Alman Konsolosluğu Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avrupa’nın yüzölçümü ve endüstrisi en gelişmiş ülkelerden biri olan Almanya, dünya genelinde cazip çalışma fırsatları sunmakta. Refah yaşam koşullarının yanında derin bir tarihe olan Almanya, dünyanın her yerinde yüzbinlerce turistin uğrak noktası. Almanya Türkler için yabancılık çekmeyecekleri bir yer, çünkü üç nesildir Türkler bu ülkede yaşıyor. Avrupa’nın en çok Türk ağırlayan ülkesi konumundaki Alman vize işlemleri nasıl yapılır konusunda detaylı bir rehberlik hazırladık. Peki Alman Konsolosluğu vize için gerekli evraklar nelerdir?

Alman Konsolosluğu Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Alman Konsolosluğu Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avrupa’nın en çok ziyaret eden ilk 10 ülkesinden biri olduğu için, vize konusunda zorlanabilirsiniz. Öte yandan ülkenin en büyük sorunlarından birisi, kaçak göçmenlerin uğrak noktası olması. Almaya, vasıflı vasıfsız birçok işçi için büyük bir ekmek kapısı aralıyor ve ekonomisi dolayısıyla iyi kazanç elde etmenizi sağlıyor. Hal böyle olunca, Alman konsoloslukları herkese vize verme konusunda zorlayıcı olabilir. Bu yüzden, Almanya vizesi başvurusu ve sonrasında bilmeniz gereken bazı hususlar olacak. 

Bu makalemizde sizler için; Alman konsolosluğu vize için gerekli evraklar nelerdir, Alman Konsolosluğu vize bölümü, Alman konsolosluğu vize veriyor mu, Almanya vizesi nasıl alınır, Alman vize işlemleri nasıl yapılır, Alman konsolosluğundan vize randevusu nasıl alınır ve Almanya vize işlemleri nasıl yapılır gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? 

Almanya vizesi nasıl alınır cevabını, ziyaret sebebinize göre değişiklik gösterdiği için tek bir şekilde vermek doğru olmayacaktır. Örneğin, iş icabı Almanya ziyareti yapmak isteyen bir kişiden, iş, fuar vb şekilde davetler talep edilir. En çok tercih edilen ziyaret sebeplerinden biri olan turistik ziyaretler için maddi durumunuz Alman yetkililer tarafından incelenir. Davet üzerine Almanya’ya gitmek isteyenlerin elbette Almanya’da bir yakını ve çağırılma talebi bulunur. Almanya vize türleri içerikleri nelerdir kısaca bakalım: 

Almanya Ticari Vize: İsminden de anlaşılabileceği gibi, şirket sahipleri veya sorumluları, iş anlaşmaları veya ticari amaçlarla yapacakları ziyaretler için bu vizeye ihtiyaç duyacaktır. Ancak bu vize için konsolosluğa geçerli bir davet ve evraklar sunulması gerekir. Peki Alman konsolosluğu için gerekli evraklar nelerdir? 

 • Almanya Aile Vizesi içinAile vizesi, Almanya’da akrabası veya ailesi olan bireylerin alabileceği vizedir. Bunun için öncesinde aile bireylerinden biri tarafından resmi bir dilekçe alması ve kabul edilmesi gerekir.   
 • Almanya Transit Vize: A tipi vize olarak ad adlandırılan transit vize, Almanya aktarması yapmak zorunda olan kişilerin alması gereken vize tipidir.  
 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Ailesi Almanya’da olan ancak kendisi Alman vatandaşı olmayan kişilerin yapabileceği başvuru tipidir. Ayrıca baba veya anneler, çocukları için bu vizeyi talep edebilirler.  
 • Almanya Erasmus Vizesi: Erasmus vizesi, sadece üniversite değişim programına dahil olan öğrencilerin alabildiği vizedir. Bunun için üniversitenin ilgili ofisine müracaat etmek ve kabul görmek gerekiyor. Eğer Almanya’dan bir okul ile değişim programına dahil olduysanız, gerekli evraklarla kısa süre içerisinde vize almanız mümkün.  
 • Almanya çalışma vizesi: Almanya’ya bağlı yasal faaliyet gösteren ticarethanede çalışmak üzere çağırılan nitelikli elemanların alabileceği vize türüdür.  
 • Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Sportif ve kültürel anlamlarda resmi seyahat gerçekleştirmek isteyen yetkili görevlilerin aldığı vizedir. Örneğin güreş müsabakası sporcuları ve antrenörleri veya olimpiyat heyeti bu vize türünden faydalanabilir.  

