Whatsapp’tan uzun video gönderme nasıl yapılır?

Whatsapp durumda kaç dakikalık video gönderilir ? Whatsapp en fazla kaç dakikalık video gönderilir ?

Whatsapp artık hepimizin bildiği ve kullandığı popüler yazışma, görüntülü görüşme, dosya alma ve gönderme, sesli arama yapma gibi bir çok işimize yarayan çok popüler bir uygulama. Pandemi nedeniyle artık insanlar görüntülü görüşme yapmayı tercih ediyorlar. Whatsapp’da en fazla kaç kişi görüntülü konuşabilir sorusunun yanıtını BURADAKİ yazımızda vermiştik . Arzu ederseniz bu makalemizi de okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim bir de Whatsapp’da birbirine video gönderip alan kesim için birkaç ufak hatırlatma ve bilgilendirme yapmaya. Whatsapp video gönderim sınırı olarak 16 MB’lık limitlendirme yapmış durumda. Bu boyutlandırma kimi telefonlarda 90 saniyelik bir videoya kimi telefonlarda 3 dakikalık videolara tekabül edebiliyor. Bunun nedeni çekilen videonun görüntü kalitesi. Yani siz çekeceğiniz videoları çözünürlük olarak 360p, 480p, 720p, 1080p veya otomatik olarak belirleyebiliyorsunuz. Eğer siz yüksek kalitede örneğin 1080p çözünürlükte bir video çekerseniz çok kaliteli bir video olur fakat Whatsapp’ın video gönderimi için koymuş olduğu 16 MB dosya boyutu sınırına çabuk ulaşacağınız için videonuz kısa süreli bir video olmuş olur. Fakat düşük boyutta bir video çekerseniz örneğin 360p çözünürlükte bir video çekerseniz, düşük kalitede çözünürlüğü düşük bir video çekmiş olursunuz fakat Whatsapp’ın video gönderimi için koymuş olduğu 16 MB dosya boyutu sınırına daha geç ulaşacağınız için daha uzun süreli bir video çekme şansına sahip olmuş olursunuz.

Dolayısıyla burada Whatsapp size süre olarak değil, dosya limiti olarak bir sınırlandırma getirdiği için , uzun ama düşük kalite bir video göndermek mi yoksa kısa ama yüksek kalitede bir video çekip göndermek mi kararı tamamen size kalmış durumda.

İlla ki karşı tarafa uzun bir video göndermek isterseniz bununla ilgili de sizlere bir kaç tavsiyede bulunmakta isterim.

Whatsapp’tan uzun video gönderme nasıl yapılır?

Sorunun cevabını alternatif bir yolla sizler sunmak istiyorum. Sizlere Google drive‘ı tavsiye ediyorum.

Google Drive Nedir?

Google drive, Google tarafından oluşturulmuş, dosya depolama alanıdır. İstediğiniz dosyayı resim , video, müzik vb. aklınıza ne geliyorsa sıkıştararak ya da sıkıştırmadan arzu ettiğiniz gibi bulut ortamında yani sanal internet ortamında size verilen bir alana Google drive’ın size müsade ettiği toplam alan doğrultusunda depolayabilirsiniz. Depoladığınız her dosyayı kendi alanınızda kendiniz için tutabileceğiniz gibi aynı zamanda her dosya için link oluşturup istediğiniz forum sayfasında ve internet mecralarında dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. İsterseniz dosyayı yükleyip sadece bir arkadaşınıza, eşinize , dostunuza da link verme şansınız var. Buradaki en büyük avantaj limitler yüksek ve üstelik ücretsiz.

Google drive size 15 gb ‘a kadar dosya depolama alanı verir. İnternet erişiminiz olan her yerden oturum açarak dosyalarınıza erişebilirsiniz. Gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.

Google drive hesabı nasıl açılır? Google drive nasıl dosya paylaşılır?

Aşağıdaki bunun ile ilgili adımları teker teker yazıyorum.

1. Gmail hesabı açın.
2. Google drive’a gmail hesabınız ile giriş yapın.
3. Karşı tarafa yüklemek istediğiniz dosyayı google drive hesabınıza yükleyin.
4. Yükleme bittikten sonra oluşan dosyanın linkini göndermek istediğiniz kişiye ister maille isterseniz whatsapp üzerinden iletebilirsiniz.

Whatsapp video gönderimiyle ilgili yeni bir düzenleme getirene kadar alternatif olarak hem video olsun hem birine iletmek istediğiniz herhangi bir dosya olsun yazımda belirtmiş olduğum Google drive seçeneğini kullanarak işlerinizi rahatça sürdürebilirsiniz.

İlerleyen günlerde Whatsapp’a rakip firmalar video gönderimiyle ilgili hamleler yapmaya başlarlarsa Whatsapp’a da bunun altında kalmayacaktır. Farklı bir durum veya yenilik oldukça yine sizlere web sitemizden bildiriyor olacağınız. Bizi takipte kalın. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!