Nelerden Kumbara Yapabilirim? Kumbara Nasıl Yapılır?

Evdeki Malzemelerden Kolay Kumbara Yapımı

Herkesin evde olduğu bu pandemi günlerinde özellikle kadınlar evde bulunan atık eşyaları değerlendirmeye başladılar. Bu geri dönüştürülen eşyalardan biri de kumbaralar oldu. Kumbara yapmak isteyen kişiler sıklıkla nelerden kumbara yapabilirim nasıl yapılır sorusunu sorar oldular. Aslında evinizde bulunan birçok malzemeyi geri dönüştürebilir ve kumbara yapabilirsiniz. İşte nelerden kumbara yapabilirim nasıl yapılır sorusunun cevapları… 

Kavanozdan Kumbara Yapımı 

Kavanozdan kumbara yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler öncelikle kullanmadığınız boş bir kavanoz, bir adet el işi kağıdı, hasır ip, bıçak ve yapıştırıcıdır. Kumbara yapımına başlarken öncelikle kavanozu yıkamanız ve kurutmanız gerekmektedir. Kavanozu kuruttuktan sonra kavanoz kapağının üstünde içinden para geçecek büyüklükte bir delik açmanız gerekmektedir. Daha sonra dilerseniz kavanoz kapağını boyayabilirsiniz. Ardından kavanozu beğendiğiniz renk el işi kağıdı ile yapıştırıcı yardımıyla kaplayın ve kavanozun kapağını kapatın. Ardından hasır ipi kavanoz kapağının etrafına dolayın ve fiyonk atın. Bu kavanozdan kumbarayı dilerseniz hediye etmek için dilerseniz de evinizde kullanmak için yapabilirsiniz. 

Pet Şişeden Kumbara Yapımı 

Pet şişeden kumbara yapımı işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler 1 litre boyutunda bir pet şişe, isteğe bağlı olarak renkli veya desenli el işi kağıtları veya boya, yapıştırıcı ve bir makastır. İşleme başlarken öncelikle pet şişeyi iyice temizlemeniz ve kurutmanız gerekmektedir. Pet şişe kuruduktan sonra istediğiniz renk el işi kağıdıyla veya plastik boyasıyla pet şişeyi boyayın. Şekil yapmak isterseniz pet şişenin kapağını farklı renge boyayarak değişik bir hava yaratabilirsiniz. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken şey pet şişenin tepesine bozuk para geçecek büyüklükte bir delik açmaktır. Pet şişeden kumbara yapan kişiler genellikle şişeye bir hayvan dekorasyonu uygulamaktadır. Siz de bu işlemi yapabilirsiniz. 

Teneke Kutudan Kumbara Yapımı 

Teneke kutudan kumbara yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet orta boy teneke kutu, istenen renk metal boyaları (sprey boya da kullanılabilir), istenilen renkte el işi kağıtları, sert bir plastik mukavva ve bir makastır. İşleme başlarken öncelikle teneke kutuyu temizlemeniz ve kurutmanız gerekmektedir. Ardından teneke kutuyu istediğiniz renkte boyayın ve el işi kağıtlarından teneke kutuya istediğiniz desenleri verin. Dilerseniz çiçek desenleri ve hayvan desenleri kullanabilirsiniz. Ardından plastik mukavvadan teneke kutunuzun ağızı büyüklüğünde bir daire kesin ve teneke kutunuzun üstüne yapıştırın. Yapıştırıcı kuruduktan sonra plastik mukavva üzerinde bozuk paranın geçeceği büyüklükte ince dikdörtgen bir delik açın. Bu teneke kutudan kumbarayı isterseniz hediyelik eşya olarak isterseniz de kendiniz kullanmak için basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!