Almanya Konsolosluğundan Vize Randevusu Nasıl Alınır?  

Almanya konsolosluğundan vize randevusu nasıl alınır? Almanya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren resmi internet sitesine giriş yaprak forum doldurmanız ve forumda dolduran tarihte randevu noktasında olmanız gerekir. Türkiye’de vize alabileceğiniz resmi Alman mercileri konsolosluklar ve fahri konsolosluklardır. Türkiye’de resmi Alman konsoloslukları Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya’da bulunmaktadır.  

Konsolosluğa yaptığınız online başvurunun ardından bizzat müracaat etmeniz gerekir. Randevuya gelirken tamamlamanız gereken evrak listesi bulunmaktadır. Bir sorun yaşamamanız için evraklarınızın tam ve eksiksiz olmasını tavsiye ederiz. Vize başvurusu yaparken yukarıda belirtildiği üzere temine temin etmeniz gereken evrakların listesi almak istediğiniz vize tipine göre değişir. Ancak birazdan aşağıda belirteceğimiz listede yer alan evrak listesi bilgisi, tüm başvurular için gereklidir. İşte Almanya vizesi başvurusunda ihtiyacınız olacak evrak listesi: 

 • Biyometrik vesikalık fotoğraf 
 • Pasaport 
 • Başvuru dilekçesi 
 • Kimlik fotokopisi 
 • Adli sicil kaydı 
 • Maaş bordrosu, SGK dökümü veya çalışma belgesi 
 • Banka hesabı dökümü 
 • Sağlık sigortası poliçesi 
 • Seyahat belgeleri, uçak bileti ve rezervasyon bilgileri 
 • Öğrenci belgesi, diploması, anlaştığı kurum bilgileri (Erasmus için) 
 • Aile davetiyesi (davetli vizesi için) 
 • Uluslararası evlenme kaydı örneği (aile birleşme vizesi için) 

Schengen vize bölgesi dahilinde olan Almanya vizesi için Schengen Başvurusu yapmanız gerekir. Bu seyahat doğrultusunda Schengen ülkelerini ziyaret edebilmeniz mümkündür. 

Almanya Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer? 

En çok merak edilen konulardan biri de Almanya vize işlemleri kaç gün sürer. Eğer herhangi bir sorun çıkmazsa, vize işlemleriniz olağan şartlar içerisinde 1 hafta içerisinde sonuçlanır. Fakat başvuru süresi boyunca araya girecek tatil, paskalya, yılbaşı ve bayram gibi resmi tatiller, vize ziyaretinizin uzamasına sebep olacaktır. Yoğunluğa göre vize işlemleriniz daha az veya daha uzun sürebilir ancak en uzun 15 iş günü içerisinde sonuçlanacağı kesindir. Evraklarınızda oluşacak herhangi bir tutarsızlık veya eksik gibi durumlar, sizin sorumluluğunuzda olacak ve doğacak mağduriyetten ötürü siz sorumlu tutulacaksınız.  

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 

Almanya vize başvuru formu doldurulurken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunur. Her şeyden önce bu evrakın resmi olduğunu ve doldururken doğacak yanlış bilgilendirmeden dolayı sorumlu olduğunuzu unutmayın. Başvuru formunda yer alan bilgiler, dijital ortamda doldurularak çıktısı alınabilir.  

Başvuru formunun yanında yetkililere iletmek üzere doldurulan dilekçe, resmi bir dille yazılmalı. Dilerseniz başvurunuzu sektörde hizmet veren aracı kuruluşlar üzerinden yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.