Evsel Atıkları Paraya Dönüştüren Sistem – Solucan Gübresi Hakkında

Bir tarım ürününün büyümesi için, topraktan mineral alarak beslenmesi gerekir. Toprakta, eğer bitkinin büyümesi için gerekli olan besinler, özellikle Fosfor, Azot Ve Potasyum yeterli miktarda yoksa bitkinin gelişimi olumsuz etkiler ve verim düşer.

Gübreleme, toprakta eksik olan Fosfor, Azot Ve Potasyum gibi besin maddelerinin insanlar tarafından takviye edilmesidir.

En bilinen ve yaygın olan gübreleme, ahır gübresidir. Ancak özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde, ahır gübresi kurutularak kışın yakılmaktadır. Bu durum tarımsal üretimde gübre açığını ortaya çıkarmakta, bu açık ithal suni gübrelerle giderilmektedir. Suni ithal gübreler hem maliyeti arttırmakta hem de toprakta kimyasal kirliliğe yol açmaktadır.

İthal gübrenin pahalı oluşu ise çiftçileri alternatif gübreler aramaya sevk etmektedir.

Ülkemizde son yıllarda yavaş yavaş gelişen alternatif gübrelerden biride Solucan gübresidir. Dünyada özelliklede ABD’de uzun yıllardır pek çok çiftçinin kendi gübresini üretmek için kullandığı bu sistemi sizde uygulayarak evsel atıklarınızı paraya dönüştürebilirsiniz.

Bunun içinde Kaliforniya solucanına ihtiyacınız var. Kaliforniya solucanları gübre üretmek için en uygun tür. Çabuk çoğalıyor, çok tüketiyor, haliyle de çok fazla gübre üretiyorlar.

Gübre üretme işine balkonunuza bile sığabilen bir solucan evi temin ederek başlayabilirsiniz. İnternette çok fazla çeşitlerini bulabileceğiniz solucan evinden sonra, yine internet üzerinden temin edebileceğiniz birkaç yüz canlı Kaliforniya solucanıyla gübre üretmeye başlayabilirsiniz.

SOLUCANLARI NEYLE BESLEYECEĞİZ?

Solucanlarınızı; Yumurta kabuğu, Çay posası, Çimen, Ot, Ağaç yaprakları, Mısır sapı, koçanı ve yaprakları, Talaş, Karton, Fındık, Fıstık, Ay çekirdeği, Sebze-Meyve kalıntıları ve diğer Bitkisel atıklarla besleyebilirsiniz.

GÜBRELERİ NASIL DEĞERLENDİRECEĞİZ?

Ürettiğiniz gübreleri, kendiniz ekim yapıyorsanız tarlanızda kullanarak gübre maliyetinizi düşürebilir, çevrenizde ekim yapan çiftçilere satabilir veya internet üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Zamanla solucanlarınız çoğalmaya başlayacak. Eğer yeterli alanınız, özellikle bahçeniz varsa birkaç solucan evi daha alarak solucan üretimini küçük bir işletmeye bile dönüştürebilirsiniz.

Özellikle solucanların salgıladığı sıvı, gübre olarak oldukça iyi fiyatlardan satılabilmektedir.

Çöpe attığınız atıklarınızı değerlendirip gübre üretmek ve para kazanabilmek için birkaç yüz Kaliforniya solucanı yeterli.

Gübre ve canlı solucan satışı yaparak oldukça hatırı sayılır gelir elde edenlerin başarı hikâyelerini haber sitelerinde bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!