İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

İpotekli kredi demek, bankaya herhangi bir teminatın ipotek olarak gösterilmesi ve bunun karşılığında verilen, gerçek kişilerin kullanabileceği kredi türüdür. Bankalar veya diğer kredi vermeye yetkili olan finans kuruluşları, yüksek tutarlardaki ihtiyaç kredilerini ipotek karşılığında tüketicilerin kullanımına sunar. İpotekli kredilerde genel itibari ile ev, araba, arsa ipotek olarak bankaya beyan edilir. İpotek edilecek taşınmaz ise bankadan çekilmek istenen kredinin türüne göre değişiklik gösterebilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?
İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Hangi Şartların Yerine Getirilmesi İle İpotekli Kredi Kullanılabilir? 

  • Bütün bankaların ortak şart koştuğu ve kredi kullanmak amacıyla 18 yaşından büyük olması gerekir, 
  • Sigortalı olarak çalışmaya geçmişi ile kredi notunun kredi çekmeye müsait olması, 
  • Vatandaşın, bankaya ibraz edebileceği bir gelirinin bulunması gerekir, 
  • Çekilen kredi ile alakalı taksitlerin, hane halkının aylık ortalama gelirlerinin % 50’sini geçmemesi koşullu önemlidir, 
  • Bankaya teminat olarak gösterilecek konut, işyeri ile taşıt ipoteğinin belgelenebilir ve alınabilir olması.

İpotekli Kredi Kullanılmasında Faydalanılan Evraklar Nelerdir?

  • Bankaya ipotek olarak gösterilecek gayrimenkulun tapusu,  
  • Gelir durumunu açıklayan belge,  
  • Ehliyet veya pasaportun fotokopisi ile asılları,  
  • Nüfus cüzdanı,  
  • İkametgâh belgesi

Ev İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ev teminatlı kredi, vatandaşın ismine kayıtlı olan ve kullanılan durumu ile tapu kaydı veya mesken şeklinde olan konutun, bankaya ya da finans kuruluşuna teminat olarak gösterilmesi ile kullanılabilecek bir bireysel kredi türüdür.

Ev ipotekli kredinin normal İhtiyaç kredisinde en büyük farkı ise genel itibari ile yüksek tutarlarda kredi kullanma imkânı sağlaması olarak bilinir. Konut ipotekli ihtiyaç kredisi ile evin ekspertiz aracılığı ile belirlenmiş olan kıymetinin % 80’e kadar kredi ihtiyacını karşılaması mümkündür.

Ev ipotekli kredinin normal İhtiyaç kredisinden en büyük farkı ise genel itibari ile yüksek tutarlarda kredi kullanma imkânı sağlaması olarak bilinir. Konut ipotekli ihtiyaç kredisi aracılığı ile evin ekspertiz aracılığı ile belirlenmiş olan kıymetinin % 80’ine kadar kredi ihtiyacını karşılaması mümkündür. Konut ipotekli kredi, çeşitlerine göre çok daha avantajlı olarak bilinir ve BSMV vergisinin de alınmaması olarak bir başka avantajı daha ortaya çıkar.

Herhangi bir konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması halinde ise %5 oranında vergi avantajından faydalanır. İpotek hususu ile alakalı durumlarda, intifa ile haciz hakkı gibi hususlarda dikkat edilmesinde fayda olacaktır.

Araba İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bankaya araba teminatı gösterilirken, 0 ile ikinci el araba alımları ile var olan aracın ipotekli bir biçimde gösterilmesi hallerinde kullanılması mümkündür. 0 ile ikinci el araç alımlarında ise neredeyse bütün bankaların 60 aya kadar vade seçenekleri ile araçların ipotek konusu sayılması ile beraber, kredi kullanılması her banka aracılığı ile gerçekleştirilememektedir.

Bunun sebebi ise genel itibari ile çok daha fazla kullanılmakta olan kredi çeşitlerinden birisi olmamasıdır ve ev/arsa ipoteği gibi bankalar açısından da bakıldığında risk faktörünü azalmaması araba ipotekli kredi kullanılmamasını ortaya çıkarır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!