her ruloyu boyaya bandırdığımızda yapmak zorundayız. Ardından, ilk tavana değen rulomuzu hiç bir şekilde baskı uygulamadan, kendisi serbest bir şekilde dönerek  aynı yere en fazla iki üç tur olacak şekilde sürtmeye devam edeceğiz. Bu işlem, rulodaki boyanın bitişine kadar sürecektir. İkinci kez ruloyu boyaya bandırdığımızda bir önceki yere kesinlikle tekrar boya vurulmayacaktır.

Tavan ile duvar arasındaki bitiş noktasına iki veya üç numara kestirme fırçası ile boyaya bandırarak acele etmeden duvara kaçırmadan ince ve titiz bir şekilde tavan boyama işlemini sonlandıracağız. Bu işlem bittikten sonra gelelim duvarı boyamaya…

Duvarı boyarken tavan boyasında uyguladığımız rulo ve kestirme fırçasını asla kullanmamalıyız. Çünkü her ne kadar rulo ve kestirme fırçasını yıkasanız da mutlaka fırçanın dibinde köşesinde diğer renk boyanın izleri kalacaktır. Bunun için, mutlaka ikinci rulo ve kestirme fırçası kullanacağız.

Duvar boyamız hazır ise uygulamaya başlayalım. Yine tavan boyasına yaptığımız gibi, ruloyu boyaya bandırarak ve kova etrafında iki üç tur sürterek fazla boyayı rulodan arındırıyoruz. Ardından duvarın bir noktasından ruloyu sürterek en fazla aynı yerde rulo iki üç tur attırarak boyaya başlıyoruz. Bu işlem rulodaki boya bitene kadar devam edecektir. Bu esnada tavan boyandığı için ruloyu tavana değdirmeden devam etmeliyiz aksi halde tavan beyaz olup oda rengi farklı olduğu için, tavandaki duvar boyasını silmek veya o rengi tekrar beyaz boya ile kapatmak epey zor olacaktır. İlk kat duvar boyama işlemimiz bittiyse, yine iki veya üç numara kestirme fırçası ile boyaya bandırarak zemin pervaz diplerini, kapı pervaz diplerini, pencere pervaz diplerini ve tavan ile duvar diplerini ince ve titiz bir şekilde ilk kestirme işlemini yapıyoruz. Eğer ki duvar boyamız eski boyayı kapatmadı ise aynı işlemi sırasıyla ikinci kez yaparak boya badana işlemini bitirmiş oluyoruz.

Siz değerli acemi boyacı kardeşlerime bu bilgiyi vererek sizlere yardımcı olduysam ne mutlu bana. Sizlere kolay gelsin diyorum. Hoşça ve sağlıcakla kalın…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!