Laminat Parke Nasıl Döşenir? Ustasından Parke Laminat Döşeme

Öncelikle herkese merhabalar. Laminat parke nasıl döşenir, püf noktaları nelerdir, nelere dikkat etmeliyiz? Yılların bana verdiği tecrübeye dayanarak elimden geldiği kadar sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle uygulamaya başlamadan önce gerekli ekipmanları sizlerle paylaşayım.

Ekipman, olarak en önemli alet bir kesim makinasıdır. Eğer kesim makinanız yoksa bir degobaj el aleti ile bu işlem yine yapılabilir. Oda yoksa eğer, bir el aleti testere biraz yorucu olsa da size yardımcı, olacaktır. Bunun yanında yine gerekli olan ekipmanlar, 500 gram çekiç, parke takozu, falçata ve bir kurşun kalemdir. Bunların tedariğini yaptıysak, artık, uygulamaya başlayabiliriz.

Laminant parkenin bir çok marka, model ve ince kalınlıkları mevcuttur. Ancak en çok tercih edilen laminant parke serisi, 8 mm kalınlığında olandır. Uygulamaya başlamadan önce işlem uygulanacak zeminin kuru olmasına, nemli olmamasına ve yine zeminin bozuk, pürüslü olmamasına dikkat edeceğiz. Eğer ki zemin yaş, nemli rutubetli veya zemin bozuk ise hiçbir şekilde randuman alamazsınız ve hatta işi yarıda bile bırakabilirsiniz.

Zemin parkeye uygulanacak konumda ise döşemeye başlayalım. Öncelikle parkenin yanında verilen rulo halindeki şilteyi veya ekstra olarak aldığımız straforu uygulama yapılacak olan zemine hiçbir boşluk kalmadan sereceğiz.

Dip Not: Şilte ile strafor aynı anda birbirlerinin üstüne serilemez. Bu iki ürünler birbirlerine zıt olup ikisinden biri tercih edilip yere serilmelidir. Aksi takdirde her ikisi de zemine serilir ise birbirlerine zıt olduğundan, parkenin altında terleme yaparak parkenin, çok çabuk deforme olmasına sebep olacaktır.

Gelelim parkeyi döşemeye… İlk paketi açtığımızda, içinden sekiz adet parke çıkacaktı. İlk parkeyi koyacağımız duvar, odanın kapı girişinden dikey olarak başlanacaktır ve ilk sıraya mutlaka küçük parke parçaları ile ilk koyduğunuz sıradaki parke ile duvar arasında bir iki santim boşluk bırakılacaktır. Bu boşluk, mutlaka odanın tüm çevresinde bırakılmalıdır. Aksi halde parke bir zaman sonra esneme yaparak duvara sıkışıp kaçacak yer bulamayınca ortadan veya yanlardan şişmeye sebep olacaktır. Buna dikkat ettiysek devam edelim uygulamaya. Laminant parkede tutkala ihtiyaç olmayıp sistem tamamen her yönüyle kilitli bir sisteme sahiptir. Bunun için, çekiç ve takoz yeterli olacaktır. İlk sırayı koyduktan sonra her bir parkenin sıralaması aynı olmayacak şekilde üç dört tane aralarında otuz kırk cm boşluk kalacak şekilde merdiven gibi parkeleri, baştan sırası ile dizeceğiz. Sonrasında bütün plaka olan diğer parkeleri takoz ve çekiç yardımı ile önce kafadan sonra yandan birbirlerine kitleyeceğiz. Bu işleme oda bitinceye kadar devam edilecek olup hiçbir parkenin ek yerleri birbirlerine denk gelmeyecektir.

Parke döşeme uygulaması bittiyse asıl konuya gelelim. Süpürgelikleri dönmeye bu uygulamada en önemli ve en ince işçilik süpürgeliktedir. Burada bu uygulamaya engel olacak birçok sorun vardır. Bunlardan en sık rastlanılanı duvarın yamuk olması, her köşenin birbiri ile aynı olmaması, çivinin duvara girmemesi gibi engeller ile karşılaşacaksınız. Bunun içinde el işçiliğiniz çok önemlidir. Kesi, makinamız yoksa eğer bu iş çok hatta daha zor olacaktır. El testeresi ile bu işlemi yapmak biraz sinir bozucu olabilir. Çünkü her iki duvarın birleştiği köşeyi boşluk kalmadan her iki süpürgeliğin kırk beş kesim açısı birbiriyle aynı olmak zorundadır. Sağdaki ilk köşeyi keseceğiz ve aynı açıda soldaki süpürgeliği de kesip, her iki, kafasını, birbirine denk getirerek her yirmi cm ara ile çivi çakarak uygulamayı tamamlayacağız.

Eğer bir oda değilde birden fazla odayı parke yapıyorsak, oda koridor mutfak gibi yerlerden bahsediyorum. Bu odaların birleştiği kapı arasında iki cm boşluk bırakılacaktır. Bu boşluğu ise metal kapı eşik çıtası ile kapının ölçüsüne göre kesip, slikon yardımı ile yapıştıracağız.

Uygulama burada sona ermiş olup, sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, sizlere kolaylıklar dilerim. Hoşçakalınız…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!